SGK Sorgular

HGS Borç Sorgulama (İnternet Üzerinden)

09.08.2018
46
HGS Borç Sorgulama (İnternet Üzerinden)

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Borç Sorgusu, sürücülerin geçişlerine devam etmeleri için yapmaları gereken bir sorgulamadır. Bu sorgulamanın yapılmadığı durumlarda, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) cezası alabilir. Üstelik sorgulatma yapmadığınız için daha sonra daha yüksek meblağlarda ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi’nin ne olduğunu ve, borçlandığınız takdirde bu borcun takibinin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız bilgilendirici yazımızı okumaya devam edin.

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi, yani HGS, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki sürücülerin köprü ve otoyollardan hızlı bir şekilde geçmesi için oluşturulmuş bir sistemdir.

Bu sistemi kullanarak köprü ve otoyollardan geçiş yapmak için öncelikle sisteminize bir bakiye yüklemelisiniz. Bakiye yükledikten sonra, yüklediğiniz bakiyenin miktarına göre köprü ve otoyollardan hızlı geçiş yapabilirsiniz. Bu bakiye yükleme işlemini de, herhangi bir PTT şubesinden yapabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Borcu Nasıl Sorgulanır?

Ancak, köprü ve otoyollardan, HGS bakiyeniz olmadan geçtiğiniz durumlarda sistem tarafından şahsınıza ceza kesilir. Güvenli geçişi ihlal ettiğiniz için Hızlı Geçiş Sistemine olan cezanızın en kısa zamanda ödenmesi talep edilir. Eğer bu konumda iseniz, Hızlı Geçiş Sistemi borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek ve borcunuzu sorgulamak için iki yol var. Bunlar, e-Devlet üzerinden sorgulamak ve HGS internet sitesi üzerinden sorgulamak.

  • E-Devlet Üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi Borcu Sorgulama

E-Devlet üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi Borcunuzu sorgulamak için öncelikle, PTT şubenizden aldığınız e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız. Sonra, sitedeki “e-hizmetler” bölümüne giriş yaparak ” PTT Genel Müdürlüğü” sekmesine tıklamalısınız.

Artık, bu bölümden sonra “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama” bağlantısına girerek hesabınızda bulunan borçları ve ödemeleri görebilirsiniz.

  • Hızlı Geçiş Sistemi İnternet Sitesi Üzerinden Borç Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi borcunuzu sorgulamanın bir diğer yolu sistemin internet sitesine girmektir. Öncelikle yapmanız gereken tarayıcınıza “hgsmusteri.ptt.gov.tr” internet adresine girerek Hızlı Geçiş Sistemi resmi internet sitesine giriş yapmak.

Siteye girdikten sonra “HGS müşteri hizmetleri” sekmesine girmeniz gerekiyor. Müşteri hizmetleri sayfası açıldıktan sonra “Hızlı Geçiş Sistemi Geçiş İhlali Sorgulama” bağlantısına tıklayarak sisteme dair geçmiş borçlarınızı ve de bakiyenizi kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

İster e-Devlet üzerinden, ister HGS internet sitesi üzerinden olsun, köprü ve otoyollardan güvenli bir şekilde geçmek için borçlarınızın sorgulamasını düzenli olarak yapmayı unutmayın. HGS’ye borçlanmamak adına da, köprü ve otoyolları kullanmadan önce PTT şubelerinden Hızlı Geçiş Sistemi bakiye yüklemesi yapmayı unutmayın.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019