SGK Sorgular

Evlilik Yardımı 2018’de Ne Kadar ? (Nereye Başvurulur? Kimler Alabilir?)

12.04.2018
314
Evlilik Yardımı 2018’de Ne Kadar ? (Nereye Başvurulur? Kimler Alabilir?)

2012 yılından bu yana uygulanmakta olan Evlilik Ödeneği, evlenen çiftlere devlet tarafından yapılan ödeme türüdür. SGK ve diğer kurum sandıkları tarafından da yapılan evlilik yardımı ödemesi, kanunda belirtildiği üzere yalnızca tek sefere mahsus verilmekte olup, çalışana sunulan imkanların terki halinde belirli süre hak mahrumiyeti cezası uygulanabilmektedir. Geçtiğimiz hafta, bir okurumuzun yönelttiği; “alınan evlilik yardımı sonrasında boşanırsam ne olur?” sorusundan yola çıkarak sizler için hazırladığımız yazıda, evlilik yardı ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Evlilik Yardımı Nedir?

Halk arasında evlenme parası, düğün parası, çeyiz parası olarak kabul gören fonun gerçek adı “Evlilik Ödeneğidir”. İlk amaçta, evlenme ve aile kurmayı özendirmeye yönelik düzenlenen bu ödeme türü, aynı zamanda yetim aylığı alan ve evlilik neticesine bu haktan mahrum kalacak kadınlara destek olmayı amaçlamaktadır.

Yeni Evlenenlere Ödenen Ödenekler Hangileridir?

Bu genellikle SGK ve Emekli Sandığı ile sınırlı kalmakla birlikte bazı kamu kuruluşlarında döner sermayeden ya da ilgili kurumun bağlı olduğu sosyal sigorta fonlarından ödeme yapılabilmektedir. Yapılan bu ödemeler 4 farklı grupta incelenmektedir. Bunlar:

  • Yetim aylığı alan kız çocuklarına SGK tarafından tahsis edilen evlilik yardımı,
  • Valilik ve Kaymakamlıkların ayırdığı evlilik yardımı ödenekleri,
  • Belediyeler tarafından ödenen evlilik ikramiyeleri (genelde belediye çalışanlarına verilmektedir),
  • Bankalarda çeyiz hesabı adı altında açılan vadeli mevzuat hesaplarının belirli bir periyotla ödemeleri halinde devlet ilgili hesaba 5 bin TL katkıda bulunmaktadır.

Kimler Evlilik Yardımı Alabilir?

SGK’nın evlilik yardımı alabilmeleri için ilk öncelik tanıdığı çalışan grubu SSK 4/A’dır. Aynı zamanda SGK çatısı altında birleştirilen 4/B (eski Bağ-Kur) çalışanları da bu haktan yararlanabilmektedir. 4/C statüsünde sayılan Emekli Sandığı çalışanları da SGK tarafından ödenen evlilik yardımını alabilmektedir.

Evlilik Yardımı Başvuruları Nereye ve Nasıl Yapılır?

Üç farklı kapsamdaki çalışanların her biri ayrı başvuru adreslerine aşağıdaki belgelerle birlikte başvurmak zorundadır.

  • SSK 4A’lılar SGK il müdürlüklerinin, Hizmet Akdiyle Çalışanlar Şube Müdürlüklerine
  • Emekli Sandığı kapsamında olanlar SGK Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na
  • 4/B kapsamındaki (Bağ-Kur) çalışanları ise SGK Genel Müdürlüğü İsteğe Bağlı Sigortalar Daire Başkanlığı’na başvuru yapmak zorundadır.

Başvuruda istenen belgeler Evlilik Yardımı başvuru dilekçesi, resmi nikahlandığını gösterir belge ve kimlik fotokopisidir. Evlilik yardımına, resmi nikahın yapıldığı tarihten sonra istenilen zamanda başvurulabilmektedir.

2018 Evlilik Yardımı Ne Kadar?

Yetim kız çocukları evlilik yardımı almak istediklerinde anne ya da babadan kalan yetim aylığının 24 katını alabilmektedir. Örneğin anne ya da babadan kalan yetim maaşı 600 TL ise 600 x 24 = 14,400 TL olarak nakit ödeme yapılmaktadır. Fakat burada hatırlanması gereken önemli bir ayrıntı mevcuttur. Evlilik yardımı alan yetim kız, 2 süre ile evli kalmak zorundadır. 2 yıllık yetim aylığı toplu olarak verildiği için iki yıl içerisinde boşandığı taktirde 24 aylık vade dolana kadar, yetim maaşını yeniden alabilme hakkı verilmez.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. duygu dedi ki:

    evlencek durumun yok

Copyright ©2019