SGK Sorgular

Gelir Belgesi Nedir? (Nereden Alınır?)

15.07.2018
386
Gelir Belgesi Nedir? (Nereden Alınır?)

E-Devlet gelir belgesi verir mi? Aile gelir belgesi nedir? Gelir testi nedir? Bu yazımızda bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Gelir Belgesi

Gelir belgesi çalışan kişinin aylık olarak gelirlerinin bulunduğu belgeye denmektedir. Yani maaş bordrosuna denmektedir. Aile gelir belgesi ise aile üyelerine ait gelirlerin bulunduğu belgedir. Genelde bu tarz belgeler bankalar tarafından istenmektedir. Bankadan kredi veya kart kullanımı için isteyen kişilerden istedikleri hizmeti ödeyebilecek durumu olup olmadığını kontrol etmek için isterler. Gelir belgenizi e-Bordro hizmeti sayesinde E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

Çalışmayanlar için gelir belgesi nereden alınır?  Çalışmayanlara gelir belgesi verilemez çünkü belirtebilecekleri bir gelirleri bulunmamaktadır.

Gelir Belgesi Nereden Alınır?

  • Memurlar ve emekliler E-Devlet üzerinden e-Bordro hizmetiyle alabilirler.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı çalışanların SGK gelir belgesi için çalıştıkları kuruma başvurmaları gerekmektedir.
  • Bağkur’a bağlı olanlar ise vergi levhalarını gelir belgesi olarak kullanabilirler.

E-Devlet Üzerinden Gelir Belgesi Almak

İlk önce E-Devlet şifrenizi bir PTT şubesinden almalısınız. Girişinizi ya şifreyle ya da elektronik imza, mobil imza, TC Kimlik Kartı, internet bankacılığı seçeneklerinden biriyle yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra E-Devlet şifre değiştirme işlemini sağ yukardaki menüden yaptırabilirsiniz. E-Devlet girişi yapıldıktan sonra üstteki arama çubuğuna e-Bordro yazabilirsiniz. Ya da e-Hizmetler’den Maliye Bakanlığı bölümüne girip e-Bordro hizmetini seçebilirsiniz. Seçtikten sonra işleminiz yapılacaktır. Bordronuzu indirebilir veya çıkarabilirsiniz. Ayrıca barkodlu olarak sorgulayabilir, indirebilir ve yazdırbilirsiniz.

Gelir Testi

Gelir belgesi ile gelir testi farklı şeylerdir. Gelir belgesi genelde bankalar tarafından istenmekte olup aylı gelirinizin listelenmesini sağlamaktadır. Gelir testi ise Genel Sağlık Sigortası ile alakalıdır. Ailenin bakmakla yükümlü olmaktan çıkan kişilerin yaptırması gereken bir testtir. Çünkü bu kişiler artık ailelerinin sigortasında bulunmamaktadır. Bu gelir testiyle kişi gelirine uygun bir prim miktarı belirlenir böyle ödemesi gereken tutar belli olurdu. Eğer kişi gelir testi yaptırmazsa Genel Sağlık Sigorta primlerini en yüksek meblağda ödemeleri gerekir. Gelir belgesinde sadece kişinin aylık gelirleri yazarken gelir testinde kişinin masrafları, sahip olduğu menkul ve gayrimenkul varlıkları, aynı evde yaşayan kişilerin kazancı ve eve ait faturalar incelenerek bir belge oluşturulmaktadır.

Gelir Testi Nerede Yapılır?

Gelir testini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptırmaktadır. Bakanlığa bağlı vakıflarda yapılan gelir testinin sonuçlarını E-Devlet’ten öğrenmek mümkündür. E-Devlet’te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bölümünde Gelir Testi Sonucu Sorgulama hizmetiyle sonucunuzu öğrenebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019