SGK Sorgular

Sigortalı Çalışan İşçi İşyeri Açabilir Mi?

02.06.2018
270
Sigortalı Çalışan İşçi İşyeri Açabilir Mi?

Sizlerden gelen mesajlar bağlamında bugün sigortalı olarak çalışan işçilerin, başka sektör ya da alanda işyeri açıp açamayacakları konusunu derinlemesine inceleyeceğiz. Bilindiği üzere pazar ekonomisi, yatırımcı ve yatırım özgürlüğü vermektedir. Yani dileyen insan, hukuki açıdan bir sakınca bulunmadığı takdirde dilediği işe yatırım yapabilmektedir. Bu kural bugün de geçerli olmakla birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu açısından bazı çalışanların aklında oluşan soru işaretleri nedeniyle konuyu detaylandırmayı uygun gördük.

 

Sigortalı çalışanların iş yeri açtığı takdirde, SGK 4A statüsünden çıkarılacakları ve Bağkur 4B statüsünden prim ödemeye başlayacaklarıyla ilgili pek çok söylenti yayılmakla birlikte, bu sorunun yanıtını 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasının 53. Maddesi açıkça vermektedir. 53. Maddeye göre tüm sigorta dalları arasında belirli bir hiyerarşinin varlığı söz konusudur. Bu durumu örnek üzerinde açıklamaya çalışırsan, bir çalışan hem SSK’lı hem Bağkur’lu hem de Emekli Sandığı çalışanı olursa, 3 farklı sigorta türü arasından devlet memurluğu statüsündeki Emekli Sandığı sınıflandırmasına tabi tutulmaktadır. Yine başka bir örnekte, birey hem SSK’lı hem Bağkurlu olduğu takdirde bu kez de SSK’lı olarak kabul görecektir. Fakat bazı durumlarda sigortalılık hallerinin çakışması nedeniyle SSK kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, SGK’ye dilekçe ile başvuruda bulunmak kaydıyla hem SSK hem de Bağkur primlerini ödeyebilirler.

 

Sigortalı çalışan işyeri açabilir mi sorusunun yanıtına gelince, kendisine ait olmak kaydıyla iş yeri açan SSK 4A’lı çalışanın tabi olduğu sigortalılık durumu değişmeden devam eder ve hiçbir kesinti olmadığı takdirde Bağkur’a geçmek zorunda değildir. Aynı zamanda çalışan açısından değerlendirildiğinde 4A prim miktarıyla, Bağkur primleri arasındaki uçurum da göz önünde bulundurularak, çalışanın SSK’lı olarak çalışmasını sürdürmesi daha mantıklı görülmektedir. Fakat SSK primlerinin ödenmemeye başladığı ya da işten ayrıldığı andan itibaren en geç 30 iş günü içerisinde Bağkur tescil kaydının yaptırılması gerekmektedir. Zaten işyeri kuruluşunun ardından kısa süre içerisinde adresine SGK’dan tebligat gelecek ve SSK primlerinin ödenmemesi durumunda Bağkur’a geçiş yapılması gerektiği hatırlatılacaktır. Ayrıca aşağıdaki durumlarda da SSK 4A’lı olmaktan çıkarılacağı belirtilecektir.

 

  • SGK primlerinin 1 gün bile ödenmemiş olması kişiyi otomatik olarak Bağkur kapsamına sokacaktır. Fakat bu durumda raporu nedeniyle primin yatırılmamış olması kesinti kapsamında alınmamaktadır.
  • SSK primlerini ödeyen şirketin, çalışanı çıkış – giriş metoduyla işten çıkarıp geri alması SSK primlerinde aksama yaratacağından, kişi otomatik olarak Bağkur’a geçiş yapacaktır.
  • Ücretsiz izinlerin tamamında SSK primleri kesintiye uğrar. Benzer durum işsizlik sigortası kapsamında iş yeri açanlar için de geçerlidir.

