SGK Sorgular

2 Kez İşsizlik Maaşı Alınır mı?

SGK
17.05.2018
427
2 Kez İşsizlik Maaşı Alınır mı?

Her iş hayatında ciddi sorunlarla karşılaşan insanlar çalıştıkları ortamda emekli olana kadar çalışmayı hedefler. Belli şart ve koşullarda bunun uygun olmadığını gören kişiler işveren tarafından çıkartılabilir. Ya da kendi şartlarına uygun olmayan kişi için çalışmaya son verebilir. Yeni bir iş hayatı olan her insan yasa ve kural gereği işsizlik maaşı alabilmesi için 600 iş gününü doldurmuş olması gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Defalarca Alınabilir mi?

İşten çıkartılan ya da çıkan kişiler belli yasa gereği şartlarına uyması durumunda 2 kez işsizlik maaşı alabilir. Yalnız bunun için işten çıkan veya çıkartılan kişilerin en az 6 yıl ve üzeri primi yatmış olması gerekiyor. İlk kez işsizlik maaşı alacak olan kişilerin belli bir priminin ödenmesi zorunluluğu ile 2 kez işsizlik maaşını hak etmektedir. Kişi aldığı işsizlik maaşının ardından hesap prim sıfırlanması durumunda 2 kez işsizlik maaşı alamamaktadır.2 kez issizlik maasi alinir mi - 2 Kez İşsizlik Maaşı Alınır mı?

Kimler 2 Kez İşsizlik Maaşı Alabilir?

Bir şirket veya bir iş ortamı olması gerekmiyor kişilerin işsizlik primlerinin iş veren tarafından tam yatması durumunda en az 6 yıl ve 8 yıl olması gerekir. İşten çıkartılan kişi işsizlik maaşı alması durumunda başka işe girebilir ve çalışmasına devam edebilir. Aynı sorunları yaşayan her kişi ikinci bir iş değişiminde yattığı primlerden hesaplanarak işlem görüyor. Bu nedenle çalışan kişilerin uzun yıllar primlerini takip etmesi ve tam yatıp yatmadığını bilmesi gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Alan Kişiler Primlerini Nasıl Takip Etmelidir?

Küçük esnaf ve işveren kişilerin işçi hakkını vermemesi durumunda yasal işlem süreci başlatılacağını ve bu konuda işçi mahkemeleri olduğunu bilmeleri gerekiyor. İşveren işçisinin prim parasını az gösterir ise bu konuda kişilerin işsizlik maaşı alma durumlarında sorunlar yaşanır. İşçi kendi e devlet şifresi yardımı ile online üzerinden iş veren tarafından primlerinin tam yatıp yatmadığını araştırması gerekiyor. Takip eden işçi 2 kez işsizlik maaşı alıma hakkında bilgi sahibi olarak alıp almayacağını hesaplaya bilmektedir. İşçi ve çalışan arasında primin tam yatıp yatmadığı sorunu netlik kazanmış olur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019