SGK Sorgular

KOSGEB Kadın Girişimciliğini Destekliyor!

03.06.2018
70
KOSGEB Kadın Girişimciliğini Destekliyor!

Kadın girişimcilerin Türkiye’de desteklenmesi ve ekonomiye katkıda bulunmaları adına KOSGEB Kurumu hibe ve destek kredileri sunmaktadır. Kadınlara KOSGEB desteği ile kendi iş yerlerini kurmalarının yolu açılmaktadır. Kadınlar hem kendi bütçelerine hem de ülke ekonomisine bu şekilde katkıda bulunabilmektedirler. Ülkemizde kadın girişimciler ev yemekleri, kuaför, çocuk giyim ve tekstil gibi birçok alanda iş yeri açabilmektedirler. KOSGEB ‘den kadın girişimci desteklerini nasıl alabileceğiniz hakkında yazımızda detaylı bilgi verilecektir.

KOSGEB Kadın Girişim Destekleri Nasıl Alınmaktadır?

Kadın girişimci olarak kendi işinizin patronu olmak ve üreticiliğinizi verimli biçimde kullanmak istiyorsanız KOSGEB başvurusunda bulunabilirsiniz.

Özellikle ev hanımları yetenekleri ve yaratıcılıkları doğrultusunda ürettiklerini başkalarına pazarlayarak ekonomik gelir kazanmayı hedeflemektedirler. Ev hanımları kendi aralarında daha ufak çapta işler yapmak için de organize olmaktadırlar. Bu küçük çaplı olarak değerlendirilebilecek işlere mikro kredi olanakları sunulabilmektedir.

Yazıda ise biraz daha büyük çaplı işlere atılmaları için kadın girişimcilerin neler yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. Ev hanımlarına iş imkanı KOSGEB için yerine getirilmesi gereken başlıca koşullar şunlardır:

  • Uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak
  • İş projesi oluşturmak
  • KOSGEB’e ilk başvuru işlemlerini resmi site üzerinden gerçekleştirmek
  • Kuracağınız iş yerine dair formları oluşturmak
  • Şifre ve kullanıcı adı ile giriş işlemleri yapmak
  • Yeni girişimci başvurusu başlığına tıklamak
  • Ekran yönlendirmeleri ile gerekli aşamaları tamamlayıp, ekran çıktısını almak

Ekran çıktısı, fiyat teklifleri ( Malzeme listesi için) ve imza beyannamesi ile KOSGEB’e şahsi başvuru yapılmalıdır. İş planınızı sunmak için birimden gün alabilirsiniz.

İş planınız onaylandığında ise KOSGEB kadın girişimci olarak siteden veri tabanına kayıt yaptırmanız, KOBİ formunu doldurmanız ve taahhütnameyi imzalamanız gerekmektedir.

Kadın Girişimciler Ne Kadar Hibe Alabilirler?

KOSGEB kadın girişimci desteği olarak kurumdan belli bir miktarda hibe desteği alabilirsiniz. Hibe desteği aldığınızda bunu geri ödeme zorunluluğununuz yoktur; size karşılıksız olarak sunulmaktadır.

KOSGEB kadın girişimci desteği 2018 için belirlenen hibe en yüksek seviyede 50.000 TL’dir.

Girişimci kadınlar 50.000 TL’ye kadar devlet destekli olarak hibe desteği alabilecekler. Kadın girişimcilerin bir avantajları daha bulunmaktadır; kadınlar %20 oranında devletten daha fazla destek alabilme şansına sahiptirler.

Geri ödemesiz destek ile beraber isterseniz faizsiz kredilerden de yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Faizsiz KOSGEB kredilerinin üst miktarı 100.000 TL olarak belirtilmiştir. Bu parayı uzun vadede, faizsiz olarak geri ödeyebilirsiniz.

Eğitimlere Nasıl Katılabilirsiniz?

Yeni iş kuranlara KOSGEB desteği ile önemli miktarlarda sermaye katkısı sunulmaktadır. Kadın girişimcilerin hibe desteğinden yararlanmaları adına önce eğitimlere katılmaları gerektiğini belirtmiştik.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi KOSGEB için istediğiniz il seçimini yapmalısınız. Bu eğitim KOSGEB tarafından yetkilendirilmiş meslek odaları, halk eğitim merkezleri ve belediyelerde verilebilmektedir. Programda işletme ve girişimcilik uygulamaları ile ilgili yoğun bir eğitim sunulmaktadır.

Eğitim ücretsizdir. KOSGEB resmi web sitesine kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra eğitimler bölümünde istediğiniz il için filtre bölümünü kullanın.

İşlemin ardından alabileceğiniz eğitimler ve tarihleri listelenecektir. Eğitimi alacağınız kurumu arayıp, katılmak istediğinizi iletebilirsiniz. Kurs 32 saatliktir.

KOSGEB eğitim başvurusu işlemlerini bu adımlarla tamamlayabilirsiniz. Eğer listede herhangi bir kurs programı yoksa seçtiğiniz ilde eğitime katılmak için beklemek durumundasınız.

KOSGEB Danışmanlık Hizmetinden Nasıl Yararlanılır?

KOSGEB süreci birçok girişimci ve ülke ekonomisi için çok büyük bir öneme sahiptir. Tabiki bu aşamada başka girişimcilerle de KOSGEB desteği almak için yarışıyor olacaksınız.

Projenizin güçlü ve güvenilir olması gerekmektedir. Yeni iş yeri açanlara KOSGEB desteği ile hem geri ödemesiz hibe hem de kredi olanakları sunulmaktadır. Her destek programı için farklı üst limitler belirlenmiştir. Krediler genellikle faizsiz olmaktadır ve uzun vadelidir.

KOSGEB danışmanlık desteği veren çok sayıda özel firma bulunmaktadır. Bu firmalar bütün programlar ile ilgili size detaylı biçimde destek olmaktadır. Ayrıca özellikle girişimcileri iş planlarını ve projelerini hazırlarken profesyonel firmaların bilgisinden yararlanmayı tercih etmektedirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019