SGK Sorgular

SGK Vizite Sorgulama (Giriş, İstirahat Raporu)

04.07.2018
179
SGK Vizite Sorgulama (Giriş, İstirahat Raporu)

SGK vizite sorgulama, sağlık ödemeleri ile ilgili sisteme ulaşmak isteyenler için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesinden ulaştıkları online sistemdir. Sosyal Güvenlik Kurumu, kendi bünyesinde sigortalı olan ve hayat akışı içerisinde beklenmedik bir sağlık probleminden dolayı bulunduğu işten çıkmak ve belli bir dönem çalışmama durumunda kalan vatandaşlar için maddi sıkıntı yaşanmaması geçici iş göremezlik adı altında yardım yapmaktadır.

Sistemden İstirahat Raporu Girişi

İstirahat raporu, çalışan personelin iş kazası geçirmesi veya hastalanması gibi durumlarda kullanması hak olan ve işten muaf tutan bir uygulamadır. İş görmezlik belgesi olarak da adlandırılır. İstirahat raporunda belirtilen hastalık ve bu hastalığa bağlı bulunan istirahat süresinde işçinin çalıştırılmaması uygundur. Bu rapor Sağlık Bakanlığı’nca yetkilendirilen hekimler tarafından hazırlanmalıdır. Hekimce hazırlanan istirahat raporunda işçinin çalışıp çalışmayacağı yazılıdır ve bu yazılı belgenin bir nüshası işyerine iletilmesi için işçiye teslim edilirken, bir nüshası da Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilir.

Vizite Giriş Tarihi Bildirme Süresi

Vizite girişini yapmak isteyen işveren önce http://www.sgk.gov.tr internet adresinden “İŞVEREN” menüsünü seçmeli, ardından “Çalışılmadığına Dair Bildirim Giriş’’ sayfası üzerinden “Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri’’ ve son olarak “Giriş” bölümünde yer alan bilgileri doldurarak istirahat kullanan işçinin vizite giriş işlemini tamamlar.

Vizite giriş işleminin işçinin iş göremezlik rapor tarihinin bittiği süre dahil olmak üzere, ayın 23’üne kadar sisteme girilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, 1 Şubat ile 12 Şubat arası iş göremezlik durumu olan ve istirahat raporu alan bir personelin vizite girişinin 23 Şubat tarihine kadar yapılması şarttır. Şart sağlanmaz ve bildirim süresi içinde yapılmazsa, aylık asgari ücretin yarısı oranında idari para cezası uygulanır.

İşçinin hasta olma ve rapor alma durumlarının dışında iş kazası dolayısıyla iş görememesi durumunda bildirim süreleri farklılık göstermektedir. İşyerinde olan bir kazada kolluk kuvvetlerine anında haber vermenin yanı sıra vizite giriş bildirimi 3 gün içinde yapılmak zorundadır. Eğer işyeri dışında bir iş kazası meydana gelmişse işveren kazayı öğrendiği tarihten itibaren 3 gün içinde bildirimi yapmak durumundadır.

Çalışan Personele Kolaylığı

İş kazası durumu dahil olmamak üzere, hayatın olağan akışında hastalanan ve iş göremez raporu alan bir işçi açısından vizite işlemi, haklarını koruyarak belli bir süre istirahat etmesine imkan tanımaktadır. Herhangi bir işten çıkarılma veya tazminat ödeme durumuna olanak sağlamamakla birlikte işçiyi güvence altına da almaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019