SGK Sorgular

SGK Yetim Maaşı Sorgulama (2018 Yılında Ne Kadar?)

05.07.2018
218
SGK Yetim Maaşı Sorgulama (2018 Yılında Ne Kadar?)

SSK yetim maaşını sorgulama, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun vefat etmiş çalışanlarının çocuklarına bağladığı maaşın ne kadar olduğunu öğrenmek için kullanılan işlemdir.

Yetim Aylığı Şartları

Yetim aylığı şartları erkek ve kız çocuklara göre değişiklik göstermektedir. Yetim aylığı başvurusu bireysel olarak yapılır.

Hiçbir öğrenim görmeyen erkek çocukları için 18 yaşına kadar, orta öğrenimde okuyan erkek çocuk 20 yaşına kadar, üniversite eğitimi alıyor ise 25 yaşına kadar yetim aylığından faydalanma hakkına sahiptirler. Fakat erkek çocuklar sigortalı bir işe başladıkları ve maaşa tabi oldukları anda, yetim aylıkları kesilir.

Kız çocukları için ise durum farklıdır. Kız çocukları için yaş sınırlaması bulunmamakla birlikte kız çocuğu eğer sigortalı bir işe başlamış ve maaşa tabi olmuş ise ya da bir evlilik gerçekleştirmişse, yetim aylığı hakkından faydalanamaz ve kesintiye uğrar.

Kimler Yetim Aylığı Alabilir?

Vefat eden kişinin ardından geride kalan kız, erkek ve eş için zor durumda kalmamaları için SGK tarafından yardım amaçlı bağlanan paraya yetim aylığı denir. Vefat eden kişinin ardından geri kalan kız veya erkek çocuğu engelli ise engellilik oranının yüzde 60 üstü olup olmadığı bağlanma kriterdir. Engelli olmayıp yetim aylığı alınması durumunda yani normal bir kız evladının yetim maaşı alması evlenmesi, sigortalı işe girmesi, eski eşi ile birlikte yaşaması durumunda sunulan bu imkan SGK tarafından kesilir. Engelli olmayıp yetim aylığı alan yani normal vatandaş erkek çocuklar için; erkek çocuk sigortalı işe girene kadar ve eğitim durumu bulunmuyorsa 18 yaşına kadar ödeme alabilir.

Yetim Aylığı Oranları

  • Dul eş % 75,
  • Memur olan veya memur emekli aylığı alan dul eş % 50
  • Bir Dul eş, bir çocuk % 60, % 30
  • Bir Dul eş, iki çocuk % 50, % 25 er,
  • Bir Dul eş, üç ve daha fazla çocuk Eş aylığın yarısını % 50, çocuklarda kalan yarısını eşit paylaşmaktadırlar.
  • Tek çocuk % 50,
  • İki çocuk % 40 ar
  • Üç ve daha fazla çocuk % 100 ü geçmemek kaydıyla eşit paylaşmaktadırlar.

Yetim Maaşı Nasıl Belirlenir?

Ölen kişinin ölüm tarihi, yetim aylığının hangi kanun hükümlerine göre bağlanması kararı hakkında belirleyicidir. 5510 sayılı Kanun hükümlerinin yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008’den önce ölen yani bu hükme bağlı olan kişilerin hak sahiplerine 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanır ve önceden yürürlükte bulunan BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı Kanunu hükümleri gereğince yetim aylığı bağlanması kararlaştırılır. 5510 sayılı Kanun’un yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008’den sonra ölen kişilerin hak sahiplerine ise, 5510 sayılı Kanun hükümlerine göre yetim aylığı bağlanmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019