SGK Sorgular

Ev Sahibi Olmak İsteyenlere TOKİ Müjdesi

31.05.2018
70
Ev Sahibi Olmak İsteyenlere TOKİ Müjdesi

TOKİ projesi 2018 yılı ile birlikte ev sahibi olmak isteyen birbirinden farklı vatandaş için oldukça önemlidir. Aylık geliri fazla olmayan emekli ya da memurlar, devlet tarafından oluşturulan toplu konut imkanları sayesinde ev almayı hedeflemektedirler. Türkiye’nin birbirinden farklı bölgesinde başlatılan TOKİ kampanyaları ise düşük gelirli çalışanlar açısından avantajlıdır. TOKİ ucuz evler sayesinde ülkemizdeki pek çok kiracı, yatırım yapma fırsatı elde etmektedir. Yaşadıkları şehirlerdeki TOKİ çekilişi ya da kuralarına katılanlar, ev çıkması durumunda bütçelerine uygun bir ödeme planı oluşturarak ev sahibi olabilirler. Bu noktada ise vatandaşların bütçelerine göre tercih yapmalarında fayda vardır.

Emekliler TOKİ Fırsatlarından Nasıl Yararlanabilir?

Emeklilerin TOKİ fırsatlarından yararlanabilmek adına önceklikle katılım şartlarını incelemeleri gerekir. Her yıl TOKİ emeklilere özel birbirinden farklı kampanyalar oluşturur. Bu sayede vatandaşlar ev alarak geleceklerini garantileyebilirler.

 • Emeklilerin belirtilen fırsatlardan yararlanabilmek adına TC vatandaşı olmaları zorunludur.
 • Aynı şekilde yine katılımcıların projenin gerçekleştiği bölgede en az 1 yıldır ikamet ediyor olmaları gerekir.
 • Şehit aileleri, dul ya da yetim yakınlarının herhangi bir kurala bağlı kalmadan öncelikli olarak başvuru yapmalarına izin verilir.
 • Emeklilere TOKİ müjdesi sayesinde pek çok orta gelirli aile kirada yaşamaktan kurtulabilmektedir.
 • Emeklilerin kampanyadan yararlanabilmek adına aylık gelirlerinin 4500 TL altında olması da temel kurallar arasındadır.

Tüm şartlara uyulması durumunda şehirlerde bulunan TOKİ proje merkezlerine başvuru yaparak çekilişe katılmak mümkündür.

TOKİ Projesi Gerçekleştirilen Şehirler Hangileridir?

Emekliler, engelliler, dul ve yetimler belirtilen TOKİ projesine katılım sağlayabilirler. Sınırlı sayıda yukarıda belirtilen dışında diğer vatandaşlarında ev kampanyasına başvuru yapabilmelerine izin verilir. Proje kapsamında öncelikli şehirlerarasında, Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi iller gösterilmektedir. TOKİ Türkiye geneli birbirinden farklı kampanya oluşturmak ile birlikte, büyük ve ihtiyaç olan şehirlere daha fazla ağırlık vermektedir.

Geri dönüşüm hizmeti: TOKİ sayesinde büyük şehirlerdeki gecekondu bölgelerinin azaltılması ve geri dönüşüm sağlanması amaçlanmaktadır. Bu nedenle İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde konut kampanyasının sıklaştırılmasına dikkat edilmektedir. Ev almanın daha zor olduğu büyük şehirlerde bu tür bir projenin oluşturulması, düşük gelirli aileler açısından faydalıdır. İstanbul TOKİ çalışmaları ise hem Avrupa hem de Anadolu Yakası’nda her geçen gün biraz daha hızlanmaktadır.

Toki Başvurusu Yapabilmek İçin Gerekli Evraklar

TOKİ projesine problem yaşamadan katılmak ve ev sahibi olmak adına gerekli evraklar vardır. Kimlik fotokopisi ve gelir belgesi tamamlanması gereken evraklar arasındadır.

 • Dul ya da yetim olanların ise aldıkları belgeleri gerekli kurumlara iletmeleri başvuru sürecinde faydalı olacaktır.
 • TOKİ başvuru adımları konusunda bilgi edinmek adına resmi internet sitesinde detaylı açıklamalar bulunur.
 • Engelli vatandaşların ise hastaneden aldıkları heyet raporlarını da başvuru belgelerinin arasına eklemeleri gerekir.
 • Tüm evrakların tamamlanması ve başvurunun yapılmasından sonra çekiliş aşamasına geçilir.
 • Kura ile ev sahibi olan vatandaşlar, gelirlerine uygun bir ödeme planı oluşturarak fırsatı en iyi şekilde değerlendirebilirler.

TOKİ başvuru belgeleri eksik olması durumunda vatandaşların işlemleri aksar. Problem yaşamamak adına gerekli evrakları öğrenerek eksiksiz bir şekilde tamamlamakta yarar vardır. Özellikle emekli vatandaşlara, TOKİ’den %25 oranında konut ayrılmaktadır. Başvuruları olumsuz sonuçlananlar ise farklı bir projede tekrar kuraya katılabilirler.

