SGK Sorgular

SGK Hizmet Dökümü (Belgesini Almak, Şifresiz Sorgulamak)

SGK
22.06.2018
119
SGK Hizmet Dökümü (Belgesini Almak, Şifresiz Sorgulamak)

SSK hizmet dökümünü isimden sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu İl/İlçe Müdürlükleri aracılığı ile talepleri yerine getirilmektedir. Sadece isim ile hizmet dökümü sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için tek bir yöntem mevcut olsa da SGK kurumunun gerçekleştirdiği teknolojik dönüşüm sayesinde;

 • TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi kullanılarak E-Devlet kapısı üzerinden,
 • TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba adı, Nüfusa kayıtlı olunan ile ve Doğum Tarihi bilgileri yardımıyla SGK internet sitesi üzerinden

4A Hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmektedir. Uygulanacak yöntem her ne olursa olsun hizmet dökümü başvuruları için SGK kısa süre içerisinde başvuru sahibinin talebine karşılık güncel hizmet dökümünü sağlayabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Ne İşe Yaramaktadır?

Milyonlarca 4A, 4B ve 4C sigorta kollarında çalışan vatandaşlarımızın, çalışmalarının karşılığında SGK kurumuna işverenler tarafından prim ödemesi gerçekleştirilmektedir. Ödenen tüm primler SGK hizmet dökümü üzerinde kayıtlı olarak takibi mümkün hale getirilmiştir. Farklı yöntemlerle elde edilen SGK hizmet dökümleri;

 • Çalışan bireyin sigorta primlerinin maaş tutarında yatıp yatmadığının,
 • Çalışana belirli tarihlerde işten çıkış verilip verilmediğinin,
 • Çalışanın sigorta primlerinin ödenmeye devam edilip edilmediğini

Takibi açısından sık sık kontrol edilmesi gereken resmi bir belgedir. SGK primlerinin ödenmemesi durumunda otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası primleri uygulamaya geçilecek olup çalışanlara ilave maliyetler çıkabilecektir. Bu nedenle hizmet dökümlerinin sık sık kontrol edilerek takibinin yapılması son derece önemlidir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Sigorta primlerinin yatırılıp yatırılmadığının takibi için çalışanlar sıklıkla SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini gerçekleştirmektedirler. İlk defa hizmet dökümü sorgulayacak vatandaşlar için sahip oldukları yöntemler hakkında gerekli detayları bilmeleri, işlemlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirmelerine yardımcı olacaktır.

 • SGK İl/İlçe Müdürlükleri: 4A’lı çalışanlar nüfus cüzdanı ile SSK hizmet dökümü sorgulaması işlemini gerçekleştirmek için SGK İl/İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler. Başvuru taleplerini SGK’da bulunan ilgili birime iletmeleri halinde dakikalar içerisinde güncel hizmet dökümlerine ulaşabilirler. 4A’lı çalışanlarda olduğu gibi SGK İl Müdürlüklerinden 4B ve 4C çalışanlar da güncel hizmet dökümlerine ulaşabilmektedir.
 • E-Devlet Kapısı: Pek çok Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetinin gerçekleştirilebildiği gibi E-Devlet kapısı üzerinden hizmet dökümü temin edilebilmektedir. E-Devlet üzerinden hizmet dökümü alınması için;
  • turkiye.gov.tr adresinden TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
  • e-Hizmetler sekmesine giriş yapılarak açılan sayfadan Sosyal Güvenlik ve Yardım sayfasına giriş gerçekleştirilir.
  • Açılan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapılır.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından 4A (Hizmet Akdiyle Çalışanlar) Hizmetleri menüsü üzerinden 4A Hizmet Dökümü sayfasına giriş yapılır.
  • Birkaç saniye süren işlem süresi sonrasında 4A sigortalı çalışanın geçmişten bugüne tüm sigorta primi günleri ve kazançları listelenir.

