SGK Sorgular

Emekli Sandığı Maaş Bordrosu (Nasıl Çıkartılır?)

30.07.2018
35
Emekli Sandığı Maaş Bordrosu (Nasıl Çıkartılır?)

Emekli sandığı bordro belgesi, birçok ihtiyaç durumunda istenilmektedir. Ancak bu işlemleri ilk defa gerçekleştirecek biri için işlemler korkutucu gelebilmektedir.

Bu içerikte emekli sandığı maaş bordrosu alma işleminin nasıl hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirilebileceği gösterilecektir.

Hızla gelişen teknoloji sayesinde tüm işlemler bir adım atmadan yapılabilmektedir.

Emekli Maaş Bordrosu Hangi Kurumlardan Alınabilir?

Emekli maaş bordrosu nereden alınır? diye sorulduğunda, bazı yanlış cevaplar verilmektedir. Bunların içerisinde en çok bilinen Maliye Bakanlığı olduğuna dair söylemlerdir.

Maliye Bakanlığı e-Bordro ismi ile bir uygulama çıkarmıştır ve bu uygulama emekli olmamış memurlar tarafından aylık maaş bordrolarına erişilebilmesi için oluşturulmuştur. Yani; emekli sandığı maaş bordrolarına Maliye Bakanlığı e-Bordro uygulaması ile ulaşılamaz. Bunun yerine Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş bordrosuna sahip olunabilmektedir.

Emekli Sandığı Maaş Bordrosunu Çıkarma İşlemleri

Emekli sandığı maaş bordrosu çıkarma işlemleri için bir kuruma gidilmesine, sıra beklenilmesine gerek yok. Bulunulan bölgede maaş bordrosu bilgilerine internet üzerinden rahatlıkla erişilebilmektedir.

Şimdi adım adım emekli sandığı bordro çıkarma işlemlerini gerçekleştirelim:

  • İlk olarak verilen e-Devlet linkine (https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi) tıklanılması gerekmektedir.
  • Açılan ekranda ‘Kimliği Şimdi Doğrula’ butonuna tıklanmalıdır.
  • Sonrasında T.C. kimlik numarası ve şifreyi ekranda yer alan gerekli bölmelere girilmelidir.
  • ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna basılmalıdır.

Tüm bu işlemler başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde, e-Devlet üzerinden 4C maaş bordrosu sorgulama işlemi tamamlanmış olur.

İstenildiği takdirde maaş bordrosu yazdırılabilir. Bu işlem için bir dönem seçilmelidir. Seçilen dönem sonrasında açılan sayfanın içerisinde yer alan sağ üst bölümde ‘yazdır’ seçeneği bulunmaktadır. Bu butona tıklayarak gerekli yazdırma işlemi yaptırılabilir.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

4C Emekli Maaşı Kesintilerini Nasıl Öğrenilir?

4C emeklilik maaşı kesintileri birçok sebepten dolayı kesilmektedir. Hem bu kesintinin sebeplerini hem de tutarını öğrenebilmek için alt bölümde anlatılan yöntem takip edilebilir.

  • Verilen linke (https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-kesintileri) tıklayarak SGK’nın hizmeti olan ‘4C emekli aylık ödeme ve kesinti bilgileri’ sayfasına ulaşılması gerekir.
  • Ulaşılan sayfada ‘Kimliği Şimdi Doğrula’ butonuna tıklanmalıdır.
  • Sonrasında T.C. kimlik numarası ve şifreyi ekranda yer alan gerekli bölmelere girilmesi gerekir.
  • Sonrasında altta yer alan ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna basılmalıdır.
  • Açılan alandan istenilen döneme göre kesintiler gösterilmektedir.

Bu sayfadan kesintinin sebebini ve tutarını, kesintiye sebep olan kişinin aldığı hizmeti ve yakınlık bilgisini, hizmetin ne zaman gerçekleştiğini ve toplam kesinti tutarına dair tüm bilgiler görüntülenebilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019