SGK Sorgular

E-Devlet UYAP (Bilirkişi)

22.07.2018
77

UYAP, yönetim ve bilişim sistemlerinden birisidir. Açılımı Ulusal Yargı Ağı Projesi olan bu sistem, bilişim ve teknoloji çağına ayak uydurmak amaçlı geliştirilmek üzere kurulmuştur. Kurumların üretimini ve verimliliğini arttırmak bu kurumlara teknoloji gelişmeleri ile imkanlar sunmak görevindedir. Vatandaşa sunulmakta olan hizmetlerin kalitesi ve hızı bu sistemin hayata geçirilmesi ile olmuştur. UYAP, yargı, teknoloji ve devlet üçgeninde bilgi birikimlerinin gelişmelere aktarılması ile işleyen kuvvetli bir projedir. Özellikle mahkemelerdeki işlerin, yargıyla alakalı olan bilgilerin daha hızlı yürütülmesini bünyesinde taşımaktadır.

UYAP Vatandaş Nedir?

Herkesin kategorisine göre oluşturulan giriş sistemleri mevcuttur. Sisteme giriş yapan vatandaş ise sistemde sadece onun portalı açılır. Ve bu sayede vatandaşlar da mahkeme ile ilgili olan işlerinde, sıra beklemeden, zaman kaybetmeden halletmiş olur. İlk zamanlar sadece kendi sayfasından hizmet veren UYAP, e-devlet sistemine alınarak daha da kapsamı arttırılmıştır. Diğer e-devlet uygulamalarında olduğu gibi e-devlet UYAP sisteminde de e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası alınarak sisteme kolaylıkla giriş yapılabilir. Girişler ‘’vatandaş’’ butonu ile yapılmaktadır. Mahkemeler ile ilgili tüm bilgilere özel olarak kendi sayfalarından giriş yapabilmeleri ve sorgulamalara rahat ulaşmaları vatandaşlar için oldukça büyük bir avantajdır.

UYAP Girişinde Yaşanan Sorunlar

İki bilişim sisteminin tek bir yerde uygulanması girişlerde sorunlara sebep olmuştur. Fakat gün geçtikçe yenilenen ve geliştirilen sistemler sayesinde bu sorunlar da zamanla ortadan kalkacaktır. Bu tür sistemsel sıkıntılar yaşayanlar için, e-devlet sitesi yerine UYAP portalından sorgulama yapmalarına devam etmeleri bir çözüm olabilir. Sisteme yeni arayüz ve servis sağlayıcılarının eklenmesi ile daha da gelişim sağlaması vatandaş için umutlu bir bekleyiştir.

UYAP Bilirkişi Hakkında Bilgi

UYAP kapsamında bilirkişi seçilecek adaylar için bir kurs uygulanmaktadır. Adaylar belirli eğitimlerden geçerek UYAP Bilirkişi Temel Eğitim katılım belgesine sahip olacaklardır. Bu aynı zamanda yeni bir iş imkânı ile seçilen adayların sistem içinde daha fazla vatandaşa yardımcı olacağı düşünülmektedir. Adaylar belirli illerde bilirkişiler derneklerinde çalışmalara başlamaktadırlar. Bilirkişi olmak için belirli kıstaslar bulunmaktadır. Özellikle kendi alanında yetiştirilmiş kişilerden oluşur. Mahkemelerin belirli yasalarına uygun ve objektif açıdan konuya bakabilmeyi başarabilen, tüm hukuk bilgilerine hakim, alanına göre gelişmiş yeteneklere sahip, eğitimi UYAP kurallarına uygun olan kişiler bilirkişi olmak için başvurabilirler. 2018 UYAP bilirkişi kurs ve eğitim sertifikası başvuruları, Mart ayında 2.Kısım olarak açıklanmıştır. En son duyurulan başvuru alımlarında, temel uzmanlık alanı ve alt alanlarda aranan niteliklerinde değişiklikler olduğu da belirtilmiştir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019