SGK Sorgular

E-Devlet Giriş SGK Hizmet Dökümü (Şifresiz TC Kimlik No ile Sorgulama)

SGK
25.06.2018
186

E Devlet giriş yap işlemi ile pek çok kamu kurumunun olduğu gibi SGK işlemlerini gerçekleştirmek te mümkün olmaktadır. E-Devlet üzerinden en çok kullanılan SGK hizmetlerinden bir tanesi hizmet dökümü sorgulamasıdır. 4a, 4b veya 4c sigorta kollarına bağlı olarak çalışanlar belirli periyotlarla düzenli bir şekilde hizmet dökümü sorgulamasını E-Devlet kapısı üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Pek çok kullanıcının E-Devlet kısa yolları arasında bulunan hizmet dökümü sorgulama işlemleri yapılabilmesi için E-Devlet şifresinin bulunması gerekmektedir. TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapılan E-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde sistem yoğunluğuna bağlı olarak dilenilen sigorta koluna ilişkin SGK hizmet dökümü sorgulaması yapılabilir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının E-Devlet üzerinden bulunan hizmetlerinden faydalanılabilmesi için gerekli olduğu gibi SGK giriş işleminin gerçekleştirilerek SGK hizmetlerinden faydalanılabilmesi için E-Devlet şifresi gerekmektedir. E Devlet şifresi alma işlemini gerçekleştirmek isteyen adayların bu taleplerini herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile gerçekleştirmesi gerekmektedir. İlk defa alınacak E-Devlet şifreleri PTT şubelerinden verilmekte olup 2 TL ödemesi bulunmaktadır. 2 TL ödeme sonrasında nüfus cüzdanı ile birlikte başvurulan E-Devlet şifresi temin işlemi sonucunda kapalı bir zarf ile başvuru sahibine E-Devlet şifresi verilmektedir. Verilen şifre ile E-Devlete giriş yapan kullanıcı, ilk iş olarak E-Devlet şifresini kendi belirlediği herhangi bir şifre ile değiştirmesi gerekmektedir. E-Devlet şifresi oluşturulurken oluşturulan şifrenin rakamlardan ve harflerden oluşturulması güvenlik açısından zorunlu tutulmuştur.

E-Devlet Şifresinin Unutulması Durumunda İzlenmesi Gereken Yöntemler Nelerdir?

E-Devlet hizmetlerinden faydalanılması için belirlenen E-Devlet şifrelerini unutan pek çok vatandaşımız bulunmaktadır. SGK hizmetleri gibi diğer kamu kurumlarının E-Devlet üzerinden izin verilen işlemleri E-Devlet şifresi olmadan yapılamamakta olup; unutulan şifrenin yeniden elde edilmesi gerekmektedir. E devlet şifremi unuttum şikayetinde bulunan vatandaşlarımız için 2 adet yeniden E-Devlet şifresi temin etme yöntemi bulunmaktadır:

  • PTT şubeleri: İlk defa E-Devlet şifresi temin etmek için kullanılan herhangi bir PTT şubesi, unutulan E-Devlet şifrelerinin yeniden temini için de hizmet vermektedir. İlk defa E-Devlet şifresi alacaklardan farklı olarak unutulan E-Devlet şifreleri için 4 TL ücret talep edilmekte olup; ücretin ödenmesi sonrasında kapalı bir zarf içerisinde E-Devlet şifresi başvuru sahibine teslim edilmektedir.
  • E-Devlet Sitesi: E-Devlet sistemine getirilen yeniliklerden bir tanesi de cep telefonu numarası doğrulamasıdır. E-Devlet şifrelerinin unutulması durumuna önlem olarak eklenen bu hizmet ile E-Devlet kullanıcıları, profil bilgilerine cep telefonu bilgilerini girerek doğrulama yapmaları halinde şifrelerini unuttukları her sefer için ücretsiz olarak yeni şifrelerini cep telefonlarına talep edebilirler.

