SGK Sorgular

4C Emekli Maaş Kesintileri (Sebebi, Şifresiz Sorgulama)

06.05.2018
75
4C Emekli Maaş Kesintileri (Sebebi, Şifresiz Sorgulama)

Devlet memuru kapsamında sözleşmeli ya da kadrolu olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların dahil oldukları Emekli Sandığı, 2008 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilerek 4C kategorisinde işlem görmeye başladı. Buna göre 4C’ye dahil olan çalışanlar devlet kadroları içerisinde merkezi ve taşra teşkilatlarında istihdam edilmekte olup, 1 yıldan daha az süreli mevsimlik (sezonluk) hizmet kapsamında da Maliye Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda 4C kategorisi içerisinde yer almaktadır. Devlet memurluğundan aşağıdaki kriterler doğrultusunda emekli edilen 4C’liler, 4A ve 4B’lilere göre belirli kıstaslarda daha yüksek maaş miktarına sahip olabildikleri gibi sosyal güvenlik imkanları da daha fazla olabilmektedir.

Bugünkü yazımızda 4C emeklilerinin maaşlarından yapılan kesintilerin neler olduğunu sıralayarak bunlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

4C Emeklilerinden Hangi Kesintiler Yapılır?

Bunları aşağıdaki gibi kategorize etmek mümkündür. Buna göre;

  • Kamu kuruluşlarına olan vergi borçları ve bu borçların yasal takip içerisine alınması, en temel maaş kesintisi nedenlerinden birisidir. Çünkü yasal takip mahkeme kararıyla başlatıldığı için borçların aleyhinize sonuçlanması durumunda hakkınızda icra kararı yürürlüğe girecek; her ay garanti olarak hesabınıza yatan emekli aylığınızın en fazla %30’una kadar olan kısmı kesintiye uğrayacaktır.
  • Boşanma gibi nedenlerden dolayı maaşınızdan belirli bir kısmı mahkeme kararıyla ayrıldığınız eşinize Nafaka olarak bağlandığı takdirde, yatırılan emekli maaşınızdan otomatik olarak kesinti gerçekleşebilmektedir. Bu durum Nafaka verilmesi kararlaştırılan çocuklar için de geçerlidir.
  • 4C emekli maaşının kapsadığı dönem içerisinde sağlık sorunları nedeniyle muayene ücretleri, reçete ve ilaç katılım payları gibi miktarlar, ilgili dönem otomatik olarak kesilmektedir.
  • Muayene ve ilaç katkı payları sizin olduğu kadar bakmakla yükümlü olduğunuz eş ya da çocuklarınız için de kesilmektedir. Hatta bazı dönemlerde bu kesinti miktarlarının aşırı derecede fazla olması, devletin bireysel sağlık sigortası uygulamalarını zorunlu tutmasına neden olmuştur. Bu sayede devlet üzerindeki yük azalarak, sigorta şirketlerine devredilebilecektir.
  • Emekli olmak suretiyle maaş bağlanmış ve emekli ikramiyesi alarak görevden ayrılmışsanız; fakat buna rağmen yine kamu kurum kuruluşları ya da özel sektörde çalışmaya devam etmeniz durumunda Sosyal Güvenlik Destekleme prim kesintisi her ay emekli maaşınızdan otomatik olarak kesilmektedir. Bu miktar aylık 380 alt, 920 tavan seviye miktarlarında gerçekleşmektedir.

Yukarıdaki 5 maddede 4C emekli maaş kesintileri hakkında detaylı bilgi vermiş olduk. Bunlara ek olarak yapılan isteğe bağlı kesintilerin de olduğunu hatırlatarak bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür. Buna göre;

  • Finans kuruluşları aracılığıyla çekilen ihtiyaç, mortgage kredileri, otomatik ödeme talimatlı olup emekli maaşınızdan kesilmektedir.
  • Düzenli olarak ödeme talimatı verilen elektrik, su, çöp, doğal gaz gibi giderler maaşınızdan kesilerek her ay ödenmektedir.

Hem isteğe bağlı hem de isteğe bağlı olmaksızın yapılan 4C kesintileri emekli maaş miktarlarını etkilemektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019