SGK Sorgular

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma 2018 (Dilekçesi, İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?)

26.06.2018
512

Evlilik sebebiyle iş bırakma 2018 yılında da sıkça karşılaşılan bir durum. Bir kadının evlilik nedeniyle işten ayrılmasına evlilik nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilmesi adı veriliyor ve bu hak, İş Kanunu tarafından güvence altına alınarak sadece kadınlara verilmiş bir hak.

Evlilik Nedeniyle İş Sözleşmesini Feshetme Süresi Ne Kadar?

İş Kanunu, kadınlara evlilik nedeniyle hizmet akdini 1 sene içinde feshetme hakkı tanımıştır. Yani evlilik nedeniyle iş sözleşmesini feshetmek isteyen bir kadının bu hakkından yararlanması ve kıdem tazminatı alabilmesi için resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde sözleşmesini feshetmesi gerekir.

Evlilik Nedeniyle İş Sözleşmesini Feshetme Hakkından Kimler Yararlanabilir?

Kanun çerçevesinde, bu hak sadece kadın işçilere tanınmıştır. Sigortalı çalışan ve evlenen kadın işçiler bu haktan yararlanabilir.

Evlilik Nedeniyle İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

Burada sözleşmeyi fesheden taraf işçi olduğu için işsizlik maaşına hak kazanamaz çünkü evlilik, haklı gerekçe kapsamına girmez. Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden bir birey işsizlik maaşı alamaz.

Evlilik Nedeniyle İş Sözleşmesini Fesheden Bir Kadın Başka Bir İşe Girebilir Mi?

İş Kanunu’nda evlilik nedeniyle hizmet akdini fesheden bir kadının başka bir işe girmesini engelleyen bir madde yoktur. Dolayısıyla, evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden bir kadın işçi ardından başka bir işe girebilir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Süreci Nasıldır?

Evlilik nedeniyle iş sözleşmenizi feshedecekseniz öncelikle işverene yazılı bir dilekçe vermeniz ve bu dilekçeye evlilik cüzdanı fotokopinizi eklemeniz gerekmektedir. Bu dilekçede hizmet akdinizi hangi nedenle sonlandırdığınızı ve kıdem tazminatı talep ettiğinizi bildireceksiniz. Eğer dilekçe sonucunda kıdem tazminatınız ödenmezse ihbarname çekebilirsiniz. Yine kıdem tazminatınızı alamadığınız yasal yollara başvurma hakkının bulunmaktadır. Yasal yollara başvurduğunuz zaman, işverenin size ödemesi gereken ücrete faiz işleyecektir. Bu faiz, ihbarnameyi çektiğiniz süreden itibaren başlar.

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden bir işçi, sözleşmeyi feshettiği gün işi bırakabilir. İhbar süresince çalışmak zorunda değildir.

Evlilik nedeniyle iş sözleşmenizi feshediyorsanız kesinlikle istifa etmemeniz gerekmektedir. İstifa ettiğiniz takdirde kıdem tazminatı gibi haklarınızdan faydalanamazsınız. Bunun yerine ihbarname çekmelisiniz.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği şu şekildedir:

………. Tarihinden itibaren kurumunuzun çalışanıyım. ………. Tarihinde evlendim. 1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla ilgili yürürlükteki 14. maddesine dayanarak, iş sözleşmemi evlilik nedeniyle feshetmek istiyorum.  Gerekli işlemlerin yapılması ve kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesini talep ediyorum.

Tarih

T.C. Kimlik No

Ad – Soyad

İmza

Bu dilekçeye evlilik cüzdanı fotokopinizi de eklemeniz gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Dudu dedi ki:

    Evlilik nedeniyle isten çıkmak istiyorum ama iş yeri tazminat ödememek için çıkma diyor tazminat davası açmış olsam kazanirmiyim birde az vermek için bişey yaparmı muhasebe akrabaları

  2. Dudu dedi ki:

    Evlilik nedeniyle isten cikicam notere gitmem yeterli olur mu

Copyright ©2019