SGK Sorgular

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması (Hesabı, Başvurusu)

30.07.2018
98

Askerlik borçlanması, sigortalı olarak askerlik yapan şahısların istenildiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanma durumudur. Bu makale de memur iken askerlik yapmak zorunda kalan şahısların, emekli sandığı askerlik borçlanması adı altında tüm detaylar anlatılacaktır.

Askerlik borçlanması, askerlik öncesinde sigortalı olan için yalnızca prim günü sayısında artışa sebep olurken, askerlik sonrasında sigortalı olanların ise hem sigorta borcunun başlangıç tarihine kadar sigorta geriye gider hem de prim günü sayısı artar.

Ayrıca askerlik borçlanmasının tamamını değil de belirli bir kısmı borçlanılabilir.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Hesaplama

Emekli sandığı askerlik borçlanması hesaplama için iki durum göz önüne alınmalıdır:

  • 1999 öncesi askerlik yapan memur
  • 1999 sonrası askerlik yapan memur

İlk durum için; eğer devlet memuru, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı ise hesaplamalara göre 1-2 yıla kadar borçlanma talebinde bulunabilir.

İkinci durum için; eğer devlet memuru, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı değil ise borçlanma talebinde bulunamaz.  Ayrıca 60 ve üstü yaşlarda emekli olacaktır.

Hesap şu şekilde olmaktadır. Borçlandırılmak istenen tarih aralığı belirlendikten sonra, o tarihte belirlenen alt ve üst sınırın yüzde 32’si alınacaktır.

Hesaplama işlemini yalnız başına yapılması mümkün değildir. Genelde belirlenecek olan alt-üst sınır bilgileri devlet tarafından belirlenmektedir.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Formu

Emekli sandığı askerlik borçlanma belgesi için altta yer linke tıklayabilirsiniz.

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/7b97def3-4909-4bae-bb8d-6d9b07bbcf36/SGK_025_borclanma_talep_dilekcesi.doc?MOD=AJPERES

Dilekçenin içerisinde borçlanmak istenilen hizmeti seçerken ‘er veya erbaş olarak geçen süre’ maddesinin işaretlenmesi unutulmamalıdır. Ayrıca borçlanmak istenilen süre maddesinin altında 3 madde bulunmaktadır. Bu maddeler içerisinden borçlandırma tarihini en rahat açıklanabilecek seçenek işaretlenmelidir. Eğer askerlik süresinin tamamı borçlandırma süresi olarak alınacaksa ilk seçeneğin işaretlenmesi gerekmektedir.

Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise belgenin içerisinde ‘BEYAN VE TAAHHÜTLER’ olarak isimlendirilen bölümün en üstünde “T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU” başlığının hemen altına hangi bölüme başvuru yapılacak ise o birimin adı ve adresi yazılması gerekmektedir.

Formu gerektiği şekilde doldurulduktan sonra askerlik şubesine gidilerek form imzalattırılmalıdır. Sonrasında bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek 4C askerlik borçlanması formunu teslim etmeniz gerekmektedir.

Tüm bu işlemler tamamlandığında askerlik borçlanması başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Görme

Emekli sandığı askerlik borçlanması görme işlemleri için altta yer linke tıklayınız.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu

  • Açılan ekranda ‘Kimliği Şimdi Doğrula’ butonuna tıklanmalıdır.
  • C. kimlik numarası ve şifre ile ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna basılarak giriş yapılmalıdır.

Eğer askerlik borçlanması işlemi başarılı olmuş ise bir borç görüntülenecektir. Ayrıca bu borç ödenmeyene kadar sigorta günlerinde ve prim günlerinde bir değişim olmayacağı bilinmelidir.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019