SGK Sorgular

Sosyal Güvenlik Kurumu İle Firmalar (Sorgulama, İş Yeri Tescil, Giriş)

19.06.2018
69

Sosyal Güvenlik Kurumu olan SGK ile internet üzerinden kolayca bütün iş yeri ve firmaları sorgulayabilir ve firmalar hakkında bilgi alabilirsiniz. SGK firma sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle SKG web sitesine girip sitenin sizin karşınıza sunduğu bağlantılarla gireceğiniz yeni site ile istediğiniz firma hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sayede bütün firmalar hakkında bilgi sahibi olabilir ve yapacağınız iş başvuru veya beraber yapacağınız ortak bir iş teklifi gibi fikirleri düşünürken karşınızdaki firma hakkında birtakım bilgiler öğrenerek kararınızı vermenizde Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden yardım alabilirsiniz. Böylece aldığınız kararlarda daha doğru bir firma sizin hayatınızda yeni değişiklikler yaratabilir. Bilgi almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yararlanın. Eğer isterseniz telefon ile de görüş alışverişinde bulunabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu size bu ayrıcalığı da sunmaktadır. Firmalar hakkında ki her türlü bilgi için Sosyal Güvenlik Kurumu size yardımcı olmak adına birbirinden kolay ve güzel seçenekleri sunmaktadır. Sizde canınızın istediği gibi isterseniz internet aracılığıyla yahut isterseniz internetle alakam pek de yok diyorsanız da telefon başında karşınızda ki uzman ile sohbet havasında bilgi almak seçeneklerini dilediğiniz gibi kullanma şansını sizlere veriyor.

Yeni İşe Girince Ne Yapmalıyım?

Daha önce hiç çalışmamış ya da hiçbir sigortalı iş içinde bulunmamış ve iş hayatınız daha yeni başladıysa yahut çalışmakta olduğunuz işyerinden çıkıp, yeni bir başka iş yerinde işe girdiyseniz ne yapmalısınız? Bu sorunun cevabı yeni işe başlayan çoğu vatandaşımızın kafasını kurcalasa da aslında kolay bir şekilde SGK işyeri tescil ile yeni işe başladığınız işyerini tescil etmeniz gerekmektedir. Peki, nasıl tescil edeceğim diyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’ sitesinde yazan birkaç evrak işini hallettikten sonra sgk.gov web adresinden sırasıyla gireceğiniz şu bilgiler ile;

  • C. Kimlik No
  • Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl
  • Doğum Yılı

ve sitenin kendisinin vermiş olduğu güvenlik kodunu yazarak SGK işyeri tescil işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Böylece girdiğiniz ya da başladığınız yeni işyerinde hiçbir sıkıntı yaşamadan sigortanızı devam ettirmiş yani sigortanızı tescil ettirmiş olursunuz. Eğer böyle bir durumunuz varsa biran önce Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz gerek olmaktadır.

Her Firmanın Kaydı SGK’da Var Mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile firmalar hakkında bilgilere uğraşabilirsiniz Lakin bu sistemde tüm firmaların bilgilerini bulamayabiliriz. SSK işyeri no sorgulama ile birçok firma karşınıza çıkmaktadır. Ama maalesef her firma hem sigortalı olmadığı için ya da yasal olmayan kaçak yollarla sigortalı olduğundan dolayı bazı firmaları SGK sisteminde göremememiz son derece mümkün bir seçenektir. Ama aradığımız firmaların birçoğunu Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinde kolayca bulabilirsiniz. Dediğimiz gibi olmayan, istisna olan firmalar da tabi ki var ama birçok firma sigortalı olduğundan bu sisteme kayıtlıdır.

SGK’yı Arayınca Firmalar İle Görüşmek

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla işyeri ve firmalar ile iletişime geçmek maalesef mümkün olmamaktadır. Yalnız SGK giriş simgesini kullanarak yukarıda ki paragraflarda anlattığımız gibi firmalar ve işyerleri hakkında bilgiler alabilirsiniz. Bu bilgiler içinde tabi ki de şirketlerin ve işyerlerinin telefon numaraları, adres bilgileri, mail adresleri gibi iletişim adresleri olacaktır. Onlardan faydalanarak istediğiniz şirket ile iletişime geçebilirsiniz. SGK sistemi ise size sadece bu şirketler hakkında bilgi vermektedir fakat şirketlerle konuşma fırsatını vatandaşlarına tanımamaktadır. Böyle bir uygulaması yoktur. Bilgi almak için ise ilk paragrafta belirttiğimiz gibi sisteme giriş yaparak dilediğiniz firma hakkında dilediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz kolay bir şekilde.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019