SGK Sorgular

Emeklilikte Yüksek Maaş Almak (Alma Formülü 2018)

SGK
07.04.2018
94
Emeklilikte Yüksek Maaş Almak (Alma Formülü 2018)

Uzun yıllar çalışmanın ardından, çoğu emekli adayını ilgilendiren önemli sorulardan birisi de emeklilikte alınacak maaşların nasıl yükseltileceği ile ilgilidir. Daha önceki yazılarımızda ne zaman emekli olacağınız hakkında detaylı bilgi vermiş, kurumlara göre fark eden emeklilik yaşı ve prim miktarlarını açıklamıştık. Son zamanlarda web sitemize ulaşan önemli sorulardan birisi olan “emeklilikte yüksek maaş almanın yolları nelerdir” ile ilgili bu makaleyi hazırlamayı uygun gördük.

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı’nın 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmesinin ardından ve emeklilik yaşlarında yapılan düzenlemelerle birlikte çoğu çalışanın kafasına ne zaman emekli olacağı ve emekli olduğunda ne kadar maaş alacağı ile ilgili soru işaretleri kaldı. Sosyal Güvenlik Uzmanı yazarlarımız, sizlerin de merak ettiği emeklilikten en yüksek maaş alma yollarını araştırarak kaleme aldı. Buna göre aşağıdaki kriterlere bağlı olarak emeklilik döneminde alacağınız maaş miktarını belirli bir oranda arttırabilmeniz mümkün olmakta. İşte önerilerimiz

1-Dikkatli Borçlanın

Özellikle dışarıdan borçlanma metodu kullanılarak erkek emekli adayları askerlikten, kadın emekli adayları doğumdan ve yurt dışında bulunanlar da SGK’nın vermiş olduğu yurtdışı borçlanma hakkından faydalanarak emekli olma sürelerini kısaltmak ya da bu dönemleri borçlanmak suretiyle emekli maaş oranlarını yükseltme yoluna gitmektedirler. Herkes için geçerli olmadığını hatırlatarak bu metodu kullanmak isteyen emekli adaylarına en önemli tavsiyemiz borçlanılacak ayları mümkün olduğunca 2000 yılından önce gerçekleştirmek. Çünkü 2000 yılından önce yapılan askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları 2000 sonrası borçlanmalara göre daha değerli. Bunun en önemli nedeni 2000 yılından önceki borçlanmalarda 2000 yılı öncesi borçlanma kanunu kapsamından yararlanmanız. 2000 yılı sonrasına göre %4 ile %5 oranında daha etkili olan 2000 öncesi borçlanmalar uzmanlara göre daha değerli. Borçlanma ile ilgili bir diğer önerimiz ise borçlanılacak dönemi tavan prim miktarı üzerinden gerçekleştirmek.

Örnek vermek gerekirse erkek emekli adaylarının sıklıkla kullandığı askerlik borçlanması için 2018 yılı en düşük taban prim miktarı günlük 21,64 TL iken, en yüksek prim miktarı 162,32 TL şeklinde belirtilmekte. Dolayısıyla 12 ay silah altında bulunan erkeklerin tüm bu süreyi borçlanma metoduyla toplu şekilde ödemeleri için meblağ 7.790,40 ile 58.435,20 TL arasında değişmekte. Buna göre iki farklı ödeme çeşidi arasındaki rakam emeklilik maaşınızın %70’e kadar artış göstermesine neden oluyor. 2000 öncesi borçlanmanın daha değerli olduğunu söylememizin nedeni de bu, çünkü askerlik süresi kademeli olarak 18 aydan, önce 15’e sonra 12 aya düşürüldüğü için haktan yararlanırken 18 aylık hesap ile 12 aylık hesap arasında %50’lik fark olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca kadınların doğum borçlanmaları da doğurulan çocuk sayısıyla ve bu hakkın kaç çocuk için kullanıldığıyla alakalı farklılık göstermekte. Buradan hareketle 1 çocuk için verilen doğum öncesi 4 ve doğum sonrası 4 hafta olmak üzere toplam 120 günlük süreyi borçlanmak ile 2 ya da 3 çocuk için borçlanmak daha mantıklı görünmekte. Tabi bu borçlanmayı ödeme gücünüzle de alakalı bir durum.

2-50 ve 55 Yaş Kriteri

Emekli maaşları hesaplanırken 2000 yılından önceki çalışmalarınızın daha değerli olduğunu söylemiştik. Buradan hareketle yalnızca kazanç miktarınız değil aynı zamanda yaşınızın da etkili olduğunu söyleyebilmek mümkün. Örnek vermek gerekirse kadın çalışanlar 50 yaşından sonra çalıştıkları her yıl için emekli maaşlarına %1 oranında ekleme, erkek çalışanlar içinse 55 yaşından sonra çalıştıkları her yıl için %1’lik ek ödemeye sahip olabiliyor. Dolayısıyla örnek verecek olursak 5 yıl fazla çalışan kadın ve  erkeklerin emekli maaşları %5 oranında artacağını söyleyebiliriz. Bu durum 50 ve 55 yaşlarından sonra çalıştığınız yıl sayısıyla birlikte artmakta.

