SGK Sorgular

BAĞKUR Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? (Başvuru, İtiraz, Muayene)

17.06.2018
94

İlk defa bağkurlu olduktan sonra; en az 10 senelik süreyi tamamlamış bulunuyorsanız, 10 senelik sürenin arasında en az 1800 gün priminiz yatırılmış ise, Sağlık Kurulu raporlarında en az %60 ve üzeri iş gücü kayıp oranlarınız bulunuyorsa ve ödenmemiş prim borcunuz bulunmuyorsa, bağ kur genelinde malulen emeklilik hakkından faydalanabilirsiniz. Ağır engelli bir kişi iseniz ve bakıma muhtaç haldeyseniz 10 senelik sigortalılık süresi şartları aranmaz. Sağlık Kurulu raporunuzda yüzde 40 ve üzerinde geldiyse malulen emeklilik hakkı yerine, engelli emeklilik haklarından faydalanabilirsiniz.

Bağ-Kur Malulen Emeklilik Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik işlemleriyle ilgili isteklerinizi bağkur ile ilgili kayıt işlemlerinizin bulunmuş olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekiyor. Malulen emeklilik istekleri için gerekli belgeler şu şekildedir; Malulen emeklilik talep belgesi formu, Kimlik fotokopileri, 1479 veya 2926 sigortalılık belgeleri. Bu belgeleri üzerinde bulunan ilgili kurumlara doldurmanız gerekiyor. Erkekler askerlik yaptıklarına veya yapmadıklarına dair belge getirmeleri gerekir. Eğer daha önce aldığınız bir sağlık kurulu raporu bulunuyorsa aslı veya aslı gibidir fotokopisi ile de işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bağ-Kur Malulen Emeklilik İşlemlerine Başvurdum Ancak Reddedildi, İtiraz Etme Hakkım Var Mı?

Malulen emeklilik başvuru işlemlerinden sonra SGK kişilere çalışma gücündeki kayıp oranlarının %60 üstünde gelip gelmediğine dair belge gönderir. Belge geldikten hemen sonra sonuca itiraz etme hakkınız bulunabilir. İtirazınız üstüne dosyalarınız SGK Yüksek Sağlık kurumlarına gönderilir. Yüksek Sağlık Kurulu açısından dosyanız ve rapor evraklarınız bir kez daha incelenerek sonuçlar yazılı olarak tarafınıza bildirilir. Başvuru işlemleriniz kabul edildi ise başvuru yaptığınız andan itibaren bir sonraki ay maaşınızı alabilirsiniz.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

Malulen Emeklilik Kontrol Muayenesi Ne Demektir?

Bir takım hastalıkların tedavi imkanları ile geçmesi mümkün gözüküyorken, bazı hastalıkların da tedavisi mümkün olmuyor. İşte bu şekilde tedavi işlemleri ile geçebilen bir hastalığınız bulunuyorsa SGK raporlara “Kontrol Muayenesine Tabiidir” ibarelerini ekler. Bu gibi durumlarda raporlarda belirtilen periyotlar doğrultusunda yeniden SGK sağlık kurulu tarafından kontrollere tabi tutulursunuz. Eğer kontrol sonuçları çalışma gücü kayıp oranlarının %60 ve altına düştüğü tespit edilirse, malulen emekli aylıklarınız kesilir. Tedavisi mümkün görünmeyen hastalıklarda ise her hangi bir kontrole tabi görülmez. Bu hastalıklar ile malulen emekli olmaya hak kazandıysanız sürekli bir şekilde aylık almaya devam edersiniz. Eğer malulen emeklilik olanağından yararlandıysanız çalışmaya başladığınızda, ziraat odaları genelinde çitfçilik kaydınızın başladığında, aktif vergi kaydı açtırmanız veya şirket ortağı olmanız durumunda malulen emekli maaşlarınız kesilir. Engelli emeklilik kapsamlarında emekli olduysanız bu durumlarda çalışabilirsiniz. Ayrıca, ticari veya zirai faaliyette bulunarak aylığınız kesilmeyebilir. Konular hakkında daha detaylı bilgileri ve videolu anlatımları İnternet üzerinden yapacağınız aratma sonucunda görebilir konu hakkında tüm detaylı bilgileri soru cevap yöntemi kolaylık ile öğrenebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019