Açılan sayfada prim günü ve kazancı haricinde sigortalının ilk işe giriş tarihi, sigorta durumu ve ay bazında ödenmiş sigorta kazançları görüntülenmektedir. Sigortalı dilerse 4A hizmet dökümü sayfasının Yazdır butonu aracılığı ile çıktısını alabilmektedir.

 • SGK Resmi İnternet Sitesi: 4A hizmet dökümü temin etmek isteyen sigortalı çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi İnternet Sitesi üzerinden hizmet dökümlerini temin edebilirler. Kullanılacak yöntem doğrudan hizmet dökümüne yönelik olarak sunulmasa da işlem sonucunda güncel hizmet dökümüne ulaşılabilmektedir. TC Kimlik No ile SSK sorgulama şifresiz işlemini gerçekleştirmek için;
  • sgk.gov.tr adresi üzerinden siteye giriş yapılır.
  • Sitenin ana sayfasının en altında bulunan Vatandaş menüsünden 4/a Sigortalıları için Aylık Hesaplama sekmesine giriş yapılır.
  • 4/a Sigortalıları için Aylık Hesaplama Uygulaması açılarak TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfusa Kayıtlı Olunan İl ve Doğum Tarihi bilgileri girilerek Sorgula butonuna basılır.
  • Açılan sayfa her ne kadar emekli aylığı hesaplanma sayfası olarak işlem görse de bilgilendirme amaçlı olarak 4A sigortalı çalışanın prim bilgileri görüntülenmektedir.

4B Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Sigortalar Kurumu, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı tek bir çatı altında toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesine alınmıştır. Eski adıyla BAĞ-KUR dökümü olan 4B hizmet dökümü sorgulaması birkaç detay farkı ile 4A’lılarla benzer şekilde sorgulanabilmektedir. 4B’li çalışanlar;

 • SGK İl/İlçe Müdürlüklerinden nüfus cüzdanları ile birlikte ilgili birime başvuru gerçekleştirerek güncel hizmet bilgilerine dakikalar içerisinde ulaşabilmektedirler.
 • turkiye.gov.tr adresinden TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş gerçekleştirilir. 4B (Kendi Nam ve Hesabına Çalışanlar) Hizmetleri içerisinden 4B Hizmet Bilgisi sayfasına giriş yapılarak birkaç saniye içerisinde güncel hizmet bilgisine ulaşılabilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi İnternet Sitesi üzerinden sorgulama gerçekleştirmek isteyen 4B’liler, e.sgk.gov.tr adresine giriş yaparak sayfanın en altında yer alan Vatandaş menüsünden 4B Sigortalıları için Aylık Hesaplama sekmesine giriş yapabilirler. TC Kimlik numarası ve Kurum bilgisinin girilmesi ile Sorgula butonuna basılarak bilgilendirme amaçlı olarak verilen hizmet dökümü bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Sigortalılık Durumu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigorta tescil kaydı bilgisine ulaşmak isteyen kişiler için sunulan sigorta sorgulama hizmeti Sosyal Güvenlik Kurumu İl/İlçe Müdürlüklerinden yapılabildiği gibi E-Devlet ve SGK internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Sorgulama yapılabilmesi için hizmet dökümü sorgulaması yapılarak sigorta tescil kaydının tespit edilebildiği gibi ayrıca Sigorta Tescil Kaydı sorgulaması yapılarak sicil numarasına ulaşılabilmektedir. Çalışma hayatına ilk defa başlayacaklar için işe giriş tarihlerini takip eden sonraki ay için sorgulama yaparak çalıştıkları işyerinin sigortalarını başlatıp başlatmadıklarını öğrenmeleri bu şekilde mümkün olmaktadır. Sigorta girişleri yapılmadan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanılmadığı için yeni işe başlayan adaylar işe başladıktan sonra sigorta tescil kaydı bilgilerini sorgulatarak kontrol etmelidirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright ©2019