SGK Sorgular

Emekli Sandığı Emeklilik (Sorgusu, Şartları)

31.07.2018
47
Emekli Sandığı Emeklilik (Sorgusu, Şartları)

Emekli sandığı (memur), 2018 tarihinden itibaren devlet kademesinde 4C olarak nitelendirilmektedir. Bu içerikte 4C emekli sandığı emeklilik ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgileri en basit ve anlaşılır şekilde bulabileceksiniz.

Çoğu kullanıcının ilk okuyuşta anlayamaması, kavram karışıklığı çekmesi durumundan dolayı içerik olabildiğince sade yapıldı. Bu içerik sayesinde tüm işlemleri emekli adayı hızlıca gerçekleştirebilecektir.

Tüm bu işlemlere başlamadan önce emeklilik işlemleri ile işlem yapabilmek için e-Devlet sitesine giriş yapılması gerekmektedir.

E-Devlet Nasıl Giriş Yapılır?

Emekli sandığı sorgulama, emeklilik işlemleri ve şartları gibi tüm işlemler e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Nasıl giriş yapacağınız alt bölümde adım adım anlatılmıştır.

  • Linke (https://www.turkiye.gov.tr) tıklayarak e-Devlet sitesine gidilmelidir.
  • Karşılaşılan sayfanın sağ üst bölümünde yer alan butona tıklanır.
  • Karşılaşılan giriş sayfasından şahsa uygun giriş seçeneği seçilir.
  • ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayarak giriş işlemi başarılı bir şekilde yapılır.

Emekli Sandığı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli sandığı emeklilik şartları, erkekler ve kadınlar için farklılık göstermektedir. Ancak bu şartlar 3 temel şartı esas alır; sigortalı olma süresi, prim günü sayısı ve yaş şartıdır.

Emeklilik şartlarını ve ne zaman emekli olunacağını dair bilgiler ilk defa okunduğunda anlaşılamamaktadır. Bu nedenden dolayı altta verilen adımları izleyerek ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  • E-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra üst bölümde yer alan arama kutucuğuna ‘normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim’ yazılır ve arama butonuna basılmadan kısa bir süre beklenir.
  • Sıralanan sonuçlar içerisinden en üstte yer alan seçeneğe tıklanır.
  • Sonrasında sigorta kolu seçilmelidir; SSK için 4A, Bağ-Kur için 4B, memur için ise 4C seçeneği işaretlenmelidir. Hizmete başlama tarihi bölümü ise ilk işe başlama tarihi ile doldurulmalıdır. Sonrasında ne zaman emekli olunabileceği verilen bilgiler ile rahatlıkla hesaplanabilmektedir.

Eğer ilk işe başlama tarihi bilinmiyor ise arama kutucuğuna ‘SGK tescil ve hizmet dökümü’ yazılarak aratılmalıdır. Karşılaşılan sonuçlar içerisinde en üstte yer alan seçilmelidir. Sonrasında karşılaşılan sayfanın aşağısına inildiğinde ilk işe başlama tarihi görülebilmektedir.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri

Memur kişi, bir kurum içerisinde çalışıyor ise ilk önce kuruma emekli olmak istediğini bildirmelidir. Bu bildiriyi bir dilekçe ile gerçekleştirmelidir. Dilekçe kurum tarafından onaylandığında memur için yapılacak tek iş; beklemek olacaktır. Gerekli kurumlarca belgelerin onaylanma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde emekli sandığı emeklilik işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Emeklilik işlemleri evrak takibi için altta yer alan adım adım anlatımı takip edebilirsiniz.

  • E-devlet giriş yaptıktan sonra üst bölümde yer arama kutucuğuna ‘4C emekli işlemleri evrak takibi’ yazılır ve arama butonuna basılmadan kısa bir süre beklenir.
  • Sıralanan sonuçlar içerisinden en üstte yer alan seçeneğe tıklanır.

İşlemler başarılı bir şekilde tamamlanırlarsa emeklilik işlemleri için verilen evrakların son durumu gözlemlenir.

4C grubu evrak işlemleri diğer sigorta kollarına göre emekli sandığı için daha hızlı olmaktadır. İşlemlerin sona erdiğinde altta yer alan emekli sandığı sorgulama bölümünden sigorta ödemelerinin detaylarına ulaşılabilir.

Ayrıca bu işlemlerin aksine emeklilik işlemlerinin takibi analog olarak T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek gişe işlemlerinden daha net olarak öğrenilebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019