SGK Sorgular

SGK İle Gözlük Hakkınız Var Mı? (Gözlük Sorgulama 2018)

16.06.2018
223

Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük hakkınız var mı yok mu size bildirebilir.  Peki, nasıl öğrenebilirim diyorsanız bu metni okumaya devam etmenizi öneririz. SGK gözlük hakkı sorgulama için e-devlet, türkiye.gov.tr ya da sms atarak gözlük hakkınızın olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkündür. Yine aynı zamanda gözlüğünüzle ile ilgili tüm bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan öğrenebilirsiniz. Optik cam, gözlüğünüzün çerçevesi, ne zaman size böyle bir hakkın verileceği, ne zaman yeni pırıl pırıl gözlüklere sahip olabileceğiniz, size böyle bir hakkın ne zaman hangi tarihte geleceğini ya da bu hakkın gelmesine ne kadar bir süre kaldığını, bu hak gelirse bu hakkın geldiğini nereden öğrenebileceğini ve bu hakkın gelmesi sonucunda yeni gözlükleri nereden alabileceğini ve bunun gibi tüm bilgileri bu sitede bulabilirsin.

Gözlük Hakkı İçin Para Ödeyecek Miyim?

Gözünde bozukluk olup gözlük kullanma zorunluğu yaşayan tüm vatandaşların devletten gözlük talep etme hakkı vardır. Lakin bu gözlükleri talep ederken asıl mesele devlete para ödeyip ödemediğimizdir. Gözlük taleplerimiz de devlete herhangi bir para ödemiyoruz. Sigorta çerçeve, optik, cam kısaca gözlük parasını kendisi karşılamaktadır. Günümüz 2018 SGK gözlük hakkı kaç lira diye araştırma yapmamıza gerek yoktur. Bütün gözlük masraflarını sigorta kendisi karşılamaktadır. Tabi sigortanız var ise. Belirttiğimiz gibi vatandaşlarımız herhangi bir parayı gözlük hakkı talebi için ödememektedir. Sigorta bütün masrafı kendisi karşılamaktadır. Bu yüzden vatandaşlarımızın sadece başvuruda bulunması yeterli olacaktır.

T.C. İle Gözlük Hakkı Sorgulaması Yapmak

Gözlük hakkı sorgulamanızı yapmak için ilk paragrafta da belirttiğimiz gibi üç farklı seçenekle yapabilirsiniz. Bunların içinden şifresiz seçenek olarak ayrılan bölümde TC ile gözlük sorgulama hakkına sahip olabilirsiniz. T.C. kimlik kartı numaranızı kullanarak türkiye.gov.tr sistemine giriş yapabilir ve hemen ardından da gözlük hakkı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Böylece sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı numaranızı kullanarak optik, cam, çerçeve hakkında her türlü bilgiye ve haklarınıza uğraşıp gerekli müracaatları yine aynı siteden gerçekleştirebilme imkânınız vardır. T.C. kimlik kartı numaranızı yazın ve gözlüğünüzü alın, en azından gözlüğünüz hakkında bilgi alın. Bu seçeneği sizlere sunuyor.

E-Devlet İle Gözlük Hakkım

Sürekli belirttiğimiz gibi sadece tek şifreli seçeneklerden olan e-Devlet ile de bütün haklarınızı, sorgulamalarınızı öğrenebilir, istediğinizi dilediğiniz bilgileri alabilir ya da yapmak istediğiniz işlemi e-Devlet ile de yapabilirsiniz. Ama e-Devlet sistemini kullanmak için e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. e-Devlet şifresi aldıktan sonra ise cümlenin başında belirttiğimiz her şeyi e-Devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. Peki,  e-Devlet SGK gözlük hakkı sorgulama yapabilir miyiz? Evet, Tabi ki de böyle bir seçeneğimiz var. e-Devlet sitesine giriş yapıp gözlük hakkınızı sorgulayabilir ve gözlüğünüz hakkında her şeyi yine e-Devlet yardımıyla da öğrenebilirsiniz. Ama bunun için sadece bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre aldıktan sonra ise yalnız gözlük hakkında değil Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetinde olan tüm işlemlerden yararlanabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şifresiz Gözlük Hakkı Öğrenme Seçeneği

Eğer devletin size sunduğu ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı birbirinden güzel SGK gözlük modelleri gözünüze ve uzman doktorunuzun belirlediği ölçülere ve koyduğu teşhise göre devletin size uygun olarak düşünüp verdiği gözlükleri şifresiz öğrenme hakkınız tabi ki de mevcuttur. Şifresiz öğrenmek için türkiye.gov.tr adresine girip e-Devlet dışında ki diğer 4 seçenekten birisini seçebilir ya da telefonunuzla sms yoluyla Sosyal Güvenlik Kurumu Gözlük Sorgulama hakkınızı en basit şekilde telefonunuzdan da öğrenebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019