SGK Sorgular

E-Devlet Cihaz IMEI Sorgusu (Numara Öğrenme)

26.07.2018
58
E-Devlet Cihaz IMEI Sorgusu (Numara Öğrenme)

E-Devlet’ten cihaz sorgulaması işlemi sayesinde satın alınan cihazların yasal olup olmadığı kontrol edilebilir. Cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik aletlerin, IMEI numarası adı verilen numaraları bulunmaktadır. Bu numaralar, cihazların kimlik numarası olarak düşünülebilir. Kimlik numarası, yani IMEI numarası, kayıtlı olmayan aletler genellikle kaçak ticaret ile elde edilen aletler olmaktadır. Satın alınan cihazların IMEI numarasının orijinal olup olmadığını kontrol etmek için E-Devlet üzerinden sorgulama hizmeti sunulmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sayfası üzerinden bu hizmete ulaşılabilir.

IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Giriş için TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi gerekir. Şifresi olmayanlar, en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında ilk şifrelerini temin edebilirler. PTT’den alınan şifreler, giriş yapıldıktan sonra değiştirilebilmektedir. E-Devlet’in ana sayfası üzerinde “e-Hizmetler” adı altında bir kategori bulunmaktadır. Buradan tüm hizmetlere ulaşılabilir. Aradığı hizmeti daha kısa sürede bulmak isteyenler, arama çubuğunu da kullanabilir. IMEI sorgulama hizmeti bulunduktan sonra, cihazın numarası girilerek sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. IMEI bulma için cihaz satın alımında verilen belgeler ya da cihaz üzerindeki etiketler incelenebilir.

Cihazların IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

Kaçak ve çalıntı telefonların piyasada yaygınlaşması, pek çok müşteriyi mağdur etmektedir. Bu nedenle, cihaz satın alınırken alışveriş yapılan yerlere dikkat edilmesi gerekir. Büyük teknoloji mağazaları dışında satın alınan sıfır ve ikinci el cihazlar için IMEI sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Sorgulama işleminde gerekli olan IMEI numarasını öğrenmek ise çok basittir. Akıllı telefon kullanıcıları, arama kısmına gelerek “ *#06# “ IMEI sorgulama kodunu tuşlamalıdır. Bu kod girildiği anda ekranda IMEI numarası belirecektir. Herhangi bir tuşa basılmasına gerek kalmamaktadır. IMEI öğrenme işlemi sonucunda elde edilen numaraı kimse ile paylaşılmamalıdır. IMEI numarası kopyalama ile sahte kayıtlarla telefon satışı gerçekleştirilebilmektedir. Tabletlerde de benzer şekilde sorgulama yapılarak IMEI numarası öğrenilebilir.

IMEI Numarası Kopyalananlar ya da Çalınanların Yapması Gerekenler

Kullanılan cihazın IMEI numarası kopyalanırsa, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından cihaz sahibine bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Mesajın içerisinde kopyalanan IMEI numarası belirtilmekte ve cihazın 30 gün içerisinde kapatılacağı belirtilmektedir. Bu mesajı alan kişiler, en kısa sürede cihazı satın aldıkları kişi ya da kuruma başvurmalı ve gerekirse yasal olarak haklarını aramalıdır. Bazı durumlarda eski cihazlar için de bu mesaj gelebilmektedir. Bu nedenle mesajda yazan IMEI numarası ile güncel olarak kullanılan cihazın IMEI numarası karşılaştırılmalıdır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019