SGK Sorgular

BAĞKUR Terk Etmiş Sigortalı Ne Demek? (Nasıl Emekli Olur?)

20.06.2018
611
BAĞKUR Terk Etmiş Sigortalı Ne Demek? (Nasıl Emekli Olur?)

Türkiye’de sosyal güvencelerden sorumlu olan kurum Sosyal Güvenlik Kurumu‘ dur. Sgk, sosyal güvenceler hakkındaki tüm yasal mevzuatları çıkarmak ve yürütmekle mükelleftir. Başbakanlık’a bağlı olan bu kurumun birçok ilçe ile il merkezlerinde müdürlükleri bulunur. Bu sayede tüm vatandaşlara kolaylıkla hizmet verilmektedir. Sgk’nın kurulma amacı sosyal bir güvenceye sahip olan vatandaşlara veya herhangi bir geliri olmayan ve kurumun ilgili mevzuatından faydalanan kişilerin sağlık hizmetlerinden hızlı ve ücretsiz bir şekilde faydalanmasını sağlamaktır.

SSK ve GSS Nedir?

SSK, en yaygın bir sigorta çeşidi olup, kişiler tarafından elde yatırmak suretiyle veya çalıştıkları işverenlerin çalışanların adına Sgk’ya prim yatırmak suretiyle faydalandıkları bir sistemdir. SSK sigortasında kişilerin ödedikleri primler 450 TL olmaktadır. Ancak bir iş yerinde çalışan sayısı 10′ u geçince işveren tarafından ödenen prim miktarı 350 liraya düşmektedir. GSS ise, genel sağlık sigortasıdır. Herhangi bir gelire veya işe sahip olmayan kişilerin SGK’nın sunmuş olduğu haklardan faydalanmasını sağlayan sistemdir. Geliri olan ancak SSK veya bağkur sistemine dahil olmayan kişiler gelir durumuna göre belli bir prim ödeyerek sisteme dahil olabilir. GSS sisteminde kişiler yalnızca sistemde kaldığı sürece sağlık hizmetlerinde faydalanmaktadır. SSK sisteminde ise, Sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmasının yanı sıra gerekli olan gün sayısı karşılığı prim ücretinin ödenmesi karşılığında emeklilik hakkı kazanılır.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

Bağkur Sistemi

Sgk’nın sağlamış olduğu hizmetlerden faydalanmak için bazı kişilerin SSK ve GSS sistemine dahil olmasına engel bazı durumlar vardır. Çiftçiler ve esnaflar söz konusu sistemlerden faydalanamazlar. Bunlar için bağkur adı altında bir sistem devreye girmektedir. Bu sistem ile esnaflar bağkur primlerini elden bir SGK müdürlüğüne veya vergi dairesine yatırmaktadır. Bu amaçla esnaflar için bağkur primi 650 lira olmaktadır. Çiftçiler için ise bu miktar 400 ile 450 lira arasındadır. Bu konuda doğabilecek olan tüm sorunlardan kişi kendisi sorumludur. Esnaf veya çiftçilerin emekli olabilmeleri için primlerin eksiksiz ve tam olarak yatırılması gerekir. Sistem prim ödemeksizin devam eder ancak borç yükünün faizi ile birlikte ödenmesi gerekir.

Bağkur Sistemini Terk Etme

Bağkur sistemine kayıtlı olan çiftçi veya esnafların herhangi bir sebeple işlerini terk etme veya iflas gibi durumlarda sistemden çıkışı sağlanır. Ancak o ana kadar olan borçlar kişinin ödemekle yükümlü olduğu borçlardır. Sistemden çıkış alan ve başka bir işe sigortalı olarak giriş yapan Bağkurlu kişiler için sistem farklı yürütülür. Bu bağlamda daha önce ödenmiş ve ödemekle yükümlü olan Bağkur borçları hesaplanarak bu ödemelerin SSK gün karşılığı belirlenir.

Arama Terimleri: terk etmiş sigortalı ne demek


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bayram dedi ki:

    Ben 1998 yilinda bagkurlu oldum ama hic prim yatirmadim terk edilmis sigortali yaziyo simdi ise bunu devreye sokup borcumu odemek istiyorum boyle imkan varmi bilgi verirseniz sevinirim

  2. Melihpehlivan dedi ki:

    Ben 2008 yilinda bagkurlu oldum ama hic prim yatirmadim terk edilmis sigortali yaziyo simdi ise bunu devreye sokup borcumu odemek istiyorum boyle imkan varmi bilgi verirseniz sevinirim


Copyright ©2019