SGK Sorgular

SGK Vergi Borcu Şifresiz Sorgulama (GSS, Prim)

04.07.2018
177
SGK Vergi Borcu Şifresiz Sorgulama (GSS, Prim)

SGK vergi borcu sorgulama işlemi; Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sigortalı olan vatandaşın, var olan vergi borcunu sorgulayabilmesi amacıyla kullandıkları bir işlemdir. Aslında SGK Vergi Borcu olarak bilinse de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın işlemleri arasında yer almakta ve Gelir İdaresi Başkanlığı portalı üzerinde işlem görmektedir. Sorgulama işlemleri ve vatandaşlık bilgilerine ulaşım için kullanılan online devlet portalı olan E-devlet sistemi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı sekmesi üzerinden vergi borcu sorgulama işlemleri yapılmaktadır.

TC Kimlik No ile GSS Sorgulama

TC kimlik numarası ile GSS Sorgulama işlemi, vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden internet üzerinden borç sorgulaması yapmasını sağlamaktadır. Vatandaşa büyük kolaylık sağlayan bu uygulama insanları dosya hazırlama, belge toplama ve kuruma gitme zahmetinden kurtararak oturdukları yerden borç sorgulama işlemini yapmaları için yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kurumlarda oluşan fazla kalabalığı ve sıraları da azaltarak çalışan üzerindeki yükü de azaltan bir uygulamadır. SGK uygulamalarını tek bir çatı altında toplayan E-devlet üzerinden ulaşılan uygulamada sadece TC kimlik numarası ile vergi borcu sorgulaması yapılabilmektedir.

SGK Prim Borcu Öğrenme

Emekli olan ve olmak isteyenler için prim günü hesaplamak ve prim borcunu öğrenmek önemli ve zahmetli bir işlemdir. Çalışan işçinin emekli olabilmesi için işverenin çalışma saatleri dışında ödediği ek tutara prim denir. SGK prim ödemeleri 4A, 4B ve 4C türünde olmak üzere sigorta kapsamına göre değişmektedir.

Bir işyerinde sigortalı olarak çalışmakta olanları kapsayan 4A Hizmet Dökümü, hizmet akdine bağlı olmadan çalışan işçileri kapsayan 4B Hizmet Dökümü ve devlet memurlarını kapsayan Emekli Sandığı’na bağlı 4C Hizmet Dökümü sigorta kolundan hangisine uygunluk sağlanıyorsa prim borcu ona göre belirlenmekte ve değişmektedir.

Şifresiz SGK Prim Sorgulama  

Şifresiz SGK ve SSK sorgulaması yapmak için E-devlet üzerinden girişte kimlik doğrulamasıyla birlikte; yine prim borcu öğrenme sayfasında TC kimlik numarasıyla giriş yapmanız gerekmektedir. Eskiden E-devlet şifresine gerek duymadan SGK prim sorgulaması yapabilmek için E-SGM sayfasına giriş yapmak durumunda olan kullanıcılar Uyruk, TC Kimlik Numarası, Nüfusa Kayıtlı Olunan İl, Cilt Numarası ve Doğum Yılı gibi zorunlu kimlik bilgilerini sisteme girmek durumundaydılar. Bu bilgileri sağladıktan sonra; sayfa içerisinde yer alan sigorta kollarından birini ( örneğin: 4A Hizmet Belgesi) seçerek primlerine detaylı bir şekilde ulaşabiliyorlardı. E-SGM uygulaması son yapılan çalışmalarla kaldırılarak tüm sistem E-devlet üzerinde toplanmıştır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019