SSK Sorgulama işlemlerinin talep edildiği zaman içerisinde yapılabilmesi için gerekli olan E-Devlet şifresinin unutulması halinde yukarıda belirtilen seçenekler kullanılarak kolay bir şekilde yeni şifre temin edilir ve SGK işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilebilir.

E-Devlet Mobil Uygulaması

2006 yılında faaliyete geçen E-Devlet kapısı, her geçen gün teknolojik alt yapısını güçlendirerek vatandaşlara pek çok farklı hizmete hızlı bir ulaşım imkanı sunmaktadır. E-Devlet kapısı bir yandan ulaşılabilirliğini de artırarak akıllı cihazlara yönelik mobil uygulamasını geliştirmiştir. E-Devlet Kapısı adıyla Android ve iOS marketlerinde yerini alan uygulama ile turkiye.gov.tr adresinde olduğu gibi; benzer kurum ve kuruluşların işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleştirilmektedir. Uygulamanın kullanılabilmesi için ilgili marketlerden ücretsiz olarak E devlet indir işleminin gerçekleştirilerek mobil cihaza yüklenmesi gerekmektedir. uygulamanın cihaza yüklenmesinin ardından tüm kurumların hizmet menülerine ulaşılabilmek mümkün olduğu gibi SGK hizmet dökümü sorgulamaları da uygulama üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmesi mümkün olacaktır.

E-Devlet Uygulaması Üzerinden Şifresiz Olarak 4A Hizmet Dökümü Temin Edilebilir Mi?

E-Devlet Kapısı uygulamasına giriş yapabilmek için turkiye.gov.tr adresinde olduğu gibi TC Kimlik numarası ve E-Devlet şifresi gerekmektedir. TC Kimlik No ile SSK Sorgulama şifresiz işleminin gerçekleştirilebilmesi için SGK İl/İlçe Müdürlükleri ve e.sgk.gov.tr adresinden başka bir işlem kanalı bulunmamaktadır. Her defasında E-Devlet şifresi ile giriş yapmak istemeyen adaylar için uygulama;özel olarak tanımlama imkanı sunmakta ve ilk girişten sonra E-Devlet şifresi ile yapılan girişlerin ardından yapılacak işlemler için E-Devlet şifresi talep etmemektedir. Uygulamanın sık kullanılmaması halinde yeniden E-Devlet şifresi girilerek giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet Kapısı uygulaması kullanılarak SGK Hizmet Dökümü elde etmek isteyen kullanıcılar;

  • Ekranın sol üst köşesinde yer alan menüyü aktif etmeli; menüden Kamu Kurumları sekmesine giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu uygulama sayfasına giriş gerçekleştirmelidirler.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu uygulama sayfasına giriş yapabilmek için Kamu Hizmetleri sekmesine giriş yapmak mümkün olduğu gibi arama sayfasına 4A/4B/4C hizmet dökümü yazılarak kolay bir şekilde sorgu ekranına yönlendirme gerçekleştirilir.

Hizmet Dökümüne ulaşıldığında kullanıcının karşısına 3 sekmeli bir liste çıkar:

  • İlk sekmede kimlik bilgileri yer alır. Sigortalının kimlik bilgileri, işe giriş tarihi ve sigorta durumu bu sayfada görüntülenir.
  • İkinci sekmede yakın dönem hizmet dökümü bilgileri bulunur. Son 6 ay yatırılmış hizmet bilgisi kazançları bu sekmede görüntülenirken, listelenen dönemlerin üzerine tıklanarak detaylarına erişim sağlanır.
  • Üçüncü sekmede tüm döküm bilgileri yer alır. İlk giriş tarihi itibari ile yer alan tüm hizmet dökümü bilgileri yıl bazında listelenirken; listede yer alan yılların üzerine basıldığında o yıla ait her ay yatırılan prim bilgilerinin detaylarına ulaşım sağlanır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019