SGK Sorgular

Ölen Kişiler İçin Yakınlarına Verilen SGK Aylığı 2018 (Şartları, Ne Kadar?)

18.06.2018
127

Devlet ailelere herhangi birinin ölümün ardından zor durumda bırakmamak adına onları Sosyal Güvenlik Kurumu neticesi altında sosyal bir güvenceye alır ve bazı durumlarda ölen kişinin ailesine bir miktar para olan ölüm aylığı bağlar ve eğer isterseniz Sosyal Güvenlik Kurumu ile irtibat kurarak SGK ölüm aylığı sorgulama işleminizi yaparak böyle bir hakka tabii misiniz öğrenebilirsiniz. Kocanız vefat ettiğinde dul maaşı alabileceğiniz gibi eğer çocuğunuz var ise de devlet ona yetim parası hakkını vermektedir. Yine devlet şehit ailelerine de ölüm aylığı bağlama yetkisini kullanabilmektedir. Devlet ölümden sonra gerekli maddi yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi altında tüm ailelere yardımcı olmaktadır. Bu aylık hakka bir yakınınız vefat ettikten sonra sahip olma hakkını elde edebilmeniz için öncelikle vefat eden kişinin ölmeden önce primlerini ödediği bir sigortaya sahip olması gerekmektedir. Eğer vefat eden kişinin geçerli bir sigortası yoksa sigorta sizi bu hakkı tanımamaktadır. Bu yüzden sigortalı kişilerin ölümünden sonra yakınları ölüm aylığı fırsatından yararlanma fırsatı yakalarlar.

Ne Kadar Ölüm Aylığı Verilmektedir?

Ölüm aylığı ölen kişinin sigortasına yatırdığı prim, aldığı aylık gibi kriterlere göre değişmektedir. SGK ölüm aylığı hesaplama ve bu kriterler neticesinde oluşan ölüm aylığı paylaştırılması bilgilerini Sosyal Güvenlik Kurumu ile bulabilirsiniz. Ölüm aylığı paylaştırılması örnek olarak düşünecek olursak; dul ve yetim kalan bir ailenin aldıkları aylık maaş oranı kendilerine SGK durumları ve yetim kalan çocukların sayısına göre değişiklik göstermektedir. Yani mesela diyelim eşi vefat eden bir dul kadının eğer hiçbir çocuğu yoksa; hesaplanan maaşın büyük bir yüzdesini o almaktadır. Ama eğer bir çocuğu var ise bu maaş ikisi arasında belirli oranlar ile hesaplanmaktadır. Ya da sigortası olmayan dul bir kadın ile sigortası olan dul bir kadının aldıkları aylık maaş oranı aynı olmamaktadır.

Belirli kriterler sonucunda belirlenmektedir bunlar. En kolay örneğini verecek olursak 2 yetim ve 1 dul kadın için hesaplanan aylık maaş paylaştırılması anneye maaşın yarısı çocuklarına da maaşın diğer yarısı ikisine eşit bir şekilde paylaştırılmaktadır. Devletin belirlediği yüzdelik dilimler ile bu maaşın hakkınız kadar olanını temin edebilirsiniz.

Ölüm Aylığı Ne Zaman Bağlanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi altında vefat eden bir kişinin yakınlarına ödediği primler neticesinde bir miktar para olan ölüm aylığı bağlanmaktadır. Peki, ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır? Ölüm aylığı vefat eden kişinin öldüğü tarihe göre bağlanma süresi farklılık göstermektedir. Bu yüzden gerçekleşen ölümün ardından gerekli evrakları hazırlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu şubeleri ile iletişime geçip aylığınızın tam olarak ne zaman bağlanacağını gibi bilgileri birinci ağızdan öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulaması Yapmak

Eğer kocanız ya da babanız vefat ettiyse devletin size verdiği dul ve yetim aylığını Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. SGK dul ve yetim aylığı sorgulama yapmanız için Sosyal Güvenlik Kurumu’na telefon yoluyla irtibat kurabilir, ilçenizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret edebilir, mail yoluyla iletişime geçebilir ya da son olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sizi yönlendireceği site olan türkiye.gov.tr adresindeki seçenekler ile siteye girip dul ve yetim aylığı sorgulamanızı yapabilirsiniz. türkiye.gov.tr sitesinde nasıl seçenekler var diyorsanız örnek olarak T.C. kimlik no ile dul ve yetim aylığı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bunun gibi diğer seçenekleri kullanarak da dul ve yetim aylığı sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019