SGK Sorgular

GSS Borcum Var Muayene Olabilir Miyim? (Hastaneye Gidebilir Miyim?)

01.04.2018
721
GSS Borcum Var Muayene Olabilir Miyim? (Hastaneye Gidebilir Miyim?)

Genel sağlık sigortası (GSS) olarak isimlendirilen uygulama tüm sosyal güvenlik kurumlarının 2006 yılında tek çatı altında toplanmasının ardından; çıkarılan 5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Sağlık Sigortası adlı yasa ile 01.10.2008 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş; fakat 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu tutulmuş önemli SGK düzenlemelerinden birisidir. Temel olarak vatandaşların işsiz kalmaları ya da çalışamaz durumda olmaları halinde, sağlık güvencelerini sağlamayı amaçlayan GSS, 6824 sayılı kanunda açıkça belirtildiği üzere asgari ücretin %3’ü şeklinde ödenen primlerle sağlanmaktadır. Bu yazımızda GSS ile ilgili pek çoğumuzun detaylı olarak bilmediği muayene hakları ile ilgili bilgi vereceğiz.

6824 Sayılı Kanun Nedir?

Bazı alacakların yeniden yapılandırılması olarak isimlendirilen 6824 sayılı kanun, GSS olarak isimlendirilen ve istesek de istemesek de devletin işsiz kalanları zorunlu tuttuğu borç yükümlülüğü olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla işsiz kalmanızı izleyen 1 ay içerisinde devlet, şahıs adına GSS primi adı altında ödeme talep etmekte ve otomatik olarak borçlandırmaktadır.

GSS Borcu Nedir?

18 yaşına giren ve aynı zamanda işsiz olan bireylerin sağlık uygulamalarından yararlanabilmesi, aynı zamanda işten ayrılan vatandaşların muayene olabilmelerini sağlamak amacıyla asgari ücretin %3’ü hesap edilerek aylık primlerle bölünen ve işsiz kalınan her ay adına borç olarak yansıtılan ödemelerdir.

GSS Borcu Birikir mi?

İşsiz kalınan her ay için ödenmesi gereken aylık GSS primi, ödenmediği taktirde faiziyle birlikte birikmektedir.

GSS Borcu Olan Muayene Olabilir mi?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar kanunu uyarınca; 1 Nisan 2017 tarihine kadar kendisi ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilere ait genel sağlık sigortası (GSS) borcu 60 günden fazla olduğu durumlarda sağlık hizmetlerinin yararlanması mümkün olmamaktaydı; fakat 31.03.2018 tarihinden kanunun ilgili maddelerinin yeniden revize edilmesinin ardından aşağıdaki şartlar göz önünde bulundurularak açıklanmıştır.

  • Eğer hastaneye muayene olmak için gidildiğinde, son bir yıl içerisindeki toplam 30 iş günü sigorta ödemesi yapılmadıysa, hizmetten yararlanamamakta.
  • 1 Nisan 2017 tarihi sonrasında 60 günlük GSS prim borcu bulunuyorsa haktan yararlanamamaktadır. 60 günün altında borcu olanlar ise muayene olabilmektedir.
  • Şimdiye kadar hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlar muayene hakkından yararlanamamaktadır. Aynı amanda en geç 2 Nisan 2018 tarihine kadar gelir testine girerek gelirleri 676,5 TL’den fazla çıkanlar GSS ile borçlandırılacakları için, borçlandırma tarihini izleyen 60 gün sonunda muayene haklarını kaybedeceklerdir.
  • Çalıştığı dönemde asgari ücrete tabi olan işsizlerin, işsiz kalmalarını izleyen altıncı aydan itibaren GSS primlerini ödememeleri durumunda muayene olamamaktadır.

Genel olarak toparladığımızda GSS borcu olan muayene olabilir mi sorusuna verilecek en açık yanıt; GSS borcunun 60 günden az olması, gelir testinin yaptırılmış olması ve gelir testi neticesinde 676,5 TL’den az gelir kazandığının kesinleşmesi halinde vatandaşın muayene olabilme hakkı bulunmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019