 

İşveren Kendi İşyerinde SSK’lı Olarak Çalışabilir mi?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasının 4. Maddesinin 1. fırkasında belirtildiği üzere kendilerine ait iş yeri açanlar, müessese sahibi ve girişimci kategorisinde hesaplandıkları için, kendilerine Bağkur haricinde bir sigorta türü seçemezler. Benzer şekilde Bağkur’dan çıkmak isteyen ve SSK’lı olmak isteyenlerin de kendilerine ait işyerini kapatmaları şartı bulunmaktadır.

 

Bağkurlu Çalışan SSK’lı Olarak Çalışabilir mi?

Şayet kendisine ait girişimi ya da ortaklığı bulunan çalışan SSK 4A üzerinden prim ödemek istiyorsa bu durumun mümkün olmadığını belirterek, yalnızca iş yerini kapatması durumunda Bağkur ödemelerini kesmesi ve başkasının yanında işe girmesi halinde SSK’lı olarak sayılabilmektedir. Çoğu çalışan bu iki durum arasında çelişkiye düşmekte, özellikle Bağkur primi yatırması gereken çalışanlar, kendilerini SSK’lı olarak göstermeye çalışmakta ya da SSK’lı olarak farklı iş yerlerinde kaydı olanlar, çalışıyor görünenler kendi işlerini kurarak Bağkur’a geçmişi hızlandırma yoluna gitmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu her iki duruma da karşı önlemlerini önceden alarak geçişleri oldukça kolaylaştırmış ve iki kurum arasındaki bürokratik işlemleri en aza indirmiştir.

 

SSK İşçi Emeklisi İşyeri Açabilir mi?

Bu konu da web sitemize yüzlerce farklı ilden mesaj gelmekte. Konuyla ilgili 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasının 72. Maddesinde açık ve net olarak belirtildiği gibi, herhangi bir sandıktan emekli olduktan sonra, kendi rızanız ile çalışmaya devam edebilir, ortaklık kurabilir ya da kendinize ait iş yeri açabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, şayet SSK 4A emekliliğiniz varsa ve emekliliğe hak kazandıysanız ve tarafınıza emekli aylığı tahsisi gerçekleştiyse, kendinize ait bir iş yeri açarak çalışmaya devam etmeniz halinde Bağkur esnaf sigorta primi ödemenize gerek yoktur. Fakat SSK 4A emekliliğinizin ardından farklı bir işyerinde işçi statüsüyle çalışmaya devam ederseniz, bu durumda SSK 4A primlerinizi ödemeye devam etmeniz gerekmektedir. Zaten emekliliğin ardından çalışmaya devam etmeniz halinde SSK emekli maaşınızdan belirli bir miktar kesintiye uğrayacaktır. Bu miktar emeklilik sonrası sigorta primi olarak kendi hesabınıza ödenmeye devam edecek ve emeklilik sonrası çalıştığınız işten ayrılmanız halinde o ana kadar yapılan prim ödemeleri de hesaba dahil edilerek emeklilik maaşınız yeniden hesaplanacak ve standardın çok daha üzerinde maaş alabileceksiniz.

 

Sigortalı Çalışanın İşyeri Açabilmesi İçin Gerekli Evraklar

İlk olarak işyeri için uygun bir mülk temin edilmeli ve bağlı bulunulan belediyeden işyeri çalıştırma ruhsatı alınmalıdır. Hemen ardından vergi dairesinden vergi levhası için başvuruda bulunulmalı. Vergi levhası ve ruhsatın çıkmasının ardından ilgili il ya da ilçedeki Esnaf ve Zanaatkar Odası’ndan dolduracağını forma ile kayıt makbuzu almak kaydıyla, bankadan işyerinize ait tüzel hesap açılışı yapılmalıdır. Tüm bunların ardından muhasebeci ile anlaşarak aylık olarak kazanç bildiriminde bulunmak kaydıyla faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz mümkündür. Yukarıda da belirttiğimiz gibi başka bir yerde sigortalı çalışan işçi işyeri açabilir mi sorusundan hareketle kendi iş yerinizde çalışmamak kaydıyla SSK primlerinizi ödemeye devam edebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019