SGK Sorgular

Gss Prim Borcu Silinebilir mi?

GSS
04.06.2018
129
Gss Prim Borcu Silinebilir mi?

2018 yılı Genel Sağlık Sigortası borçları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklamada, gelir testine giren kişiler için Genel Sağlık Sigortası borçlarının silineceği bilgisini verdi. Gelir testi yaptırmak için son 2 Nisan’dır.

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar tarafından merak edilen GSS borcu silinebilir mi? Sorusuna cevap geçen haftalarda geldi. Genel Sağlık Sigortası borçlarının siline bilmesi için 2 Nisan’dan önce başvuru yapanların gelirinin Asgari ücret altında olması kaydıyla borçları otomatik olarak silinecektir. Geliri asgari ücretin üzerinde olanlar ise indirimli bir şekilde borçlarını ödeyebileceklerdir.

GSS Borcu Nedir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında vatandaşların sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmesi için ödenmeyen sigorta primidir. Vatandaşlar sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için GSS borcunu ödemek durumundadırlar. GSS borcu gelir testi yaptırılarak öğrenilebilir.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi, kişilerin direkt olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için ödenen sağlık sigorta primlerini ailede kim tarafından ve ne kadar olacağını belirlemek amacıyla yapılan işlemdir. Bir evde kişi başına düşen aylık gelir tutarına göre belirlenir ve gelire göre prim ödemesi yapılır. Bu testten bakıma muhtaç olan kişiler ya da aylık geliri asgari ücretin 3’ te birinden az olan kişiler muaftır. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak isteyenlerin bu testi yaptırmaları gerekmektedir.

Gelir Testi Nasıl Yaptırılır?

Aile içindeki her bireyin taşınabilir ya da taşınmaz mal varlıkları, harcamaları ve kazançları dikkate alınarak yapılan gelir testinde 19 adet soru bulunmaktadır.

Bu sorular arasında evin yiyecek içecek giderleri, kira bedeli, evin oda sayısı gibi sorular bulunmaktadır. Gelir testi formu doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bu forma E-Devlet aracılığıyla ulaşılabilir. E-Devlet şifresiyle giriş yapılarak gerekli sayfa gelip istenilen bilgilerin doldurulduktan sonra sorgula butonuna basıldığı takdirde borcunuz varsa sistemde karşınıza çıkacaktır. E-Devlet şifresi yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edilebilir.

Gss borçları silinecek mi? sorusuna cevap arayanlar öncelikle bu testi yaptırmalıdırlar.

Bakıma muhtaç kişiler, 18 yaşını doldurmamış kişiler, öğrenciler, dullar, ve %40 engelliler ve işsiz vatandaşlar bu testten muaftırlar. Bu grup dışında kalan kişilerin GSS borcu varsa borç sildirme işlemini yaptırabilirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019