SGK Sorgular

2019 Doğum Parası Nasil Alinir, Başvuru Şartları Nelerdir?

SSK
10.01.2019
92
2019 Doğum Parası Nasil Alinir, Başvuru Şartları Nelerdir?

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı projesi olan doğum parası, sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. 2019 yılından doğum parası almak isteyen kişilerin, başvuru şartlarına uygunlukları dahilinde istenilen belgeleri ile başvuruları yapılabilir. Peki 2019 yılı doğum parası nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir? Tüm detaylar makalede yer alıyor.

Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu süt parası yardımı, analık doğum parası ve çalışan anne- babaya verilen çocuk yardım parası kategorilerinde yardımdan yararlanılabilir. Yeni doğum yapan anneler ve yeni çocuk sahibi olan anne ve babalar yardım parasından faydalanabilirler.

2018 yılı doğum parası 300 TL ile 600 TL arasında süt parası uygulaması dahilinde verilmişti. 2019 yılında aynı oranlarda devam eden süt parası ve doğum parası oranları için güncelleme yapıldığı takdirde, alınan ödemeler enflasyon oranları dahilinde artış gösterecektir.

Doğum parası yardımından faydalanmak için ilgili kurumlara, başvuru belgeleri ile müracat edilmesi gereklidir. İlk çocuk, ikinci çocuk, üçüncü çocuk sayısına göre alınan yardım parası artmaktadır.

2019 Doğum Parası Ne Kadar?

Sigortalı çalışan ve Bağkurlu çalışan kadınlara verilen analık doğum parası, 6.000 TL civarındadır. Gerekli şartlara uygunluk dahilinde, doğum parası alınabilir. Süt parasından farklı olarak, geri ödemesiz şekilde verilen doğum parası, doğumdan önceki son 1 yıl içinde minimum 90 gün çalışılmış olması şartıyla verilmektedir.

SGK veya Bağkur prim borcu olmayan ve yeni doğum yapan kadınlar, bu yardım parası uygulamasından yararlanabilirler. 12 günlük analık doğum parası ile toplamda 6 bin TL civarında doğum parası verilmektedir. 2019 yılı başvuru formu ve başvuru şartlarına uygunluk dahilinde, analık doğum parası yardımı alınabilir.

2019 Süt Parası Yardımı Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen süt parası yardımı;

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü çocuk için 600 TL
  • Üçüncü çocuktan sonra her çocuk için 600 TL

olarak verilmektedir. 3 toplamda verilen 2019 süt parası yardımı için SGK veya Bağkur’a bağlı çalışan olmak gereklidir. Özel sektörde çalışan ve yeni doğum yapan kadınlar da bu yardım parası uygulamasından yararlanabilirler.

2019 Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne ya da baba, doğum parası yardımı almak için başvuru yapabilir. Yeni doğum yapan anne için ebeveyn başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapılır. Başvuruların direkt olarak müdürlüklere yapılması ve başvuru için gerekli belgelerin temin edilmesi gereklidir.

Doğum parası yardımı almak için başvurularda;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gereklidir
  • Doğum esnasında yahut sonrasında anne ve bebeğin yaşıyor olması gereklidir

Gerekli şartlara uygunluk dahilinde, belgelerin temin edilmesi ile doğrudan başvuru yapılabilir.

Doğum Parası Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılan anne veya babaların başvuruları için gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Annenin kimlik fotokopisi
  • Başvuru sahibi ebeveyn baba ise onun kimlik fotokopisi
  • Doğum yapılan hastanede verilen doğum raporu belgesi
  • İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilen başvuru dilekçesinin doldurularak verilmesi gereklidir.

Elektronik sistemler üzerinde kayıtlı olan veriler dahilinde ve doğum yapılan sağlık kuruluşunun raporu dahilinde, doğum parası yardımından yararlanılabilir.

2019 Doğum Parası Yardım Ödemesi Nereden Alınır?

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından yürütülen projede, doğum parası ödemeleri PTT üzerinden sağlanmaktadır. Başvurusu onaylanan ebeveynler, T.C kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden ödemelerini alabilirler. Doğum parası yardımı, yeni doğum yapan annenin kimlik numarası üzerinden yapılmaktadır.

Doğum parası yardımı başvurularının onayları için e-devlet sisteminden sorgulama yapılabilir. Web veya mobil uygulamalar üzerinden giriş yapılarak, Kurumlar menüsünden anında bilgi sağlanabilir.

Doğum Parası Yardımı Ne Kadar Zamanda Ödenir?

İl müdürlüklerine yapılan başvurular sonrasında, doğum parası yardımı için incelemeler yapılmaktadır. Onaylama sonrasında doğum parası ödemeleri, PTT şubelerinden direkt olarak alınabilir. Genellikle başvuru onayından hemen sonra ve kısa süre içerisinde verilen yardım paraları için 90 gün bilgisi sunulmaktadır.

Yapılan başvurular sonrasında, başvuruların onaylanması çeşitli platformlardan öğrenilerek ödemeler sağlanabilir. Genellikle ilk 30 gün içerisinde yapılan ödemeler, maksimum 90 güne kadar sağlanmaktadır.

Doğum Parası Yardımı Onayı Nasıl Öğrenilir?

2019 yılı doğum parası başvurularının onaylanıp- onaylanmadığı dijital platformlar üzerinden sunulmaktadır. Başvuruyu yapan ebeveynin T.C kimlik numarası ile ilgili internet platformlarından sorgulama yapılabilir. Doğum parası ödeme sorgulaması için e-devlet sistemi üzerinden işlem yapılabilir.

E-Devlet şifresi olan ve doğum parası yardımı başvurusunda bulunan kişiler, online platform üzerinden onaylanan başvurularını görüntüleyebilirler. Ayrıca PTT şubelerinden de başvuru onayları öğrenilebilir.

https://www.turkiye.gov.tr/ adresi e-Devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra; Kurumlar menüsüne tıklanır. Menüde yer alan T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına erişim sağlanır. Bu kısımda yer alan ‘’Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama’’ sekmesi ile işlem sağlanmaktadır.

SSK Çalışanlara Ne Kadar Çocuk Yardımı Verilir?

Çalışmayan ve yeni doğum yapan anneler için SSK çalışanı babalara doğum parası yardımı verilmektedir. AGİ- Asgari Geçim İndirimi olarak özel sektör çalışanlarına ekstra yardım yapılmaktadır. 2019 yılında SSK’lı babalara verilen yardım 152,18 TL ile 258,70 TL arasında değişmektedir. Bekarlara, evli ve eşi çalışmayan kişilere, tek çocuklu, iki çocuklu gibi 5 çocuk sahibi olan babalara farklı oranlarda para yardımları yapılmaktadır.

Benzer oranlarda çalışan kişilere de çocuk yardım paraları eklenmektedir. Çalışılan kuruma veya işletmeye gerekli form doldurularak iletilir. AGİ yardım parasından yararlanmak için iletilen başvuru formu ile ortalama 50 TL civarında artış sağlanabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019