SGK Sorgular

İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2018

19.05.2018
569
İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2018

Ruhsata tabi olarak yapılan inşaatların bağlı oldukları belediyeden, yapı kullanım izni alması gerekir. Bu iznin alınması içinde inşaat ilişiksizlik belgesi alınması gerekir. İnşaat ilişiksizlik belgesinin diğer adı inşaat borcu yoktur belgesidir. Bu belge Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilir. Bu belgeyi almak için iş yeri dosyanızı tescil ettirmeniz ve şifre almanız gerekmektedir. Aldığınız e bildirge şifresi ile inşaatta gerekli olan asgari işçilik primini bildirmeniz gerekiyor. Bu işlemleri de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapmalısınız. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan, inşaat için birim alabilmeniz için bazı belgeleriniz olması gerekmektedir. Bu belgelerin başında iş yeri dosyası tescili yer almaktadır. İş yeri dosyanızı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tescil ettirebileceğiniz gibi internetten online olarak da tescil başvurusu yapabilirsiniz. İnternetten online tescil başvurusu yaptıktan sonra 7 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek ya da posta ile istenen diğer belgeleri göndermeniz gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda İnşaat Dosyası İçin İstenen Belgeler

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda inşaat dosyası için istenen belgeler, gerçek kişi veya ortaklık gibi durumlara göre değişiklik gösterir. Eğer gerçek kişi iseniz; online üzerinden iş yeri dosya tescili başvurusundan sonra sistemin vermiş olduğu iş yeri bildirgesi çıktısını alıp, o çıktıyı imzalaması gerekir. Ardından bir adet kimlik fotokopisi de gerekmektedir. İnşaat ruhsatı da istenilen belgeler arasındadır. Belediyenin 5 yıl süreyle verdiği inşaat ruhsatını da dosyanızın arasına koymalısınız. Son olarak, e-bildirge şifre evrakları da istenilen belgeler arasındadır. E bildirge şifresi için; işverene ait imza sürküsü, noter onaylı vekaletname, işverenin kimlik fotokopisi, e bildirge hizmetleri internet kullanıcısı ve kullanıcı şifresi başvuru formu istenmekteydi. Bu evraklar, Sosyal Güvenlik Kurumu inşaat dosyası tescili içinde geçerlidir.

Eğer gerçek kişi değilseniz, yani ortaklı ya da şirket iseniz istenilen belgelerden hariç ek belgeler istenmektedir. Bunlar; ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve şirket yetkililerine ait imza sürküleridir. Bu belgelerde tamamlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu inşaat dosyası tescilini yaptırabilirsiniz. Bütün işlemleriniz bittikten sonra inşaat için sigorta primi yaptırmalısınız.insaat asgari iscilik hesaplama 2018 - İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2018

İnşaat Asgari SSK Primi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bina inşaatı toplam metrekaresini yapı sınıfına göre belirlenen metrekare maliyeti, toplam ödemeniz gereken brüt prim hesabı için gereklidir. Her yıl resmi gazete de inşaatlar için yapı sınıfına göre metrekare maliyetleri yayımlanmaktadır. Ancak 2018 yılı için uygulanacak birim maliyet henüz yayımlanmamıştır.

Yapıldığı yıl içerisinde başlayan ve biten inşaatların, o yıl içerisinde yapı yaklaşık maliyeti esas alınır. Yani 2018 yılında başlamış bir inşaat, aynı yılda yani 2018 yılında biterse, o inşaat için 2018 yılı metrekare maliyetleri esas alınır ve ona göre hesaplama yapılır.

Ancak daha önceden başlamış inşaat için başladığı yıl esas alınır. Yani 2017 yılında başlamış bir inşaat, 2018 yılında biterse metrekare maliyeti 2017 yılına göre hesaplanır.

Birden fazla yıl önce başlayan inşaatlar içinde ortalama metrekare maliyeti hesabı uygulanır.

İnşaat İçin Ne Kadar SSK Primi Ödenir?

SSK primleri ödemelerinizin düzenliliğine göre değişmektedir. Eğer her ay düzenli primlerinizi ödüyorsanız, %5 indirimden yararlanabilirsiniz. Yani her ay brüt kazancının %32,5 oranında prim ödemesi yapmazsınız.

2018 yılında her işçiniz için günlük 3,33 TL indirim alırsınız. 30 gün sonunda toplam 100 TL indirim almış olursunuz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019