SGK Sorgular

Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma (Şikayet, Yargıtay Kararı)

24.06.2018
96

Babadan maaş almak için anlaşmalı boşanma, genellikle ekonomik sıkıntı çeken ailelerde kadınları yetim maaşı almak için başvurdukları bir yöntem. Bu yöntem ile çift birlikte yaşadığı halde yetim maaşı alabilmek için boşanmış gibi görünüyor, fakat boşanma sadece kâğıt üstünde geçerli kalıyor.

Muvazaalı boşanma adı da verilen anlaşmalı boşanma ile sağlanan yetim maaşı, “haksız kazanç” kapsamına giriyor ve 5510 Sayılı Kanun’un 56. Maddesi ile koruma altına alınan yasal yaptırımlar söz konusu.

Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanmanın Cezası

5510 Sayılı Kanun’un 56. Maddesince babadan yetim maaşı almak için anlaşmalı boşanmanın cezası maaşın kesilmesi ve ödenen maaşların geri talep edilmesidir. Yani eğer bir çift boşandıktan sonra hala aynı çatı altında yaşıyorsa ve bu durum tespit edilirse öncelikle ödenen yetim maaşı kesilir. Ardından o güne kadar yapılan ödeme tutarı hesaplanıp “devletin kaynaklarını boşa harcamak” suçundan geri ödeme istenir.

SGK Anlaşmalı Boşanma Şikâyet Hattı

Artık birçok çiftin yetim maaşı alabilmek için anlaşmalı boşanması üzerine devlet bu konuda bir araştırma başlatmıştır. SGK anlaşmalı boşanma şikâyet hattı da anlaşmalı boşanmaların ve yapılan haksız ödemelerin önüne geçmek için başvurulmuş bir yöntemdir.

Çevresindeki bir anlaşmalı boşanmayı devlete bildirmek isteyen birey, ALO 170 Anlaşmalı Boşanma Şikâyet Hattını aramalıdır. ALO 170 Anlaşmalı Boşanma Şikâyet Hattını aradığınız zaman şikâyet etmek istediğiniz bireylerin adını ve soyasını, biliyorsanız T.C. kimlik numaralarını, beraber ikamet ettikleri adresi ve gerekli görülen ekstra bilgileri vermeniz gerekir. Şikâyet eden taraf olarak kişisel bilgilerinizi saklı tutma hakkına sahipsiniz.

SGK Anlaşmalı Boşanmayı Nasıl Tespit Eder?

SGK, yetim maaşı almak için yapılan anlaşmalı boşanmayı şikayetler üzerine tespit eder. Daha sonra bu şikayetler üzerine araştırma başlatılır. Öncelikle kurumda gerekli araştırma yapılır. İlgili kişiler ne zaman evlenmiş ne zaman boşanmış ne zamandır yetim maaşı alınıyor, bu bilgiler tespit edilir. Bu kişilerin yaşadığı adresler tespit edilir.

Sonra ise, bu adresler ziyaret edilir ve soruşturma başlatılır. Soruşturma kapsamında hem boşanan kişilerle hem de muhitteki diğer bireylerle görüşülür. Bu soruşturmaya esnaf, mahalle muhtarı gibi bireylerin dahil edilmesinin amacı gerçekten bir boşanma olup olmadığını tespit etmektir. Tüm bu konuşmalar kayıt altına alınmaktadır. Eğer bu soruşturma sonucunda bireylerin beraber yaşadığı ve boşanmanın sahte olduğu tespit edilirse yetim maaşı kesilir ve alınan maaşın geri ödenmesi talep edilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019