SGK Sorgular

Bağ-Kur Borcu Olanların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması (Eş ve Çocuklar)

01.07.2018
284
Bağ-Kur Borcu Olanların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması (Eş ve Çocuklar)

Bağ-Kur borçlusu sağlıktan yararlanma 2018 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren, Bağ-Kur’lu ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden prim borcu olsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeye başladı. Böylece Bağkur’luların sağlık sıkıntıları da sona ermiş oldu. Bağkur’lu esnafların bundan yararlanabilmeleri için, esnaf hizmetlerini dondurmaları veya borç yapılandırması yapmaları gerekiyor. Önceki yıllarda Bağkur prim borcu 3. Ayını dolduran esnaflar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlardı. Ancak yapılan düzenlemelerle birlikte Bağkur borçlusu olan sağlıktan yararlanabilecek. Kişi isteğine göre 36 aya kadar taksitlendirme yaptırabilir ve ilk taksiti ödedikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilir.

Bağ-Kur Borçlularının GSS Prim Ödemeleri

Çeşitli sektörlerde binlerce esnaf bulunmaktadır. Bazı dönemlerde, gerek ilgilendikleri sektörle alakalı gerekse değişen yaşam koşulları nedeni ile ödeme konusunda sıkıntıya düşebilmekteler. Böyle durumlarda prim borçlarını ödeyemedikleri veya geciktirmek zorunda kaldıkları dönemler olmaktadır. Yeni yapılan düzenlemelerle birlikte devlet bu sağlık sorununa bir çözüm getirmeye çalışmış ve yerine getirilen şartlara karşılık borcu olan esnafın sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesini sağlamıştır. Fakat bu şartları yerine getiremeyen esnaf sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için farklı seçeneklerden yaralanabilirler. Bağkur’lu esnaflar yapılandırma yapamadıkları durumda iş yerini başkasının üzerine devredebilir. Bunun ardından yapılan gelir testinde oranların altına düşerse Genel Sağlık Sigortası’na başvuru yapabilir.

Bağ-Kur Borcu Olan Esnafın Eşinden Yararlanabilmesi

Bağkur borcu olan devlet hastanesine gidebilir mi, Bağkur borcu olan sağlıktan yararlanabilecek mi 2018 gibi soruların son zamanlarda sıkça cevabı aranmaktadır. Prim borcu olan kimse, şartların hiç birini yerine getiremiyorsa sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar. Evli olan borçlular için durum biraz daha farklıdır. Bağkur borcu olan eşinin SSK’sı üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi denildiğinde eğer borçlunun eşi, sigortalı olarak çalışıyorsa veya herhangi bir sağlık sigortası var ise borçlu kişi eşinin sigortasından faydalanabilir. Ancak, Borçlunun eşinin sağlık güvencesi GSS ise, bu durumda borçlunun eşinin sağlık güvencesinden yararlanması mümkün değildir.

Bağ-Kur Borçlusunun Eş ve Çocuklarının Sağlık Hizmetlerinden Faydalanması

Borçlu olan Bağkur’lunun çocuklarından 18 yaşını doldurmamış olanlar herhangi bir belgeye gerek kalmadan koşulsuz şartsız sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak, anne veya babanın prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalandırılır. Borçlunun eşi ve 18 yaşından büyük çocukları sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar. Bu kişilerin genel sağlık sigortalısı olma taleplerini yazılı olarak bildirmeleri gerekir. Bildirinin ardından yerleşim yerlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında gelir testi yaptırırlar. Gelir testi sonucu aile içindeki gelirin kişi başına düşen tutarı asgari ücretin 3’te 1’inden az olduğu tespit edilirse kişilerin sağlık harcamaları devlet tarafından karşılanmaya başlanır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019