SGK Sorgular

E-Devlet Aday İşlemleri Sistemine Giriş (Yapılacak İşlemler)

10.07.2018
66
E-Devlet Aday İşlemleri Sistemine Giriş (Yapılacak İşlemler)

E-Devlet AİS yani Aday İşlemleri Sistemi’ne geçiş yapabilmektedir. Böylece ÖSYM şifrenizi unutmuş bile olsanız E-Devlet üzerinden girebilirsiniz.

E-Devlet’e Giriş

E-Devlet girişleri için PTT’den 2 TL karşılığında bir E-Devlet şifresi alabilir ya da var Mobil veya Elektronik İmza ile giriş yapabilirsiniz. Onun dışında internet bankacılığı ile TC Kimlik Kartı’nızı giriş için kullanabilirsiniz. E-Devlet şifresini alma internetten olmamaktadır. Mobil ve elektronik imzaları gerekli şubelerden alabilmeniz mümkündür. Fakat bu hizmetler için bir miktar para ödemeniz gerekecektir. İnternet bankacılığını E-Devlet’in anlaşmış olduğu bankaların internet bankacılığı sistemiyle kullanılmaktadır. Bu bankalar E-Devlet sitesindeki giriş ekranında sıralı bir şekilde bulunmaktadır. TC Kimlik Kart seçeneği ile de eğer kart okuyucunuz varsa onunla giriş yapabileceğiniz gibi TC Kimlik Kartı’nıza ait PIN ile de giriş yapabilirsiniz. Bunun için bir uygulama yüklemeniz gerekmektedir. Bu girişleri yaptıktan sonra mevcut seçenekleri kullanmaya devam edebilir ya da E-Devlet şifrenizi değiştirerek şifreyle giriş de sağlayabilirsiniz.

E-Devlet ile ÖSYM Sistemine Giriş

E-Devlet ÖSYM profilinize geçişi sağlamaktadır. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra yapmak istediğiniz işlemi yukarıdaki arama kutusuna yazabilir veya e-Hizmetler bölümünden ÖSYM kısmına gelip işleminizi seçebilirsiniz. Seçtikten sonra E-Devlet sizi ÖSYM sitesine bilgileriniz girilmiş ve oturumunuz açılmış bir şekilde yönlendirecektir. Buradan ÖSYM işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-Devlet ile ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi, ÖSYM Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi, ÖSYM Görevli İşlemleri Sistemi, ÖSYM Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi ve ÖSYM Sınav Merkezi İşlemleri Sistemi’ne giriş sağlayabilirsiniz.

E-Devlet ile girdiğiniz zaman ÖSYM şifre değiştirme işlemini de yapabilirsiniz. ÖSYM sitesinde solda gördüğünüz menüden şifre işlemiyle alakalı seçeneği seçtikten sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz.

ÖSYM’de Hangi İşlemleri Yapabilirim?

E-Devlet ile giriş sağladığınız zamanda da ÖSYM sitesini normal şekilde kullanabilirsiniz. Başvurularınızı yapabilir, sonuçlarınızı görebilir, ödemenizi yapabilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

ÖSYM ödemelerini yaparken bir şifreye ihtiyacınız yoktur. Öncelikle başvurunuzu yapıyorsunuz. ÖSYM Ödeme ekranına yönlendiriliyorsunuz. Oradan başvurduğunuz işlemi seçiyorsunuz. Sonra altına TC kimlik numaranızı yazıyorsunuz ve devam ediyorsunuz. Ödemeniz gereken ücret çıkıyor ve ödemenizi seçtikten sonra kart bilgilerinizi gireceğiniz yere yönlendiriliyorsunuz. Bundan sonra cebinize bir şifre geliyor onu yazdıktan sonra ödemeniz tamamlanmış oluyor. Eğer kartınız yoksa ÖSYM ile anlaşması olan bankalar aracılığıyla da ödemenizi yapabilirsiniz.

ÖSYM sonucunuzu öğrenmek istiyorsanız Aday İşlemleri Sistemi’ne girdikten sonra soldaki menüde göreceğiniz sonuçların olduğu kısma geçiniz. Orada hangi sınavınızın sonucunu görmek istiyorsanız o sınavı seçiniz. Ondan sonra sonucunuz ekranınıza gelecektir. İsterseniz sonucunuzu indirebilir ve yazdırabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019