SGK Sorgular

E-Devlet’te Borç Sorgusu (Borçlu ve Alacaklı)

25.07.2018
60
E-Devlet’te Borç Sorgusu (Borçlu ve Alacaklı)

E-Devlet borç sorgulama işlemlerinin internet üzerinden gerçekleştirilebilmesi sayesinde, vatandaşlara daha iyi bir şekilde hizmet verilebilmektedir. Ne kadar borcu olduğunu öğrenmek isteyenler, kurumlarda sıra beklemek yerine interneti kullanarak birkaç dakika içerisinde bilgi alabilir. E-Devlet uygulamasına her dönem yeni özellikler eklenmeye çalışılmaktadır. E-Devlet sosyal hizmetler dışında borç ve alacak sorgulama hizmetleri de sunulmaktadır. Telefon, internet ve TV abonelikleri gibi geçmişe dönük borç sorgulaması yapılabilmektedir. Geçmişte hatalı bir ödeme söz konusu ise geri ödeme almak da mümkündür.

E-Devlet Üzerinden Borçlu ve Alacaklıların Görülebilmesi

E-Devlet borç alacak sorgulama işlemi sayesinde, geçmişte yapılan hatalı ödemelerin geri ödenmesi sağlanabilmektedir. Sorgulama sonucunda mobil hat, sabit hat, internet, kablolu TV gibi hizmetlerden yararlanabilmek için yapılan ödemelerin tümü görülebilmektedir. Farkında olmadan fazladan yapılan ödemeler, hatalı faturalar ve cihaz bedelleri gibi konularda alacaklı konumunda olmak söz konusu olabilir. Alacaklılar, en kısa sürede fazla ödemelerin geri ödenmesi için başvuruda bulunabilir. E-Devlet üzerinden borçla ilgili iadenin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği de görülebilmektedir.

Alacak Çıkması Halinde Neler Yapılmalıdır?

E-Devlet hizmetleri arasında bulunan borç ve alacak sorgulama işlemini gerçekleştiren ve sorgulama sonucunda da alacaklı olarak görülen kişiler, 15 günlük bir süreye sahiptir. Sorgulama yapıldıktan sonra ekranın sağ tarafında bulunan “İade Al” butonuna tıklanarak, hatalı ödemelerin belirtilen banka hesaplarına ödenmesi sağlanabilir. İade işlemi, borç ödeyecek kuruma göre 3 ila 15 gün arasında gerçekleşmektedir. İşletmecilerin bazıları, iade süreci ile ilgili bilgilendirme mesajı da gönderebilmektedir. Borç ve alacak sorgulama işlemi, abone sayısı 200.000’in üzerinde olan işletmeler için gerçekleştirilebilmektedir.

E-Devlet Borç ve Alacak Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden herhangi bir hizmetten yararlanabilmek için öncelikle şifre alınması gerekmektedir. İlk kez kullanılacak E-Devlet şifresi alma internetten gerçekleştirilememektedir. İlk şifreyi almak için en yakın PTT şubesi ziyaret edilmelidir. 2 TL gibi bir ücret ödendikten sonra, şifre belirlenecektir. PTT tarafından verilen şifreyi sisteme ilk girişte kullandıktan sonra değiştirmek mümkündür. İsteyenler, verilen şifreyi de kullanmaya devam edebilir ancak güvenlik açısından şifrelerin değiştirilmesi önerilmektedir.

E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ana sayfa üzerinde yer alan “e-hizmetler” menüsü kullanılabilir. Bu menü üzerinden, devlet kurumları tarafından sağlanan tüm hizmetlere ulaşmak mümkündür. Aradıkları işlemi daha hızlı bir şekilde bulmak isteyenler, arama çubuğuna almak istedikleri hizmeti girerek daha hızlı bir şekilde arama yapabilirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019