SGK Sorgular

E-Devlet’te Telefon Numarası Güncelleme (Nasıl Yapılır?)

25.07.2018
63
E-Devlet’te Telefon Numarası Güncelleme (Nasıl Yapılır?)

E-Devlet cep telefonu değiştirme işlemi, telefon numarasını değiştirenlerin gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir. E-Devlet hizmetleri ile çeşitli resmi işlemler gerçekleştirilebildiğinden, bu işlemlerde güncel bilgilerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Eski telefon numarası kullanılmaya devam edildiğinde, bazı iletişim problemleri ya da önemli bilgilerin yanlış bir numara üzerinden paylaşılması söz konusu olabilmektedir. E-Devlet üzerinden telefon numarası güncelleme işlemi çok zaman alan ve karışık bir işlem değildir. Birkaç dakika içerisinde güncel telefon numarası sisteme kayıt edilebilir. E-Devlet kullanıcısı olan her vatandaşın, sistem üzerinde güncel iletişim ve adres bilgilerinin olmasına dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde önemli belgelerin adrese ulaşmasında ya da önemli bilgiler hakkında iletişim kurulmasında sıkıntılar yaşanabilir.

Cep Telefonu Numarası Nasıl Güncellenir?

E-Devlet’e giriş yapıldığında, sayfanın üst kısmında bir menü çubuğu yer almaktadır. Bu çubuk üzerinde kullanıcının isminin yer aldığı bir bölüm bulunur. Bu bölüme tıklandığında, profil ile ilgili bir alt menü ortaya çıkar. Bu menüden kimlik bilgileri, adres bilgileri, iletişim bilgileri, bilgilendirme tercihleri, şifre ve güvenlik ayarları, bilgi paylaşımları, kullanım geçmişi, bilgi işleme onayı ve gelen kutusuna erişmek mümkündür. E-Devlet cep telefonu tanımlama işlemini gerçekleştirmek isteyenler, iletişim bilgilerine tıklamalıdır. Açılan sayfa üzerinden, güncellenmesi gereken bilgiler güncellenebilir. E-posta adresini değiştirmiş olanlar da bu sayfa üzerinden güncelleme yapabilir. Yeni bilgiler girildikten sonra, “Güncelle” butonuna tıklanması ile işlem tamamlanacaktır.

Cep Telefonunu Güncellemek Neden Önemli?

E-Devlet sisteminden herhangi bir bilgilendirme yapılacağında, kişilerin belirttikleri telefon numaraları ve e-mail adresleri kullanılmaktadır. Bu bilgilerin güncellenmesi, kişinin sorumluluğundadır. Cep telefonu numarası güncellenmediğinde, önemli bir bilgilendirmeden haberdar olamama söz konusu olabilir. Bu nedenle, telefon numarasının değiştiği gün güncelleme yapılması önerilir. Telefon numarasının güncellenmesi bankalar için de önemlidir. Telefon numarasını değiştirenler, müşterisi oldukları bankaların şubelerini ziyaret ederek telefon numaralarını güncellemek istediklerini bildirmelidir.

Cep Telefonu ve E-Posta İle Doğrulama

E-Devlet şifresi değiştirmek istediğinde telefon numarası ya da e-posta ile doğrulama yapılması gerekebilmektedir. Bu nedenle iletişim bilgilerinin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Eski telefon numarasının sistemde olması, şifre değişikliği ile ilgili bilgilerin başka kişilerin eline geçmesine neden olabilir. Cep telefonu ve e-posta doğrulaması, hizmetler kullanılırken daha güvenli bir şekilde işlem gerçekleştirilmesine de yardımcı olabilir. İletişim bilgilerinin güncellenmesi için ayrıca bir kuruma gidilmesi gerekmemektedir. İnternet üzerinden birkaç adımda tamamlanabilir. Yaklaşık 5 dakika içerisinde güncel bilgiler sisteme kayıt edilebilir. E-Devlet indir ile telefonlara da uygulamanın yüklenmesi ve güncelleme işleminin telefonlardan gerçekleştirilmesi mümkündür.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019