SGK Sorgular

Bağ-Kur Giriş Sorgulaması (Kayıt, Prim Borcu)

03.07.2018
124
Bağ-Kur Giriş Sorgulaması (Kayıt, Prim Borcu)

Bağkur’a giriş ve tescilin yapılabilmesi için, Bağ-Kur giriş bildirgesinin ilgili kuruluşlara onaylatılması gerekir. SGK kapsamı dışında kalan ve kendi hesabına bağımsız olarak çalışanlar ile işverene bağlı olmayan kişilerin Bağkur sigortasına girişlerini yaptırarak Bağkur ödemelerini yapmaları gerekir.

Mesleklere Göre Bağ-Kur Giriş İşlemleri

Esnaf, çiftçi veya isteğe bağlı prim ödemesi yapanlar için giriş şartları farklılık gösterir. Esnaflar, 1479 Sayılı Kanuna Tabi Zorunlu Esnaf Sigortası için, öncelikle Bağkur il müdürlüğüne başvuru yapılmalı ve alınan bildirgenin vergi dairelerine, vergiden muaf olma durumda ise, sicil memurluklarına onaylatılarak onaylanmış şeklinde Bağkur İl Müdürlüğüne teslim edilir.

Tarımsal faaliyet ile başlayan, 2926 Sayılı Kanuna Tabi Tarım Sigortalılığı başvurusu için, Bağkur İl Müdürlüğüne yapılan başvurunun ardından, onaylatılmak üzere, bağlı bulunulan muhtara, kooperatiflere ve ziraat odalarına Tarım Sigortalılığı Bağkur’a Giriş Bildirgesi’nin iletilmesi ve onaylı hali ile tekrar Bağkur İl Müdürlüğü’ne götürülmesi gerekir.

Bağkur’a mecburi sigortalılığını kaybedenler veya isteğe bağlı olarak ilk kez Bağkur sigortalısı olmak isteyenler, bulundukları yerdeki muhtarlıklara Bağkur’a İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ni onaylattırarak Bağkur İl Müdürlükleri’ne teslim etmeleri gerekir.

Bağ-Kur Sigortalılığın Sona Ermesi Durumunda Yeniden Sigortalı Olunması

Bağkur sigortalılığı sona erenler, şartları yerine getirdikleri durumlarda ve yeniden çalışmaya başladıklarında tekrar Bağkur girişi yaptırabilirler. Sigortanın tekrar başlatıldığı durumlarda, sigortanın sona erdiği tarihteki basamak ve eski Bağkur numarası ile yeniden girişleri yapılır. Sigorta işlemlerinin yeniden başlatılabilmesi için mutlaka yazılı talepte bulunulması gerekir.

Bağ-Kur Prim Borcu Sorgulama İşlemleri ve Basamaklar

Bağ-Kur’da gelir tablosu 24 basamaktan oluşur. 1. basamak en düşük basamaktır ve rakamlara doğru orantılı olarak yükselme gösterir. Sigortalılık başladıktan sonra ilk 3 içinde 1. Basamak ve 2. Basamaktan biri seçilir. İlk 3 ay içinde herhangi bir basamak seçimi yapılmadığı takdirde 1. Basamak seçilmiş kabul edilir. Bu basamaklarda bekleme süresi 1 yıl, 13. Basamak ve sonrası için ise bekleme süreleri 2 yıl olarak belirlenmiştir. Yükseltme işlemleri yapılabilmesi için öncelikli olarak yazılı talepte bulunulması, talep tarihinde prim olmaması gerekir. Bu talepler için İl Müdürlükleri’nde basamak yükseltme formları bulunmaktadır.

Bağ-Kur borç sorgulama ve Bağ-Kur ödeme işlemleri hem Sosyal Güvenlik Kurulu’nun internet sayfasından ve e devlet sisteminden yapılabilir. Bağkur sorgulama e devlet için, sisteme giriş yaptıktan sonra;

  • Sorgu türü
  • Sorgu tipi
  • Sicil no
  • Güvenlik kodu

Kısımları doldurularak borç sorgulama butonuna basılır ve sorgulama işlemi tamamlanmış olur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019