SGK Sorgular

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı (Evraklar, Şartlar)

31.07.2018
66
Emekli Sandığı Cenaze Yardımı (Evraklar, Şartlar)

Emekli sandığı cenaze yardımı, vefat eden emekli memurun ailesine yapılan ödeneğe verilen isimdir. Bu hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmakta olup, vefat eden emekli memur yakınlarına veya masrafı karşılayan kişilere verilmektedir.

Bu yardım bir kereye mahsus olarak yapılmaktadır.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Emekli sandığı cenaze ödeneği için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru belgeleri ile gidilmesi gerekmektedir.

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı İçin Gerekli Başvuru Belgeleri

Emekli sandığı ölüm yardımı için gerekli evrakların en başında, ölüm tarihinin belirtildiği bir dilekçe olmalıdır. Emekli sandığı ölüm yardımı dilekçe örneğine altta yer alan linkten ulaşılabilmektedir.

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/84ea3ed9-48a2-44ef-86f3-66ab96d2fdf6/05-CenazeOdenegi.doc?MOD=AJPERES

İkinci olarak; ölen kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir. Ancak şahsın ölümü bildirilmemiş veya işlenmemiş ise, ölüm defin tutanağı da gerekmektedir.

Üçüncü olarak; cenaze ödeneğini alacak kişinin, masraf faturasını ve kimlik fotokopisini yanında bulundurması gerekmektedir.

Bu belgelere ek olarak; veraset ilamı da lazım olabilmektedir.

Tüm bu belgeler eksiksiz bir şekilde en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilerek başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Şartları Nelerdir?

  • Vefat eden şahsın en az 360 gün sigortalı olması gerekir. Aynı zamanda malullük (sakat olma durumu) ve yaşlılık aylığı almakta olan şahıslar için de aynı durum geçerlidir.
  • İş kazası veya meslek hastalığı sonucunda vefat etmesi olması gerekmektedir.
  • Sürekli iş göremezlik aylığı alıyor ise

Emekli sandığı cenaze yardımı şartları yukarıda sıralandı. Bu şartlardan herhangi birine ölen şahsın sahip olması cenaze ödeneğinin alınması için yeterlidir.

Şartların sağlanması durumunda hak sahiplerine gerekli ödeme işlemleri yapılacaktır.

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Tutarı Ne Kadardır?

Cenaze yardımı her yıl TÜFE değişim oranında arttırılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen emekli sandığı cenaze yardımı 595,00 TL’dir.

Cenaze yardımını almak isteyen kişilerin, şahsın ölümünden 5 yıl sonrasına kadar bu hakka sahip oldukları bilinmelidir.

Yapılacak olan ödeme işlemi; elden gerçekleştirilmeyecek olup, hak sahibinin bildirdiği Ziraat Bankası hesabına yatırılacaktır.

Emekli Sandığı Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze ödeneği yatıp yatmadığı takip için veya ölüm yardımı sorgulama yapılabilmesi için herhangi bir online sistem bulunmamaktadır. Ancak başvuru belgeleri için gidilen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sorgulama işlemlerinin nasıl takip edileceği öğrenilebilir.

Ayrıca başvuru işlemleri yapılırken ödemenin yapılacağı bir tarih aralığı verilmektedir. Bu tarih aralığı içerisinde bilgileri verilen Ziraat Bankası hesabı kontrol edilmelidir. Son gün olmasına rağmen halen hesapta bir para görünmüyor ise başvurulan SGK şubesine gidilerek başvuru sonucu ve sonucun sebebi öğrenilebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019