3-SSK ve BAĞ-KUR Primlerini Tavan Kazanç Miktarıyla Ödemek

SSK 4/A yada Bağ-Kur 4/B fark etmeksizin son 3 buçuk yılda SGK’ya tavan prim miktarı üzerinden ödeme yapmak emeklilik maaşlarında ortalama 20 ile 25 TL arasında fark yaratıyor. Tavan kazanç olarak 2018 yılında 13.331,50 TL bildiren çalışanların son 3 buçuk yıl yani 1277 günlük prim miktarlarını aylık bu meblağ üzerinden kazanç göstermeleri emekli maaşlarında önemli bir artışa neden olmakta.

4-Hizmet Tespiti Yaptırmak

Çoğu çalışanın önem vermediği bu durum aslında emekli maaşlarına etki eden değerli kriterlerden birisini meydana getiriyor. Hizmet tespiti, çalıştığınız iş yerlerinde sigorta ödemelerinizin yapılmadığı ya da geç yapıldığı ile ilgili. İşverenin bildirmediği çalışma süreleri ilerleyen dönemlerde açılan “hizmet tespit davası” ile belirlendiği taktirde iş veren tazminat cezasına çarptırılarak, o döneme ait tüm sigorta primleri toplu olarak ödetilebiliyor. Böylelikle hizmet tespiti sayesinde geç ödenen primler hem emeklilik tarihinizi erken alıyor, hem de emeklilik maaşınıza katkıda bulunabiliyor. Burada önemli olan nokta hizmet tespitinin yapıldığı ay sayısıyla alakalı.

5-Ek İş Yapmak Emekli Maaşını Büyük Oranda Etkiler

Uzmanların en çok dikkat çektiği durum olan ek iş, emeklilik maaşlarına büyük oranda etki etmekte. Örnek verecek olursak asgari ücretle bir iş yerinde çalışan kişi, 2029 TL brüt ücrete ek olarak 1000 TL’lik ek iş yaptığı taktirde bu durum emekli aylığının %50’ye yakın bir oranda artmasını sağlamakta. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ek kazancınızı SGK’ya bildirmek ve ek kazanç üzerinden hesaplanan primi eksiksiz olarak ödemek. Bildirilmeyen ve ödenmeyen ek kazanç primleri maalesef emekli maaşına etki etmiyor.

6-Bakmakla Yükümlü Olunan Kişi Sayısı Önemli

Emeklilik başvurusunda bulunurken bakmakla yükümlü olunan eş, çocuk ve ya diğer yakınlarınızın “tahsis formu” üzerinde belirtilmesi; emekli maaşınız belirlenirken aylığa ek katkı sağlamakta. Bakmakla yükümlü yakını bulunmayan emekli ile bakmakla yükümlü olduğu eşi ve iki çocuğu olan bir emeklinin aylık maaşlarında 2018 rakamlarına göre aylık 42 TL’ye yakın fark olduğu belirtilmekte.

7-Gerçek Maaşınız Üzerinden Prim Ödetin

Ülkemizdeki en mide bulandırıcı durumlardan birisi de bu. Çalışanların asgari ücretten daha fazla maaş almalarına karşın; işverenler çalışanların aylık primlerinin ve kazançlarının devletin belirlemiş olduğu asgari ücret kademesinden göstermekte. Bu durumda ödenen aylık SGK primleri reel kazancı ifade etmediği gibi, kanunen de suç sayılmakta. Tavsiyemiz, başta SSK’lı çalışanların ikramiye, prim, kira yardımı ve gerçek maaş miktarlarını, maaş bordrolarında gösterilmesini sağlamaları yönünde. Çoğu çalışan bu durumu önemsemiyor olsa da, aylık kazancı yüksek olan ve prim miktarları reel kazanç üzerinden ödenen emekli adaylarının emekli aylıkları %60’ın üzerinde artışla kendilerine geri ödeniyor.

7-3600 Günle Emekliliğe Dikkat

15 yıl çalışmayı esas alan 3600 iş günü prim esasına dayanan emeklilik şekli; kanunda belirtilen sigortalılık süresi prim şartı ve yaşın hesaba dahil edilmesiyle kıdem tazminatı alınarak istifa edilmesi halinde, yeniden işe başlamalarda emeklilik maaşlarına olumlu etki ediyor.

8-Sürekliliği Sağlayın

Belirli dönemlerde işsiz kalan, tazminatla işten çıkartılan ve işsizlik sigortasından yararlanan çalışanların emeklilik süreleri uzadığı gibi; emeklilik maaşlarının da kendisine ödenen tazminatlar nedeniyle azalacağını hatırlatarak; mümkün olduğunca belirli bir işten ayrılmadan uzun dönem çalışmaya gayret edin. Sıklıkla iş değiştirmeden, SGK prim ödemelerine ara vermeden çalışmak emeklilik maaşlarından yapılacak kesintileri de en aza indiriyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019