SGK Sorgular

Rapor Parası Ne Zaman Yatar? (Nereden Alınır? Kimlere Ödenir?)

SGK
09.04.2018
120
Rapor Parası Ne Zaman Yatar? (Nereden Alınır? Kimlere Ödenir?)

Geçici ya da sürekli iş göremezlik ödeneği olarak belirtilen fakat halk arasında rapor parası şeklinde bilinen ödeme türü, meslek hastalığı ya da sakatlık nedeniyle çalışamaz duruma gelenlere ödenen bir sosyal güvenlik uygulamasıdır. Geçici iş göremezlik ödeneği uygulamasının detaylarını anlatacağımız bu yazımızda öncelikle rapor parasının ne olduğu hakkında kısa bir bilgi vermek ve kimleri kapsadığını açıklamak daha yerinde olacaktır.

Rapor Parası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık sorunları, meslek hastalığı ya da iş kazaları neticesinde geçici süre ile çalışamaz duruma gelmesi halinde düzenli olarak ödediği maaştır. Temel prensibi işçinin hayatını idame ettirebilmesini sağlamak olan uygulama, aynı zamanda onun sağlık hizmetlerinden de eksiksiz yararlanmasını amaçlamaktadır.

Rapor Parası Kimlere Ödenir?

Geçici iş göremezlik ödeneği aşağıdaki şartları sağlayan SGK’lı çalışanlara ödenmektedir

  • Doğum yapan kadınlara
  • Kanunda geniş bir şekilde açıklanan ve uzun süre çalışmayı engelleyici hastalığı olanlara
  • Meslek hastalığı neticesinde çalışamaz durumda olan sigortalılara
  • İş kazası geçirenlere

Yukarıdaki maddelerde belirtilen şartlardan biri ya da birkaçına sahip olan SGK’lı çalışanların talep edebileceği rapor parası, çalışamadığı her günün hesaplanarak ödenmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Rapor Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Doğum yapan, kalıcı hastalığı olan, meslek hastalığına yakalanan ve iş kazası geçirenlerin SGK tarafından yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından alacakları heyet raporu neticesinde rapor parası başvurusu yapılabilmektedir. Aynı zamanda rapor verilen tarihten bir yıl geriye doğru gidildiğinde toplam 90 gün prim ödenmiş olma şartı aranmaktadır.

Rapor Parası Ne Zaman Ödenir?

Bu kriteri geçici iş göremezlik şartları şekliden değerlendirmek gerekmektedir.

  • Dolayısıyla, hastalığı nedeniyle hastaneye giderek rapor alınmışsa, raporun alındığı ilk iki gün için rapor parası ödenmez. Bu kriterde ödeme raporun üçüncü gününden itibaren başlamaktadır.
  • Doğum yapan kadınlar için olan ödemeler ise doğumdan 8 hafta önce ve 8 hafta sonrasını kapsayacak şekilde hesaplanmaktadır.
  • Meslek hastalığı ya da iş kazası geçirenlere ise çalışamaz raporu verilen ilk günden itibaren rapor parası ödenmeye başlar.

En çok merak edilen soru rapor parasının ne zaman yatacağıdır. 2017 Nisan ayına kadar yapılan uygulamalarda rapor paraları her ayın 8’i ile 14’ü arasında ödenmekteydi. Fakat Nisan 2017’den itibaren SGK ve E-Devlet’in tam olarak entegre edilmesinin ardından hak edilen rapor parası miktarı ayın her günü ödenebilmektedir.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu, iş göremezlik ödeneği adında geçen rapor paralarını Temmuz 2017’ye kadar yalnızca Ziraat Bankası aracılığıyla öderken; 20.07.2017 tarihinde alınan yeni bir kararla ödemeyi PTT şubeleri aracılığıyla  yapmaya başlamıştır. Banka yoğunluğunu azaltmayı amaçlayan bu uygulama, aynı zamanda PTT Bank’ın da cari hareketliliğini hızlandırmayı planlamaktadır.

Rapor parası almak isteyenler diledikleri zaman mesai saatleri içerisinde PTT şubelerine şahsen başvuruda bulunarak, masraf ve kesinti olmadan hak ettikleri rapor paralarını alabilirler. Fakat bu süreç içerisinde rapor veren hastanedeki MEDULA sistemine girişler geciktiği takdirde rapor parası ödemelerinin kişiye intikali gecikebilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019