SGK Sorgular

Sosyal Güvenlik Kurumu Prim Bilgileri (E-Devlet Prim Sorgulama 2018)

SGK
18.06.2018
58
Sosyal Güvenlik Kurumu Prim Bilgileri (E-Devlet Prim Sorgulama 2018)

Sosyal Güvenlik Kurumu birçok birey ya da işyeri, firma, kurum gibi birçok kişi ve kuruluşların kendilerini güvence altına almak için bağlantılı olduğu bir örgüttür. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir güvencenizin olabilmesi için kişilerin ve kurumların ödemesi gereken bir prim gerekmektedir. Ödedikleri bu prim ile sigortalı olmuş olurlar. Böylece devlet tarafından birçok fırsattan yararlanmaları mümkün kılınır. SGK prim sorgulama ile primlerinizin hakkında işlemler yapmak istiyorsanız hem web üzerinden hem de diğer iletişim yollarını kullanarak gerekli işlemleriniz hakkında dilediğiniz yardımı alabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu size hastane, eczane gibi bazı kuruluşlarda bazı hizmetlerden ödediğiniz prim ile ek bir ücret ödemeyerek ücretsiz yararlanmanızı sağlamaktadır. Böylece ödediğiniz primler ile kendinize bir güvence oluşturmuş olursunuz.

SGK Primlerimi İnternet Üzerinden Nasıl Sorgulayabilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödediğiniz primleri internet üzerinden sorgulamak için SGK giriş sitesinin size verdiği bağlantıyla türkiye.gov.tr web adresine girerek sitenin size verdiği beş farklı seçenek ile sisteme giriş yaptıktan sonra prim hakkındaki tüm sorgulamalarınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçeneklerden istediğinizi seçebilirsiniz. Örnek verecek olursak mobil imza, elektronik imza, e-Devlet ile giriş gibi seçenekler mevcuttur. Siteye giriş yaptıktan sonra ödediğiniz primleri ya da ödeyeceğiniz prim zamanları gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi ile de sadece prim hakkında değil tüm sigorta işlemleri hakkındaki gerekli her şeye ulaşabilirsiniz.

E-Devlet İle Prim Sorgulama

Eğer daha öncesinde PTT aracılığıyla edindiğiniz bir e-Devlet şifreniz var ise prim sorgulamalarınızı benzetmeli bir dille diyebileceğimiz e-SGK yani e-Devlet seçeneğini kullanarak yapmanız mümkündür. Gerekli tüm sorgulamalarınız ikinci paragrafta da belirttiğimiz beş seçenekten birisi olan e-Devlet ile bir e-Devle şifresi sahibi olduktan sonra yapma şansınız vardır. Eğer e-Devlet şifresine sahip değil iseniz e-Devlet ile gerekli sorgulamaları yapmanız mümkün değildir. e-Devlet şifresine sahip olmak için PTT’den temin etmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise aldığınız e-Devlet şifresi ile tüm işlemleri sorgusuz, sualsiz yapabilirsiniz. e-Devlet şifresi hayatınız boyunca birçok işe yarayabilir. Bu yüzden bir e-Devlet şifresi temin etmekte son derece büyük bir fayda vardır.

Sigortam Olup Olmadığını Öğrenme

Gerekli primlerinizi ödüyorsanız ve ödediğiniz halde sigortanızı takip etmek istiyorsanız yani sigorta sorgulama işleminden yararlanmak istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu ile bunu öğrenebilirsiniz. Web adresinden kolayca yapacağınız bilgi işlemlerinden sonra sigorta hakkında yaptığınız bütün işlemleri öğrenebilir ve yapmanız gereken diğer işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Günümüz dünyasında bilindiği üzere artık her şeyi internet üzerinden kolayca öğrenmemiz mümkün kılınmıştır. Sizlerde interneti kullanarak gerekli bütün bilgilere ışık hızıyla uğraşabilirsiniz. Yani sadece sigorta hakkında gerekli bilgileri değil diğer konular hakkındaki gerekli bilgileri de Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Örnek verecek olursak; SGK borç sorgulama ile tüm prim borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun gibi birçok bilgiye aynı siteden ulaşabilirsiniz. Yine internet aracılığıyla kullanabileceğiniz diğer yol olan mail ile Sosyal Güvenlik Kurumu mail adresine mail atarak sizle iletişime geçmelerini bekleyebilirsiniz. SGK iletişim yollarından tabi ki de web üzerinden olmayanlarda mümkündür. Dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun irtibat numaralarını arayarak gerekli prim sorgulamalarınız gibi tüm işlemler hakkında bilgilerinizi alabilirsiniz; dilediğiniz taktirde bir Sosyal Güvenlik Kurumu şubesini ziyaret ederek gerekli sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmenin birçok yolu vardır. İstediğiniz yolu kullanarak iletişim kurabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iletişim numaraları ve mail adresine siteyi ziyaret ederek bulabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019