SGK Sorgular

KYK Bursu Alan Kişiler Sigortalı Olarak Çalışmaya Başlarsa Bursları Kesilir Mi? (Öğrenim Kredisi)

20.06.2018
2.000
KYK Bursu Alan Kişiler Sigortalı Olarak Çalışmaya Başlarsa Bursları Kesilir Mi? (Öğrenim Kredisi)

Sigortalı çalışınca burs kesilir mi 2018 yılı ile ilgili gelişmeleri merak eden yüzlerce genç bulunmaktadır. KYK, üniversite eğitimi alan gençlere karşılıksız olarak burs vermektedir. Burslar, gelir durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına verilmektedir. Pek çok genç, verilen bursları yeterli görmeyerek part time işlere başvuru yapmaktadır. Bazı gençler ise sigortalı işlere yönelmektedir. Sigortalı işe başlamanın bursun kesilmesine neden olacağından korkan gençler, kararsız kalabilmektedir. Sigortalı işte çalışınca burs kesilir mi gibi sorular, yeni yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte açıklığa kavuşmuştur.

Sigortalı İşe Başlamanın KYK Bursu Üzerindeki Etkisi

Üniversite öğrencilerin maddi sıkıntılar yaşamamaları ve bu sıkıntıların eğitim hayatlarına engel olmaması için Başbakanlık tarafından burs sağlanmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sunulan kredi gibi geri ödemesi olmadığı için her yıl binlerce genç bursa başvuru yapmaktadır. Gelen başvurulardan yalnızca belirli bir kısmına olumlu bir şekilde dönülebilmektedir. Gerçekten bursa ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlanmaya çalışılmaktadır. Burs alan her gencin, bursun devamlılığı için dikkat etmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şunlardır:

  • Yıl sonunda başarısız olması ve sınıf tekrarına düşmesi
  • Eğitim aldığı kurumdan ayrılması, çıkarılması ya da geçici olarak uzaklaştırılması
  • Eğitimden vazgeçme, izin alma ya da kaydını dondurma
  • Öğretim kurumunu değiştirirken eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da bir yıl ara vermiş olması
  • Öğretim kurumunun çeşitli sebeplerle kapatılması
  • Kurum yurtlarından süresiz uzaklaştırma cezası alması
  • Asgari ücret düzeyinde devamlı bir işte çalışıyor olması
  • Kesin hüküm ile mahkum olması

Bu şartlar, eski yönetmelik üzerinde yer alan şartlardır. Bu maddeler arasında yer alan “asgari ücret düzeyinde devamlı bir işte çalışıyor olmak” ibaresi, yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır. Sigortalı ya da sigortasız bir işte çalışan öğrencilerin bursları kesintiye uğramamaktadır. Gençler, istedikleri işlerde tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalışmaya devam edebilirler. Yeni yönetmelik sayesinde sigorta KYK bursunu etkiler mi gibi soruların sorulmasına gerek kalmamaktadır.

Yönetmelik Neden Değişti?

KYK bursu sigortalı işe girince kesilir mi 2018 yılı ile ilgili sorular, yeni yönetmelik ile çözülmüş oldu. Burs ve krediler hakkında eski yönetmelikte bulunan çalışma ile ilgili madde, kafa karışıklıklarına yol açıyordu. Öğrencilere yapılan ödemelerin yetersiz kalması ve aynı zamanda da çalışamıyor olmak hem öğrencilere hem de öğrenci ailelerine ekonomik açıdan zorluklar yaşatıyordu. Pek çok öğrenci, resmi olarak çalışıyor gözükmemek için sigortasız işlerde emek harcıyordu. Pek çok işyeri de öğrencilerin bu durumundan yararlanmaktaydı. Öğrencilerin ekonomik açıdan daha rahat yaşamaları için çalışmalarına izin verilmesi kararı alındı ve yönetmelikte değişikliğe gidildi. Resmi Gazete üzerinde yayınlanan yönetmelik ile birlikte çalışmak isteyen her genç, burs ya da kredilerinin kesilmesinden endişe duymadan özgürce çalışabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019