SGK Sorgular

Bağ-Kur Borç Dondurma 2018 İşlemleri (Nasıl Yapılır?)

02.07.2018
689
Bağ-Kur Borç Dondurma 2018 İşlemleri (Nasıl Yapılır?)

Bağ-Kur borç dondurma işlemleri daha birçok düzenleme ile birlikte 18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten itibaren Bağkur prim borcunun ödenmesi veya yapılandırılması gerekmektedir. Eğer bu işlemlerden hiç biri yapılmazsa 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki prim borçlarının hepsi otomatik olarak silinerek hizmetler dondurulacaktır. Çiftçilik veya esnaflık kaydı ile şirket ortaklığı devam eden Bağkurlular 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden açılacak kayıt devam etmiyorsa dondurularak tescil tarihi itibari ile Bağkur kapatılacak. Bağkur borcu dondurma 2018, 4 Haziran 2018 tarihi ile başlayan başvurular 31 Temmuz 2018 tarihinde son bulacaktır.

Bağkur Dondurma Başvurusu İçin İzlenecek Yollar

Yeni yasa ile birlikte Bağkur borcu olan kişilerin bazıları borçlarından kurtulacak, bazıları tekrar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek ve emekliye ayrılabilecekler. Bağkur borcunun dondurulabilmesi için bir dilekçe yeterlidir. Resmi gazetede yayımlanma tarihinden itibaren 3 ay içerisinde Bağkur dondurma dilekçesi borçlu tarafından Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapılması gerekir.

Bağkur Borç Dondurmanın Faydaları

  • Dondurulan sigorta süreleri yeniden canlandırılabilir.
  • Aile boyu sağlık hizmetinden tekrar faydalanılabilir.
  • Genel Sağlık Sigortası prim borcu çıkarılmaz
  • Esnaflığa devam edenlerin sigortaları yeniden başlatılır.
  • İhya (canlandırma) sırasında borç faizsiz ödenir.

Kısaca açıklanacak olursa; borçlarını ödeyebilecek duruma gelen sigortalılar yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurulu’na başvuru yaparak dondurulmuş olan sigortalılık sürelerine ilişkin yeniden borç yapılanması talep edebilecek ve geçmişe yönelik GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borcu çıkarılmayarak borçlunun sağlık hizmetinden faydalanamayan eş ve 18 yaşından büyük çocukları sağlık hizmeti almaya başlayabilecekler.

İhya (Canlandırma) Sırasında Borçların Ödenmesi

Bağkur borç sorgulamada son durum ve ödeme işlemleri internet üzerinden yapılabilir. E-devlet sisteminden veya SGK internet sayfasından TC kimlik numarası ile takip edilerek görüntülenebilir.

Bağkur prim borcu olanlar gecikme zammı ve faizi ile birlikte borçları katlandığı için ödeyemedikleri durumlarda borç dondurma talebinde bulunabilirler. Ödeyecek duruma geldiklerinde canlandırma esnasında asgari ücret üzerinden faizsiz olarak ödeme yaparlar. Sigortalının başvurusundan sonra SGK tarafından belirlenmiş olan tutarın tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde ödenmesi gerekir. Borcun tamamı bu süre içerisinde ödenmediği takdirde, borcun bir kısmı ödenmiş olsa dahi sigortalılık süresi tekrar dondurulur ve ödenmiş tutarlar faizsiz olarak iade edilir.

Şirket Ortakları İçin Bağkur Dondurma

Yapılan düzenlemeye göre sigortalılık süresi dondurma hakkından sadece esnaf ve tarım Bağkur’luları ile 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinde yer alan Bağkurlular yararlanabilir. Anonim ve Komandit şirket ortakları Bağkur borç dondurma hakkından faydalanamazlar.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019