SGK Sorgular

E-Devlet CİMER Başvurusu (Sonuç Sorgulama)

26.07.2018
54
E-Devlet CİMER Başvurusu (Sonuç Sorgulama)

E-Devlet’te CİMER ile ilgili işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirilebilmesine olanak sağlamaktadır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin kısaltması olan CİMER, vatandaşların sorunlarını doğrudan iletebilmesi için kullanılan bir iletişim platformudur. Bu platformdan iletilen sorunlara en kısa sürede çözüm aranmaktadır. CİMER başvurusunda bulunmak ya da CİMER şikayet randevusu almak için E-Devlet kullanılabilir. E-Devlet şikayet hizmeti ile doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na ulaşmak mümkündür. CİMER sistemi, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile kurulmuş bir sistemdir. Sadece şikayetler için değil, öneriler ve istekler için de kullanılabilen bir iletişim hattıdır. İnternet, faks ya da e-posta kullanarak merkez ile iletişime geçmek mümkündür.

CİMER Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

CİMER şikayet, istek ya da önerilerin iletilebilmesi için kullanılabilecek 3 farklı yöntem bulunmaktadır. CİMER başvuru nasıl yapılır merak edenler, bu yöntemlerden herhangi birini kullanabilir. Bu yöntemlerden ilki ve en çok kullanılanı, Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi üzerinde yer alan CİMER Başvuru Formunu doldurmaktır. Başvuruda bulunabilmek için isim, soy isim ve TC Kimlik Numarası gibi bilgilerin paylaşılması gerekmektedir. İsimsiz olarak başvuru yapılamamaktadır. Verilen alana, şikayet ile ilgili ayrıntıları yazarak başvuruda bulunulabilir. Yapılan başvuruların incelenmesi 30 gün sürebilmektedir. Sisteme, ülke çapında pek çok başvuru geldiği için kısa bir sürede dönüş gerçekleştirilememektedir.

CİMER Başvuru Sonucu Sorgulama

Yaptıkları başvurular ile ilgili uzun bir süredir geri dönüş alamayanlar, başvurularının durumları hakkında bilgi almak isteyebilir. CİMER sistemi, geliştirilmeye devam eden bir sistemdir. Bu yüzden, yapılan başvuruların bazılarına kısa bir sürede geri dönüş yapılamamaktadır. Başvuruları hakkında bilgi almak isteyenler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin telefon hattını kullanarak bilgi alabilirler. Çağrı merkezinde görev alan personeller, kişilerin başvuruları ile ilgili sorgulama yapmakta ve başvurunun hangi durumda olduğunu öğrenebilmektedir.

CİMER başvuru sonucunu öğrenmek isteyenler, Cumhurbaşkanlığı Telefon Numarasını kullanabilir. CİMER şikayet hattı olarak 0 (312) 525 55 55 numaralı telefondan, vatandaşlara hizmet sağlanmaktadır. Sistem ile akıllara takılan sorular için de bu telefon numarası kullanılabilir. CİMER’e faks numarası ile ulaşmak isteyenler ise 0 (312) 525 58 31 numarası ile faks gönderebilir. Günümüzde çeşitli kırtasiyelerde, faks gönderme ile ilgili hizmet almak mümkündür. Nereden faks gönderebileceklerini bilmeyenler, internet üzerinden faks gönderim hizmeti veren kırtasiyeler hakkında araştırma yapabilir. CİMER, e-posta ile gelen başvuruları da kabul etmektedir. CİMER’in E-Mail adresi cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr’dir. Bu iletişim kanalları kullanılarak da başvuru yapılabilir ancak en kolay yöntem,, resmi internet sitesi üzerindeki başvuru formunu doldurmaktır. Sitenin ana sayfası üzerinde yer alan form birkaç dakika içerisinde doldurulabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019