SGK Sorgular

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Maaşımı Sorgulama (Hesaplama)

14.06.2018
121

Emeklilerimizin belirli bir yaşa kadar hakkıyla çalışıp kazandığı ve sonunda hak ettiği emekli maaşını SGK emekli maaşı sorgulama sistemi ile öğrenebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sitesine giriş yaptıktan sonra emekli maaşı hesaplama bölümüne gelip sırasıyla;

  • TC. Kimlik Numarası
  • SSK Sicil Numarası
  • Baba Adı
  • Nüfus İl
  • Doğum Tarihi

Bilgilerini boşluklara yazarak emekli maaşını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan öğrenebilir ve ne kadar bir emekli maaşı alacağını gününü beklemeden önceden SGK ile bu bilgiye uğraşabilir.

Emekli Maaşında Değişiklik Olabilir Mi?

Emekli maaşım ne kadar oldu sorusunu daha önce çevrenizden mutlaka duymuş olabilirsiniz. Aslında belirli bir örgü vardır ve emekli maaşı o örü düzeniyle gider. Ama bu örgüler yaş gruplarına göre ayrı kategorilerde gelişir. Yani aynı zamanda emekli olan vatandaşların emekli maaşı onlardan 10 yıl önce aynı zamanda emekli oluş diğer vatandaşlardan farklıdır. Mesela şuan diyelim şuan 2018 yılındayız ve 100.000 insanımızın emekli olduğunu varsayalım ve devlet emeklilere zam yaptığını açıklamış olsun. Devletin yaptığı bu zamda bütün emekliler aynı oranda etkilenemiyor. Herkesin emekli olarak çalıştığı yıl, emekli olduğu yaş ve ödediği prim gibi benzer krediler bulunmakta ve herkesin emekli olduğu belirli bir zaman dilimi var. Bu yüzden evet, emeklilik maaşında değişim olabilir fakat bütün emeklilerimiz bu zamdan aynı oranda etkilenemez. Bu bilgileri matematiksel ve bilimsel olarak hesaplamak için ise Sosyal Güvenlik Kurumu sitesine bakabilir ve oradan yardım alabiliriz. Emekli olan ya da emekliliğine az bir süre kalmış herkes Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu bilgileri öğrenebilirler.

Öğrenmek İçin Tıklayınız: Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekli Maaşımı Nereden Alabilirim?

Emekli olduktan sonra önce emekli maaşım ne kadar öğrenmek istiyorum diye düşünen güzel vatandaşlarımız daha sonrasında ise emeklilik maaşını hangi bankadan alacağını düşünür. Emekli olduktan sonra istediğiniz özel bir banka olursa bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekmektedir. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik maaşını almak isteyeceğiniz bankayı isteklerinizde bulunursanız emekli maaşınızı istediğiniz o bankadan alabilirsiniz. Eğer yok ben uğraşamam ya da böyle bir şey bilmiyordum en kötü unuttum ben öyle bir şey yapacağımı diyorsanız da Sosyal Sigorta Kurumu sizin emekli maaşınızı Ziraat Bankası’na yatırır ve siz de emekli maaşınızı Ziraat Bankası’nda alabilirsiniz. Yani tamamen size kalmış bir durum emekli maaşını nereden alacağınız. Emekli olduktan sonra biraz durumların takipçisi olur iseniz bir sıkıntı yaşamazsınız. Ama eğer fazla ilgilenemem derseniz de Ziraat Bankası’ndan emekli paranızı çekme işleminizi yapabilirsiniz. Sizin bileceğiniz bir şey. Emekli olduktan sonra ya da hemen önce Sosyal Güvenlik Kurumu ile biraz yakından ilişkilerde bulunmaya başlamanız sizler için daha doğru bir karar olacaktır ve emekli olduğunuz zamanda daha da fazla resmi işlerle uğraşıp bunalmanızı önleyecektir.

Emekli Maaşımı Benden Başkası Alabilir Mi?

Emekli oldunuz ve önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na girerek SGK emekli hesaplama forumunu doldurarak emekli olduğunuzu resmiyete döküp emeklilik hakkında bütün bilgilerinizi hesapladınız. Ama hiç ummadığınız bir durum başınıza geldi ve emekli maaşınızı bankaya gidip alamayacak, paranızı çekemeyecek bir duruma geldiniz diyelim. Tabi Allah korusun ama dünya hali olmaz diyemeyiz. Peki, öyle bir durumda ne olacak? Maaşınızı nasıl alacaksınız? Ya da başkası alabilir mi? Eğer siz gerçekten maaşınızı alamayacak bir durumdaysanız maaşınızı sizin yerinize alabilecek birisine mesela oğlunuz, kızınız, kardeşiniz gibi bir yakınınıza vekâletinizi verip o kişinin sizin emekli maaşınızı alabilme yetkisini o kişiye verdiğinizi gösterir. Yani eğer siz alamayacak durumdaysanız bir kişiye vekâlet vererek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019