SGK Sorgular

Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Ne Kadar Sigortasız 2018?

SSK
16.05.2018
275
Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Ne Kadar Sigortasız 2018?

Sağlık ve sosyal güvence kurumlarından faydalanmak isteyen kişilerin emekli veya sigortalı olması gerekiyor. Bu koşullar altında olmayan kişiler ücretli muayene olmaktadırlar. Kişi kendi muayene ücretini hastane veznesine 30 TL olarak ödemektedir. Muayene olan hastalar doktor tarafından istenen tahlil ve emar, tomografi, ve EKG gibi sonuçların ücretli olduğunu ve bunların muayene dışında bir ücret verildiğini bilmeleri gerekir. Sağlı ve sigorta kurumuna çalışan kişilerin primlerin ödenmemesi veya kişilerin hiç bir sigorta girişlerinin yapılmaması durumunda sağlık güvencesinden faydalanamayacağını bilmesi gerekir. Bunun yanı sıra evli ise eşinin de hiç bir güvencesi yok ise sağlık muayenesini aynı işlemlerden yaptırıldığı görülmektedir.

SSK Güvencesi Olmayan Hastalar Özellerden Faydalanabilir mi?

Devlet hastanelerinin hemen hepsi sigorta kapsamı dışında olan hastalara muayene ücreti vererek tedavilerini yaptırmaları mümkündür. Özel hastaneleri tercih eden hastaların muayene ücreti değişerek farklı olmaktadır. Bu gibi hastalara doktor tarafından istenen test ve tahlillerin ücretleri muayene ücreti dışında yapılmaktadır. Birçok özel hastanelerde değişen fiyatlar istenilen tetiklere göre değişim gösteriyor. Sağlık konusunda hassas olan kişilerin SSK primi yeni yasalara göre tam ücretten yatması mecburi işlemler arasında yer alıyor. Çalışan insanların iş yeri tarafından sağlık güvencelerinin olması ve oluşması ailesinin faydalanması gerekiyor. İş yerlerinin SSK girişi işe girdiği an itibari ile yapılması kişinin güvencesini artırmaktadır.devlet hastanesi muayene ucreti ne kadar sigortasiz 2018 1024x600 - Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Ne Kadar Sigortasız 2018?

Hasta olan kişiler SSK güvencesi olmadan acilden faydalanabilir mi?

SSK kapsamında olan hastalar hem ücretsiz muayene olur hem ilaçlarını ücretsiz alıyor. Bunların dışında olan ve hiç bir güvencesi olmayan hastalar devlet hastanelerinin acil bölümlerinde muayenelerini yaptırabilirler. Acil olan hastanın SSK güvencesi yok ise tahlil film ve gerek görülür ise emarı çekilir. Bunların hiç birine ücret ödemeyen hastalar SSK güvencesi olmadan da işlemlerini yaptırıyor. Özel hastane acilleri ise SSK güvencesi olmadan acil durumlarda ücretsiz hiç bir tetik yapmamaktadırlar. Belli bir güvencesi olmayan hastalar SSK olmadan özellerin acillerinden faydalanamamaktadırlar. Sağlıklı ve SSK güvencesi altında olmak isteyen insanlar iş yeri tarafından belli primlerinin ödenmesi ve o prim yattığı takdirde muayene ücretinin alınmadığını bilmelidirler.

Çalışan insanlar SSK güvencesi olan primlerinin yattığını nasıl öğrenebilir?

İşveren çalışan işçisine düzenli ödediği primlerden fayda sağlamasını oluşturması için aylık brüt tutarını düzenli yatırması gerek. Bu primler aksatıldığı ve az tutarda ödenmesi gibi sorun yaşayan işçiler sağlık güvencesi olan sigorta kurumlarından fayda göremezler. Bu durumla beraber kişilerin emeklilik süreçlerinde de sıkıntı yaşanmasına yol açarak emekli olma süresini uzatmaktadır. Sağlıktan faydalanmak isteyen kişiler düzenli online üzerinden e devlet şifresi ile primlerinin yatıp yatmadığını öğrenebilirler. Yasal ve doğal hakkı olan insanlar bu gibi durumlardan bu şekilde haberdar olabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019