SGK Sorgular

E-Devlet’te BİMER Başvurusu (Başvuru Sorgusu)

25.07.2018
51
E-Devlet’te BİMER Başvurusu (Başvuru Sorgusu)

E-Devlet BİMER sorgulama hizmeti ile başvuru sonuçlarının öğrenmek mümkündür. CİMER sisteminde olduğu gibi BİMER sistemi üzerinden de devlet kurumları ile iletişime geçmek ve şikayetleri bildirmek söz konusu olmuştur. Başbakanlık İletişim Merkezi’nin kısaltılması ile adlandırılan BİMER sayesinde, devlet kurumları ile iletişime geçmek çok daha kolay bir hale gelmiştir. Başvuruda bulunan ancak başvuruları hakkında geri dönüş almamış olanlar, BİMER sorgulama ile başvurularının hangi aşamada olduğunu öğrenebilir.

BİMER Nedir?

BİMER nedir diye merak edenler için Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER, vatandaşlar ile devlet kurumları arasındaki iletişimi güçlendirmek adına kurulmuştur. Eskiden, devlet kurumlarına şikayet ya da başvuruda bulunmak için çeşitli prosedürlerin aşılması gerekiyordu. BİMER’ in kurulması sayesinde, herhangi bir konuda şikayeti olan vatandaşlar, internet üzerinden iletişim kurabilmektedir. İnternetten gelen başvurulara en kısa sürede geri dönüş yapılmaktadır. BİMER sayesinde istenilen zamanda, istenilen yerde şikayet ya da öneriler hakkında iletişim kurulabilir. İnternet bağlantısı olan akıllı telefonlar kullanılarak bile başvuru yapılabilmektedir.

BİMER Sistemi Nasıl Çalışır?

BİMER uygulaması ile Türkiye’nin her köşesinden müracaatlar kabul edilebilmektedir. Başbakanlık bünyesinde, bu müracaatların değerlendirilmesi ve takip edilmesi için bir birim oluşturulmuştur. Valilik, Kaymakamlık, İl Müdürlüğü ve Bölge Müdürlükleri, Bakanlıkların Merkez Teşkilatı, Genel Müdürlük, müstakil Başkanlık, Daire Başkanlığı ve Bakanlıklara bağlı kuruluşlara kullanıcı adı ve sisteme giriş şifresi verilerek, sistemde aktif bir şekilde çalışabilmeleri sağlanmıştır. Her gün, bu kurumlarda görev yapan kullanıcılar, BİMER’e giriş yaparak, kendilerine gelen müracaatlarla ilgili işlemler gerçekleştirmektedir.

BİMER Başvuru Sorgulama

BİMER’e başvuru yapan ve başvurularının detaylarını öğrenmek isteyenler, E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir. E-Devlet’te bulunan hizmetler arasında BİMER başvuru sorgulama ile ilgili hizmet bulunabilir ya da arama çubuğundan arama yapılarak hizmete daha kısa sürede ulaşılabilir. BİMER’e gerçekleştirilen tüm başvuruların takibi, E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet erişimi olmayan kişiler ise başvuru durumlarını öğrenmek için telefon hattını da kullanabilir. BİMER başvuru sorgulama için kullanılan telefon hattı ALO 150 numarasından hizmet vermektedir.

Sabit telefon ya da cep telefonu ile BİMER’e ulaşmak isteyenlerin, 150’yi tuşlaması yeterlidir. Aramanın gerçekleştirildiği ildeki Valilik tarafından atanan görevli, arama gerçekleştirenleri halka ilişkiler personeline aktarmaktadır. Telefon ile müracaat edenlere bazı kişisel bilgiler sorulmakta ve alınan bilgiler elektronik ortamda kaydedilmektedir. Kaydedilen müracaatlar, ilgili devlet kurumlarına iletilerek en kısa sürede işlemlerin başlaması sağlanmaktadır. Kurumlar, müracaat ile ilgili işlemleri sonuçlandırdıktan sonra doğrudan başvuru sahibi ile iletişime geçecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019