SGK Sorgular

KOSGEB’de Ev Hanımlarına Gelen Destek

13.06.2018
105
KOSGEB’de Ev Hanımlarına Gelen Destek

Ev hanımlarına iş imkanı KOSGEB kanalıyla sağlanıyor. Günümüzde iş bulmak oldukça zor hale gelmişken bir de kadınların çalışma şartlarına uyum sağlaması epey zor olabilmektedir. Kendi işini kurmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlar verilen destekler ise her geçen gün artmaktadır. Bunlara en güzel örnek KOSGEB kanalıyla sağlamaktadır. Kadınlara KOSGEB desteği verilmesiyle kendi işini kuran kadın sayısı artarken elde edilen başarılar ise dudak uçuklatan boyutlara varmaktadır.

Kadınlara İş Konusunda Verilen Destek

KOSGEB danışmanlık desteği aracılığı ile özellikle hangi alanlarda destek alındığının öğrenilmesi mümkün olmaktadır. Her geçen gün faaliyet alanını genişleten kurum son olarak kadınlara da destek vermeye karar vermiş ve iş kurma yolunda finansal olarak onların yanında yer almakla başlamıştır.

Ev Hanımları için Verilen Hibe Destekleri

KOSGEB hibe şartları 2018 yılı içinde güncellemiştir. KOSGEB hibe nasıl alınır sorusuna gelmeden önce verilen destekle ilgili kısa bir bilgi aktarımında bulunalım.

Ev hanımlarının ticari hayat atılmaları konusunda verilen destek her yıl artmaktadır. Bu yıl içinde de kendi işini kurmak ve yeni istihdam oluşturmak isteyen kadınların önü açılıyor.

Hayali kurulan işin yapılması için gerekli maddi desteğin alınması sürecine gelindiğinde ise bu aşamada KOSGEB devreye girmektedir. Girişimcilik eğitimi KOSGEB tarafından kadınlar içinde verilmektedir. Alınan eğitim sonrasında işini kurma çalışmalarına başlayan kadınlar hayallerini gerçeğe dönüştürme alanında bir adım daha başarmanın keyfini sürerken aynı zamanda maddi destekler almaya da başlamaktadır.

KOSGEB Hibe Şartları

KOSGEB hibe şartları içinde 50 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği bulunmaktadır. Bunun alınabilmesi için KOSGEB’in belirlediği şartların eksiksiz yerine getirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi kullanma şansı bulunmaktadır.

Geri ödemesi olmayan 50 bin liralık hibe desteği sayesinde hayallerin gereceğe dönmesi mümkün kılınmaktadır. Bunun yanı sıra maddi olarak daha desteğe ihtiyaç duyulması halinde de 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi kullanımı mümkün olmaktadır. Üstelik geri ödem konusunda da yapılan yeni çalışmalar sayesinde kredi ödemeleri de zorlaşmamaktadır.

Hibe kredisinin alınması için öncelikli olarak yerine getirilmesi gereken şart uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaktır. İş kurmadan önce bu eğitme katılmalı ev başarılı olunmalıdır. Sonrasında şirket kurlum çalışmalarına başlanmalıdır.

KOSGEB kadın girişimci desteği alarak kendi işinin patronu olan ve başarıları ile adından söz ettiren birçok kadın bulunmaktadır. Hem cinslerine örnek olan bu kadınlar aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı da bulunarak istihdam da sağlamaktadırlar. Küçük hayallerle başladıkları yolda ihracat işine giren ve bu alanda başarılı olan ülkelerle rekabet haline gelen işletmeler de bulunmaktadır.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci desteği 2018 yılı içinde hız kesemden devam ederken kurumun çalışmaları sadece kadınlara yönelik değildir. Özellikle genç girişimci olan tüm bireyleri kapsayan yeni projeleri de bulunmaktadır.

Yeni işyeri açanlara KOSGEB desteği2018 yılı içinde devam eden çalışmalardan biridir. Hibe destekleri ve faizsiz kredi kullanımları devam etmektedir.

Yeni KOSGEB destekleri içinde özellikle çiftçiler için hazırlanan yeni oluşumlar bulunmaktadır tarım ve hayvancılık alnında iş kollarının oluşturulması ya da bu alanda hizmet veren küçük aile işletmesi olunması halinde de verilen desteklerden faydalanmak mümkün olmaktadır.

KOSGEB faizsiz kredi 2018 yılı içinde bireylerin kendiişlerini kurmaları açısında önem arz eden bir uygulama olup geri ödemeler konusunda da yeni düzenlemeler yapılmaktadır. 5 yıl 7 yıl hatta 15 yıl sonra geri ödemesi olan farklı kredi seçeneklerinin olması iş kurmak isteyenler için kredi ödemeleri konusunda sıkıntısız dönemler anlamına gelmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019