SGK Sorgular

Emekli Maaşım Ne Kadar? (Sorgulama, Öğrenme)

23.04.2018
3.074
Emekli Maaşım Ne Kadar? (Sorgulama, Öğrenme)

Emekli maaşını öğrenmek için e-Devlet ve e-SGK web portalları üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Emekli maaşı almaya hak kazanan kişiler, gerekli olan yaş ve prim şartını yerine getirdikten sonra SGK’ya müracaat ederek emekli maaşlarını almaya başlamaktadırlar. Emekli maaşları her sene Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon oranına göre zamlanmaktadır. Bu zamma ek olarak vergi iadesi ödemesi de yapılmaktadır.

2018 Temmuz ayında belirlenen enflasyon rakamları akabininde yeni emekli maaşlarının ne kadar olduğu belli olmuştur. Türkiye’de bulunan ve emekli maaşı almaya hak kazanmış yaklaşık 12 milyon kişi, maaşlara yapılacak olan zam oranını merak ediyordu. Temmuz ayının başında yapılan enflasyon fark hesaplamasıyla emekli maaşlarına zam yapılmıştır. Bu kapsamda;

 • En düşük emekli maaşı 940 TL’den 1026 TL’ye,
 • En düşük memur emeklisi maaşı 2075 TL,
 • Esnaf emeklisi maaşı 1249 TL,
 • Çiftçi maaşı 1178 TL olarak belirlenmiştir.

Emekli Maaşı Sorgulama İşlemleri

SKK (4A), BAĞ-KUR(4B) ve Emekli Sandığı maaş sorgulama işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra henüz emekli maaşı almayan ve emeklilik şartlarını sorgulama isteyen kişiler için de e-SGK ve e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak mümkündür. Yine henüz emekli maaşı bağlanmayan ve emekli maaşım ne kadar öğrenmek istiyorum diyen kişiler, e-SGK üzerinden emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarına yönelik tahmini bir rakam öğrenebilmektedirler.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

E-Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Sorgulama

E-devlet girişi maaş sorgulama ile emekli maaşınızı sorgulayabilir ve yapılan zam ya da kesinti miktarlarını görebilirsiniz. E-Devlet sistemi için kimlik doğrulama işleminde T.C kimlik numaranız ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. E-Devlet sistemine girebilmek için şifreye sahip değilseniz, PTT şubelerinden alabilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘Hizmetler’ bölümüne giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nu seçmelisiniz. Açılan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapabileceğiniz sorgulamalar sıralanacaktır. E-Devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz sorgulamalar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?
 • 4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama
 • 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri
 • 4A/4B/4C Emekli Aylığı Kesintileri
 • 4A Emekli Ödeme Bilgileri
 • 4C Tescil Kaydı
 • 4A Emeklilik Kaydı
 • 4B Emekli Aylık Bilgisi
 • 4C Emekli Aylık Bilgisi
 • 4A Emekli Aylık Bilgisi

İhtiyacınız olan sorgulamayı yapmak için hizmetin üzerine tıklamanız yeterlidir. Tıkladıktan sonra açılan sayfada ihtiyacınız olan bilgiler ayrıntılı şekilde yer almaktadır. Bu sayede emekli maaşım ne kadar oldu sorusunun cevabını net bir şekilde alabilirsiniz.

SGK Sistemi Üzerinden Emekli Maaşı Sorgulama

4A emeklilik maaşı hesaplama işlemlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu resmî web sitesi üzerinden, e-SGK sistemine giriş yaparak yapabilirsiniz. Bu sorgulama için  http://e.sgk.gov.tr adresine giriş yaparak, ‘Vatandaş’ sekmesini seçmeniz gerekmektedir. Açılacak olan sayfada ‘Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama’ bölümünü bularak giriş yapın ve ilgili ekranda istenen bilgileri girerek sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. E-SGK üzerinden yapacağınız sorgulamada istenen bilgiler şu şekildedir;

 • SSK Sicil Numarası
 • C kimlik numarası
 • Nüfusun kayıtlı olduğu il
 • Doğum Tarihi
 • Baba adı

Emekli Maaş Farkları Ödeme Tarihi

Emekli maaşlarına yapılan zamlar, temmuz ayının başında açıklanmış fakat ödemeleri yapılmamıştı. Maaş farkları 17 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ödenmeye başlanmıştır. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan kişilere farklı tarihlerde ödeme yapılacağı açıklanmıştır. Temmuz ayı içerisinde ödenecek olan maaş farkları için farklı tarihler yer almaktadır. SSK emekli maaşı ödemeleri 17 ila 26 Temmuz tarihleri arasında yapılırken, BAĞ-KUR emekli maaşları 25 ila 28 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır.

Emekli Maaşları Ek Ödemeleri Ne Kadar?

