SGK Sorgular

Şifresiz Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? (TC Kimlik No ile)

23.06.2018
108

SGK sorgulama şifresiz hizmet dökümü işlemleri E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet şifresi olmayanlar, PTT şubelerini ziyaret ederek kısa sürede şifre alabilirler. PTT tarafından 2 TL’lik hizmet ücreti talep edilecektir.  İnternet üzerinden E-Devlet şifresi alınamamaktadır. PTT’den alınacak şifreler sonradan kullanıcı tarafından değiştirilebilir. E-Devlet üzerinden bu belgeyi almak isteyenler, SGK hizmetleri menüsüne giriş yapmalıdır. E-Devlet üzerinden alınacak hizmet dökümü belgesi çıktısı, resmi evrak olarak kullanılamamaktadır. Hizmet dökümü, SSK emeklilik sorgulama gibi amaçlarla sıklıkla kullanılmaktadır.

4A Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu, E-Devlet aracılığı ile birçok hizmeti internet üzerinden sağlayabilmektedir. SGK hizmetlerine ulaşabilmek için öncelikle kurum hizmetleri menüsüne giriş yapılmalıdır. Bu menü altından Sosyal Güvenlik ve Sigortalar menüsü seçilmelidir. SGK hizmetleri, bu menü altında sıralanmaktadır. Hizmet dökümü sorgulama işlemi, “4A Hizmet Dökümü” başlığı altından gerçekleştirilmektedir. Bu başlığa tıklandığı anda sorgulama işlemi gerçekleştirilmekte ve elde edilen sonuçlar ekrana yansıtılmaktadır. Resmi evrak olarak kullanmak için hizmet dökümü almak isteyenler, bulundukları ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na kimliği ile başvuruda bulunabilir ya da SGK’nın resmi sitesinden barkodlu belge oluşturulabilir. E-Devlet giriş SSK hizmet dökümü incelemek için en pratik yöntemlerden birisidir.

Şifresiz Hizmet Dökümü Alma

SGK sitesinden alınacak olan hizmet dökümünün resmi nitelik taşımadığı unutulmamalıdır. Sorgulama işlemi ile görüntülenecek bu belge, yalnızca hizmet dökümünü kontrol etmek isteyenlerin işine yarayacaktır. Doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine giriş yapılarak da sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için vatandaş sekmesine tıklanmalıdır. “Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama” başlığı bulunarak, bağlı olunan sigorta koluna göre sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz olarak gerçekleştirilse de bazı ek bilgilerin de girilmesi gerekmektedir. SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfusa kayıtlı olunan il ve doğum tarihi bilgileri girilerek sorgulama yapılabilir. Bilgiler girildikten sonra açılacak olan sayfa hizmet dökümü de yer almaktadır.

Barkodlu Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Hizmet dökümünde barkod olmasını isteyenler de internet üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Barkod sayesinde elde edilen evrak resmi işlemlerde kullanılabilir. SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına giriş yaptıktan sonra kişiye ait kimlik bilgileri ile birlikte 4A sicil no, sigorta başlangıç tarihi, 4A iptal sicilleri, uzun vade gün sayısı gibi bilgilere ulaşmak mümkündür. Sayfa üzerinde yer alan sekmeden, hizmet döküm seçilerek ilgili belgeye ulaşılabilir. İstenilen belgenin barkodlu olarak alınabilmesi için sayfanın üst kısmında “Barkodlu belge oluştur” sekmesi bulunmaktadır. Bu özellik kullanılarak, resmi işlemlerde SGK hizmet dökümü alınabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019