SGK Sorgular

Emekli Sandığı Maaş Sorgulama (E-Devlet Üzerinden)

31.07.2018
46
Emekli Sandığı Maaş Sorgulama (E-Devlet Üzerinden)

Bir memur emekli olduğunda hayatındaki en büyük değişiklik aldığı maaş olacaktır. Emekli sandığı maaşları, memuriyet hayatı boyunca ödenen prim ödemelerine göre farklılık göstermektedir.

Maaş değişikliklerini ve kontrollerini yapabilmenin kolay bir yöntemi vardır: e-Devlet. Mobil cihazlardan ve bilgisayarlardan hızlıca sorgulama işlemleri yapılabilir.

Altta ‘4C emekli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır?’ anlatılmaktadır. İşlemleri başarılı bir şekilde tamamlayabilmek adına, anlatılanların dikkatlice uygulanması gerekmektedir.

4C Emekli Sandığı e-Devlet Girişi Maaş Sorgulama

4C emekli maaşı kesintilerini, maaş bilgilerinizi altta verilen adımları izleyerek hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca şu da bilinmelidir ki, maaş kesintileri sadece e-Devlet üzerinden kontrol edilerek yapılmaktadır, emekli maaş kesintisi sorgulama şifresiz olarak gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Adım adım emekli sandığı maaş sorgulama işlemleri:

  • İlk olarak linkte (https://www.turkiye.gov.tr) yer alan adrese gidilmeli.
  • Sonrasında sağ üst bölüme yer alan ‘Giriş Yap’ butonuna tıklanmalı.
  • Karşılaşılan ekranda 5 şekilde giriş yapma seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden uygun olan seçilerek giriş işlemi yapılmalıdır.
  • Açılan sayfada üst bölümde bir arama kutucuğu görülmektedir. ‘Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim’ yazılı olan bölüme ‘4C emekli aylık bilgisi’ yazılarak arama butonuna basılmadan karşılaşılan seçeneğe tıklanmalıdır.

Bu işlemler başarılı bir şekilde tamamlandığında emekli sandığı için e-Devlet girişi maaş sorgulama işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Emekli Maaşım Ne Kadar Öğrenmek İstiyorum

Emekli maaşım ne kadar öğrenmek istiyorum’ sorusunun cevabını üst bölümde yer alan anlatım takip edilerek adım adım gerçekleştirilebilir. En son işlem gerçekleştirildikten sonra fare ile aşağıya doğru kaydırılmalıdır.

Karşılaşılan bilgiler şu ana kadar alınan ödemeleri ve bu ödemelerin yapıldığı tarihi göstermektedir.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

Emeklilik Sandığı Emeklilik Maaşı Kesintilerini Sorgulama

4C emeklilik maaşı kesintileri; vergi borçları, hastane tedavisi ve muayene benzeri sebeplerin, sonucu olarak ortaya çıkan kesintilerdir.

Ayrıca emekli olunduğu halde bir iş yerinde halen çalışmaya devam ediliyor ise bu nedenden dolayı da destekleme prim kesintisi yapılmaktadır.

Bu kesintileri teyit etmek veya sorgulamak için altta anlatılan adımların izlenmesi gerekmektedir.

  • e-Devlet içerisinde iken arama bölümüne ‘4C emekli aylık ödeme ve kesinti bilgileri’ yazılarak arama tuşuna basılmadan sonuçların çıkması beklenmelidir.
  • Sonuçlara göre en üstte yer alan seçenek tıklanmalıdır.

Bu işlemler başarılı bir şekilde tamamlandığında şahıslar, emekli maaşları üzerinden yapılan kesintiye neyin ve ne kadarlık bir ücrete sebep olduğu öğrenebileceklerdir.

Buradan yapılan sorgulama işlemlerinin sadece kesintilere odaklı olarak yapıldığı unutulmamalıdır. Emekli maaşı hakkında detaylı bilgi için ‘4C Emekli Sandığı e-Devlet Girişi Maaş Sorgulama’ konusuna gidilerek, istenilen işlemleri dikkatlice gerçekleştirilmesi gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019