SGK Sorgular

Emekli Çalışan Maaş Hesaplama 2018

20.05.2018
656
Emekli Çalışan Maaş Hesaplama 2018

Maaş, çalışanlara emeklerinin karşılığında belli aralıklarla verilen bir ücrettir, Sabit kalacağı gibi, başarıya ve mevkiye göre de artabilir. Çoğu çalışan emekli hayali kurar. Kimi emekli olduktan sonra çalışmak istemez kimi de çalışmaya devam edip ek gelir kazanmak ister. Ancak emekli maaşım kesilir mi ya da ek işimde maaş durumum nasıl olur, gibi sorular çalışanın aklını kurcalamaktadır. Bu soruların cevabı çalışanın sağlık güvencesine göre değişiklik göstermektedir. SSK ve Bağkur olanların maaşları ve maaşlarındaki kesintiler farklıdır.

Emekli Bireyler Başka Bir İşte Çalışabilir Mi?

Çalışanlar, emekli olduktan sonra başka bir işte çalışabilirler. Çalışmaları durumunda emekli maaşlarında kesilme ya da eksilme olmaz. Ancak çalıştıklarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeleri gerekir. Aksi takdir de kandırma gibi gözükür ve emekli maaşınıza el konulur.

Emekli çalışandan da diğer çalışanlarda da olduğu gibi gelir vergisi alınır. Bu oran %15’tir. Takvim yılının başından itibaren gelir vergisi toplamı, vergi dilimini aşması durumlarında ikinci ve üçüncü vergi dilimine kadar, emekli çalışandan gelir vergisi kesilebilir. Bazı durumlarda dördüncü vergi dilime kadar da gelir vergisi kesilebilir.

Emekli çalışan, sebepli nedenlerden dolayı işten ayrıldığında herhangi bir işsizlik hakkı talebinde bulunamaz. Normal çalışandan kesilen %3 oranında işsizlik primi kesintisi, emekli çalışandan kesilmez. Ancak işsizlik maaşı talebinde de bulunamaz.

İşverenlerin içinde işçilerinin arasında emekli çalışan bulundurmasının avantajları vardır. Normal çalışana göre %5.5 daha az sigorta primi öder. Ancak bunu bağlı olarak çalışanlarının emeklilerden oluşması doğru değildir. Genç çalışan ve emekli çalışan verimini göz önünde bulundurması gerekir.

SSK Emekli Çalışan Maaş Hesabı Nasıl Hesaplanır?

2018 asgari brüt ücretinin belli olmasından sonra, 2018 yılı içerisinde asgari ücretin işverene maliyeti de hesaplamaya başladı. Bunun yanında Sosyal Güvenlik Destek Primi’de emekli çalışanlara yardımcı olamaya çalıştı.

Sosyal Güvenlik Destek Primi, emekli çalışanların maaşlarından %10 oranında kesinti yapıyordu. Ancak yaptığı düzenlemelerle 2016 yılından sonra herhangi kesinti yapmadı. Ancak 4a kapsamında çalışan emeklilere, Sosyal Güvenlik Destek Primine brüt kazancın %32 oranında işveren ödeme yapmaya devam ediyor. Ancak emeli çalışanın maaşından herhangi bir kesinti yapılmıyor.

2018 yılı içerisinde brüt asgari ücret 2029,50 TL olarak belirlendi. Asgari ücret hesaplamasında çalışan ve emekli çalışan arasında farklılıklar vardır. Sosyal Güvenlik Destek Primi işçi hissesi, gelir vergisi, damga vergisi kesintileri toplam 449,09 TL tutuyor. Emekli çalışan için asgari net ücret 1732,51 TL olarak hesaplanmıştır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019