TOKİ Başvuru Süreçleri

TOKİ başvuru formu nasıl doldurulur konusunda bilgi sahibi olmayanlar, görevlendirilen çalışanlardan yardım alabilirler. İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır gibi farklı şehirlerde gerçekleştirilen projeler kapsamında alınan ücretlerde değişiklik gösterir. Vatandaşların bütçelerine göre belirlenen ücretler kapsamında başvuru yapılması durumunda en fazla 30 günlük süre sonunda çekiliş sonuçlanır. Bu aşamadan sonra kazananların başvuru için kendilerine en yakın Ziraat Bankası’ndan yardım almaları gerekir.

Kredi başvurusu için bankalarda bulunan müşteri temsilcileri, vatandaşlara uygun bir ödeme planı oluşturur. Böylelikle memurlar ya da emekliler bütçelerini zorlamadan ev sahibi olabilirler. TOKİ dar gelirli aileler açısından değerlendirilmesi gereken önemli bir fırsattır. 1+1, 2+1 ya da 3+1 daire seçenekleri sayesinde başvuranlar aylık ödeyecekleri tutar doğrultusunda bir seçim yapabilirler. TOKİ duyurular resmi internet sitesinde sürekli güncellendiği için takipte kalmakta fayda vardır.

 

Orta Gelirli Ailelere TOKİ Fırsatı

Günümüz şartları doğrultusunda bir ev sahibi olmak son derece zordur. Özellikle inşaat firmalarının belirledikleri fiyatlar düşünüldüğünde, kredi çekmeden ev sahibi olabilmek neredeyse imkansız hale gelmiştir.

 • Bu noktada ise orta gelirli aileler açısından TOKİ, birbirinden farklı ödeme planları ya da kampanyalar oluşturur.
 • TOKİ erken ödeme fırsatlarını da değerlendirenler, çektikleri krediyi karlı bir şekilde kapatabilirler.
 • Toki fırsatları ile devlet bankaları kullanıcılarına 120 aya kadar vade seçenekleri sunar.
 • Ziraat bankası TOKİ kredisi ile ilgili bilgi edinebilmek adına banka çalışanlarıyla görüşmek yeterlidir.

Tüm şartların yerine getirilmesi durumunda pek çok vatandaşlar konut imkanlarını en iyi şekilde değerlendirebilirler.

Bütçeye Uygun Ödeme Planı Seçenekleri Nelerdir?

TOKİ ile ev sahibi olduktan sonra uygun bir ödeme planı oluşturmakta son derece önemlidir. Alınan kredinin düzenli bir şekilde ödenmemesi, bir süre sonrasında bankalar ile problem yaşanmasına neden olabilir.

 • TOKİ ödeme sistemi konusunda detaylı bilgi sahibi olanlar, zorlanmadan ev sahibi olabilirler.
 • Aylık taksit tutarını yüksek tutanlar, kısa süre içerisinde kredi borçlarını tamamlayabilirler.
 • Borçlarını ödemekte zorlananlar ya da yanlış bir çizelge oluşturanlar, TOKİ yapılandırma imkanı sayesinde borçlarını kapatabilirler.
 • Emekli maaşı alanların aylık taksitlerini düşük tutmaları, ödeme sırasında sorun yaşamamaları açısından önemlidir.

Bankalar farklı fırsatlar ile vatandaşların ev alabilmelerine yardımcı olmaktadırlar.

Hangi Bankalar TOKİ Kredisi Veriyor?

Ülkemizdeki pek çok devlet bankası, TOKİ kredisi vererek müşterilerini memnun etmektedir. TOKİ faizsiz konut kredisi sayesinde ödeme yapmak ve konut alabilmek daha kolay hale gelir. Ziraat bankası ve Vakıfbank, belirtilen proje için kredi imkanı oluşturan devlet kuruluşlarından bazılarıdır. Daha fazla bilgi alabilmek adına görevlilerden bilgi alınabilir.

Herhangi bir bankaya başvurmadan önce internette yer alan TOKİ faiz hesaplama platformları değerlendirilebilir. Çekilen kredi miktarına göre ne kadar ödeyecekleri konusunda bilgi sahibi olanlar, daha hızlı bir plan yapabilirler. Özel bankalara göre devlet bankalarının oluşturduğu faiz oranları da daha uygundur.

Avantajlı TOKİ Kampanyaları Nelerdir?

Emeklilere TOKİ fırsatları dışında, esnek ödeme seçenekleri sunan birbirinden farklı kampanyalar bulunur. Şehirlere göre fırsatlar ya da indirimler değişiklik gösterir. Borçlarını hemen ödeyerek ev sahibi olmak isteyenler %20 indirim avantajlarını değerlendirebilirler. Bilinçli bir yatırımcı olabilmek adına ilanları takip etmek ve en ekonomik olandan yararlanmak dikkat edilecek unsurlar arasındadır. TOKİ başvuru bedeli iadesi ne zaman diye merak edenler ise sonuçlar açıklandıktan bir süre sonrasında yatırılan tutarı geri alabilirler.

Daha çok yaz aylarında konut projeleri çeşitlenmektedir. Yüksek tutarlarda ev sahibi olamayanlar, yaşadıkları şehirlerdeki TOKİ ilanlarını takip edebilirler. TOKİ dükkan satışı 2018 yılında da çok fazla artış göstermiştir. Devlet güvencesi ile mülk sahibi olmak isteyenlerin ilanları takip etmeleri gerekir. Faiz oranları düşük olduğundan dolayı belirtilen proje ile ev alanlar, bütçelerini koruyabilirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019