Emekli maaşlarına zamların yanı sıra emekliler için her ay maaşları ile birlikte ödenen ek ödeme tutarı belli oldu. 1018 TL altında emekli maaşı alan kişiler için maaşın yüzde 5’i, üzerinden maaş alanlar içinse maaşın yüzde 4’ü oranında ek ödeme yapılmaktadır. Temmuz 2018’de yapılan zamma ek olarak ek ödemelerde yükseldi.

Buna kapsamda SKK ve BAĞ-KUR emeklileri için ek ödeme tutarı 196 TL’ye çıkarılmıştır. Bu uygulama sayesinde 1000 TL’nin altında maaş ödemesi kalmamıştır. Yine bu uygulama kapsamında SSK ve BAĞ-KUR emeklisi maaşlarında en üst seviye, ek ödeme ile birlikte 5 bin TL’yi aşmıştır.

E-Devlet Emeklilik Yaşı Sorgulama

Emekli olabileceğiniz şartları sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Öncelikle kimlik doğrulamasını yaparak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Akabinde açılacak olan sayfada ‘Sigorta Kolu (4A/4B/4C)’ ve ‘Hizmete Başlama Tarihi’ alanlarını doldurarak ‘Sorgula’ seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada emekli olabilmeniz için gereken yaş kriterini ve doldurmanız gereken prim gün sayısını ayrıntıları ile görebilirsiniz.

Doğru bir sonuç alabilmek adına hizmete başlama tarihinizi doğru bir şekilde girmeniz önemlidir. Hizmete başlama tarihinizi bilmiyorsanız, SGK hizmetler bölümünde 4A/4B veya 4C Hizmet Dökümü bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Açılan sayfada kimlik bilgilerinizin altında hizmete başlama tarihiniz yazmaktadır. Ayrıntılı dökümü de sayfanın devamında görüntüleyebilirsiniz. Böylece Emekli Sandığı, BAĞ-KUR veya SSK emeklilik sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SGK Sistemi Üzerinden Emeklilik Yaşı Hesaplama

Sosyal Güvenlik Kurumu resmî web sitesini ziyaret ederek, e-SGK sistemine giriş yapabilirsiniz. Bu sistem üzerinden emekliliğe hak kazanabileceğiniz yaş ve prim günü hesaplamasını yapabilirsiniz. Bu sorgulama için https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine giriş yaparak, sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Adrese giriş yaptığınızda açılacak olan ekranda, sizden istenen bilgileri girerek hesaplama yapabilirsiniz. İstenen bilgileri şu şekildedir;

 • Hizmete Başlama Tarihiniz
 • Cinsiyet
 • Doğum Tarihi
 • 3600 Günün Doldurulduğu Tarih
 • Askerlik/Sanatçı Gün Sayınız
 • Yurtdışı Gün Sayınız
 • Fiili Gün Sayınız
 • SSK Prim Ödeme Gün Sayınız
 • Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız

Bilgileri girip, ‘Gönder’ seçeneğine tıklayarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Akabinde açılacak olan ekranda ayrıntılı bir şekilde emekli olabileceğiniz yaş şartı ve doldurmanız gereken prim gün sayısını ve emekli olabileceğiniz tarihi ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Emekli Olma Şartları

Emeklilik için gerekli olan şartları yerine getirdiğinizde, emekli olarak aylık olarak ödenek olmaya başlayabilişiniz. Emekli olabilmek için en önemli şart ya kriteri ve ödenen prim gün sayısıdır. Prim gün sayısı emekliliğin statüsüne göre ve sosyal güvenlik sisteminin hangisi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Kadınlar ve erkeklerde farklı olarak hesaplanan yaş kriteri de kademeli olarak değişmektedir.

Kendi işyerine sahip olan kişiler BAĞ-KUR sosyal güvenlik sistemine dahil olarak BAĞ-KUR şartlarına bağlı olarak emekli olabilmektedirler. Özel sektörde çalışan kişiler SSK üzerinden sosyal güvenlik sistemine dahil olmakta ve bu sistem üzerinden emekli olabilmektedirler. Memurlar ise Emekli Sandığı sosyal güvenlik sistemine dahil olmaktadır. SGK emeklilik işlemlerinde genel olarak bir yıl 360 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun sebebi her ayın 30 gün olarak hesaplanmasıdır.

Emeklilik yaşı her ülkede farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra birçok ülkede kadınlar erkeklerden daha erken emekli olmaktadır. Ülkemizde kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşı, 2048 yılında 65 yaş olarak hesaplanacaktır. Farklı durumlarda farklı emeklilik yaşları değişiklik göstermektedir. Ülkemizde emekli maaşlarına yasalar kapsamında kesinlikle haciz veya bloke koyulamamaktadır. Emekli maaşları devlet güvencesi altında korunmaktadır. Emeklilik hakkı bulunan kişiler her ay düzenli olarak maaş ödemelerini almaktadırlar.

Arama Terimleri: emekli maaşım ne kadar öğrenmek istiyorum, sgk emekli maaşım ne kadar


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019