SGK Sorgular

E-Devlet Öğrenci Belgesi (Mezun Belgesi)

16.07.2018
80

E-Devlet öğrenci belgesini Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla vermektedir.

Öğrenci Belgesi

Öğrenci belgisi ya da diğer adıyla öğrenim durum belgesi, belgeyi alan kişinin bir ilköğretim, ortaöğretim veya yükseköğretim kurumunda öğrenime hala devam ettiğini gösteren belgedir. Ayrıca mezun belgesi hazırlanmamış kişilere de verilir. Bu belge kişilerin öğrencilere özel hizmetlerin devam etmesini sağlamaktadır. Bu hizmetlerden örnek vermek gerekirse toplu taşıma indirimi, müze indirimi, özel kurumlara ait etkinliklerde indirim ve diğerleri sayılabilir.

Öğrenci belgesini nereden alınır:

  • İlk ve ortaokul öğrencileri kendi okulundan veya E-Okul’dan alabilir. Açık ortaokulda okuyanlar ise E-Devlet’ten belgelerini alabilirler.
  • Lise öğrenci belgesi de aynı şekilde kendi okulundan, E-Okul’dan veya E-Devlet’ten alabilir. Açık lisede okuyanlar E-Devlet ile kayıtlı oldukları liseden belgelerini alabilir.
  • Yükseköğretim kurumlarında öğrenci olan kişiler kendi okudukları kurumdan veya E-Devlet’ten alabilir.

Mezun/Mezuniyet Belgesi

Mezun belgesi kişinin diploması hazır olana kadar diploma yerine kullanabileceği belgedir. Örneğin bu belgeleri diplomaları çıkarken lisansüstü eğitim başvurularında ya da iş başvurularında kullanabilir.

Mezun belgesini nereden alınır:

  • İlk ve ortaokul mezun belgesi mezun olunan okuldan eğer açık ortaokul mezunuysa E-Devlet’ten alabilir.
  • Lise mezun belgesi mezun olunan okuldan ve E-Devlet’ten alınabilir. Açık liseden mezun olanlar da belgelerini E-Devletten alabilir.
  • Yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar mezun oldukları kurumdan ve E-Devletten alabilirler.

E-Devlet Öğrenci ve Mezun/Mezuniyet Belgesi Alımı

E-Devlet şifresi olmayanlar şifrelerini PTT şubelerinden alabilir. E-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra arama kısmını kullanmak istediğimiz hizmeti yazıyoruz. Bunlar “Yükseköğretim Mezun Belge Sorgulama”, “Açık Lise Mezun Belge Sorgulama” veya “Lise Mezun Belge Sorgulama” olabilir. Ya da e-Hizmetler bölümünden işlem yapacağınız kurumu seçip hizmetleri listesinden mezun belge sorgulama işlemini seçebilirsiniz. Bu kurum lise, açık lise ve açık ortaokul mezunu olanlar Milli Eğitim Bakanlığı’na ait hizmetler bölümünden, bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ise Yükseköğretim Kurulu’na ait hizmetler bölümünden belgenize erişebilirsiniz. Ve oradan öğrenci belgesi indirme işlemini yapabilirsiniz. E-Devlet’ten edineceğiniz öğrenci veya mezun belgeniz okuldan aldığınız mezun belgesiyle aynı işleve sahiptir.

E-Devlet diploma sorgulama işlemi yapmamaktadır. Yani mezun belgenizi sorgulayabilirsiniz fakat diplomanızın ne zaman çıkacağı tarzı bilgileri göremezsiniz. Diplomanızı mezun olduğunuz okuldan almalısınız. Ve diplomanızın orijinalini başvurularınızda kullanmamalısınız. Diplomanızı noter onaylı fotokopisini ya da diplomanızı almış olsanız bile mezun / mezuniyet belgesini başvurularda kullanmaya devam edebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019